Policie obvinila Balvína kvůli obchodu s ČNTS

radiotv222Podle policie nakoupila Česká televize za nevýhodných podmínek od České nezávislé televizní společnosti přenosový vůz. Generální ředitel ČT Jiří Balvín přitom v minulosti působil v této společnosti a obchod podléhal jeho schválení.

Generálního ředitele České televize Jiřího Balvína stíhá policie. Vyšetřovatel dnes Balvína obvinil z porušování povinnosti správy cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, čehož se měl dopustit rozhodnutím o koupi přenosového vozu za téměř 60 miliónů korun od České nezávislé televizní společnosti (ČNTS), v níž v minulosti krátce působil jako zaměstnanec. Pokud by soud Balvínovi provinění prokázal, hrozilo by mu až pět let vězení.

Balvín: Nebudu se vyjadřovat

Podle policie vypsala ČT na koupi přenosové techniky výběrové řízení, které bylo „šité na míru“ právě ČNTS. „České televizi tím měla vzniknout škoda přes dva a půl milionu korun,“ řekl agentuře ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Sám Balvín ČTK před 16. hodinou řekl, že o svém stíhání nic neví a že si není vědom toho, že by porušil nějaký zákon. Obvinění mu přitom policisté sdělili již okolo půl dvanácté dopoledne.

„Pan generální ředitel Jiří Balvín rezolutně odmítá, že by o nákupu digitálního přenosového vozu jednal se zástupci ČNTS před zadáním podmínek výběrového řízení,“ řekl serveru RadioTV mluvčí ČT David Jirušek, který zpočátku nebyl kvůli jednání s ředitelem výroby ČT k zastižení. „Celou věc bude řešit prostřednictvím svého právního zástupce, rozhodně ji nebude komunikovat přes média,“ dodal. Krátce po půl páté vydal Balvín prohlášení, podle kterého jej bude zastupovat právník Tomáš Sokol.

Vávra: O penále se budeme soudit

Tvrzení o „zfingovaném řízení“ označil za absurdní generální ředitel ČNTS Jan Vávra. „Nedokážu si vysvětlit, jak by nám informace o podmínkách výběrového řízení pomohla. To bychom jako přestavěli přenosový vůz?“ Česká televize by se podle Vávry měla spíše zabývat tím, jak zaplatí ČNTS penále za pozdní platbu. Ta podle šéfa bývalé servisní organizace TV Nova dosáhla 2,5 miliónu korun. „Jde o tu částku, kterou policie zmínila ve zprávě ČTK,“ řekl Vávra serveru RadioTV.

Původní cenu přenosového vozu ČT podle Vávry již splatila, ale se zpožděním, a tudíž musí uhradit i zmiňované penále. „O toto penále se budeme určitě soudit,“ dodal Vávra, který případ prodeje přenosového vozu nedávno medializoval na stránkách Literárních novin. Balvín pak v následné diskusi odmítnul, že by veřejnoprávní televize dlužila ČNTS peníze za odkoupenou techniku.

Odbory a FITES počkají na soud

Podle informací, které má RadioTV k dispozici, probíhalo odpoledne na Kavčích horách intenzivní jednání vedení ČT o krizové komunikaci s médii. Odbory se k Balvínově obvinění patrně vyjadřovat nebudou. Jak serveru RadioTV sdělil jejich zástupce, zpráva o Balvínově obvinění je překvapivá a odbory bude zajímat postup orgánů činných v trestním řízení. „Záleží na tom, zda se obvinění prokáže,“ míní odborář.

Také předseda Filmového a televizního svazu Jan Kraus označil informaci za překvapivou. „Právě jsem to slyšel v rádiu. Ctím presumpci neviny, ale je otázka, zda může takovou instituci, jako je veřejnoprávní televize, vést člověk s takovým obviněním,“ řekl Kraus serveru RadioTV. Vedení FITES, které má zasedat dnes odpoledne, podle něj bude vzniklou situaci analyzovat. Svaz si ale podle Krause spíše počká na výrok soudu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .