Otakar Černý: Není pravda, že nejsem manažer

radiotv222Jaromíra Bosáka chci udržet v České televizi, protože to je komentátor světového kalibru, říká budoucí šéfredaktor sportu České televize Otakar Černý. O tom, zda Bosák na Kavčích horách zůstane, se mají dohodnout právě dnes.

O svém jmenování do funkce šéfredaktora sportu jsem se dozvěděl až minulé pondělí, říká Otakar Černý, který se podle svých slov mezitím stačil domluvit s novopečeným ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem, že mu bude dělat tiskového mluvčího. Za svůj hlavní úkol považuje Černý realizaci projektu speciálního kanálu ČT Sport, o němž se jeho předchůdce Jaromír Bosák dozvěděl až z novin. Rozhovor proběhnul v pátek odpoledne poblíž Kavčích hor, a přerušil ho pouze telefonát „Bohouše“, jak Černý oslovoval svého bývalého nadřízeného, exministra zdravotnictví Bohumila Fišera.

Zvítězil jste v konkurzu na šéfredaktora sportu, ale nezdá se, že by to vzbudilo nějaké pozitivní emoce…

Jak u koho. Já mám spoustu velmi dobrých ohlasů od lidí, kterých si vážím, i od sportovců, kteří mě znají. Pro mě je ta hysterie nepochopitelná a svědčí spíš o době než o Černém a o televizi. Je to nenávist, která bohužel kraluje, a která se podepisuje také na této atmosféře.

Jak si dokážete vysvětlit, že se o vašem vítězství hovořilo dlouho předtím, než televize vůbec konkurz vypsala?

Někdo možná chtěl rozpoutat právě tu hysterii. Ono je mi to blbě říká, ale já jsem udělal pouze to, že jsem napsal – jak bylo nařízeno – šestistránkový elaborát, a dostavil jsem se k jednání před komisí. A to, že ten elaborát uspěl, je určitě proto, že jsem jako jediný nabídl, že nebudu komentovat a moderovat, ale pouze manažerovat. Považuji za naprosto nepochopitelné, jak někdo může napsat, že nejsem manažer. Jak to může někdo vědět? Osm let jsem manažeroval zpravodajství, tenkrát od Aše až k Tatrám. Bez jediné chyby. Proč se nezeptají mých šéfů, Mathého, Studenovského, a spolupracovníků? Ano, byl jsem tvrdý, možná i někdy hrubý, tehdy vulgární, protože jsem byl hodně mladý a honil jsem hodně zajíců… Ale dělal jsem hodně práce: moderátora, vedoucího velké rubriky, atd. Dnes budu jenom manažer, navíc poučený. Vedle manažera Fišera (bývalého ministra zdravotnictví, pozn. RadioTV) jsem se vyučil obrovsky. Když někdo napíše, že jsem špatný manažer, považuji to za ubohost.

Kdy jste se vůbec rozhodnul, že se zúčastníte konkurzu? Dlouho jste to novinářům popíral.

Když jsem nastoupil na ministerstvo zdravotnictví s panem ministrem Fišerem, řekl jsem mu, že jak skončí, skončím také. Protože samozřejmě nechci chodit na Úřad práce, začal jsem se zajímat o zaměstnání. Vyšel inzerát na šéfredaktora sportu, tak jsem si řekl proč ne, zkus to. Byl jsem na to neustále tázán, ale proč se novináři neptali i ostatních? Proč se ptali jenom mě?

Já jsem se ptal i pana Bosáka, který byl vedle vás jediným účastníkem konkurzu, o kterém se mluvilo. O jiných kandidátech jsem nevěděl.

Nevím, kdo to o mě řekl, že se budu hlásit, protože já jsem se s tím nikomu nesvěřil. Nevím, proč bych měl někomu předem vyprávět o svých plánech. Víte, jak bych vypadal, kdybych v konkurzu skončil někde vzadu? Byl bych ještě větší blbec, než jsem teď.

Ale například časopis Týden o vás napsal, že jste mu v této souvislosti lhal.

Já jsem se s panem Skočdopolem domluvil. Nelhal jsem mu, jenom jsem mu neříkal všechno. Proč taky? Omluvil jsem se mu za to, a uvedl jsem stejný důvod, jaký jsem řekl teď vám.

Údajně jste měl nabídku i od ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.

Ne údajně. Protože se to takhle táhlo jako žvejkačka, a protože jsem paní Součkové (nová ministryně zdravotnictví, pozn. RadioTV) předem oznámil, že na ministerstvu zdravotnictví končím, zeptal jsem se, jestli by někdo měl zájem a ozval se mi pan ministr Škromach. Dokonce jsme se v pátek domluvili, že k němu nastoupím, dohodli jsme se i na platu a dalších věcech. U televize dodnes nevím, jaký budu mít plat. Možná se mi budete smát, ale je to pravda. V neděli večer jsem dostal zprávu, že se mám v pondělí dostavit k Jiřímu Balvínovi, který mi oznámil, že mě jmenuje šéfredaktorem. V půl desáté jsem telefonoval asistentce pana ministra Škromacha, abych se mu omluvil. Bylo mi to strašně trapné, ale udělal jsem to proto, že mám televizi šíleně rád a chci tu pracovat.

Několikrát jste řekl, že budete „sedět na zadku“ a řídit redakci jako manažer. Jak se tedy řízení redakce změní oproti vedení Jaromíra Bosáka?

Na sto procent. Jaromír Bosák je komentátor paur excelante, světového kalibru. To já nejsem, neumím to, takže to nebudu.

Nebavme se o komentování, jde mi o šéfredaktorství.

Jaromír Bosák jezdil po světě, já tady budu sedět. V tom bude rozdíl. Já nevím, jak to dělal, když odjel, jestli to špatně řídil. Nebudu to pitvat.

Bosák tvrdí, že v dnešní době díky vyspělým informačním technologiím mohl redakci v klidu řídit i z druhého konce světa.

To je pravda, ale to by také mohl ministr řídit svůj úřad, který je v Praze, z Bahamských ostrovů. To je argument, který moc neberu.

Předtím, než ČT oznámila, jak dopadlo výběrové řízení, vedení odvolalo Bosákovy zástupce Jiřího Lípu a Zdeňka Maniše. Vy jste také v různých rozhovorech řekl, že redakce žádné zástupce nepotřebuje, že musí šetřit. Jak to budete řešit, když třeba onemocníte?

Já to zaťukám (ťuká do stolu). Nechci být nemocný. Nejdřív to řeknu jim, teprve potom vám. Mám to jasně vymyšlené. S těmi lidmi, kteří připadají v úvahu do řídících rolí, jsem už mluvil, a všichni s tím souhlasili.

Ale funkce zástupce šéfredaktora už neexistuje, ČT ji v rámci reorganizace zrušila.

O tom nepochybuji. Dřív, když jsme dělali vedení zpravodajství, jsme také neměli zástupce.

Máte už nějaké představy o případných personálních změnách, třeba o tom, že by měli být někteří redaktoři „odejiti“?

Tak ti dva mají zrušenou funkci a nevím, jak to s nimi bude dál.

Ale jsou dále zaměstnanci České televize.

Ano, ale to není moje věc. Jinak samozřejmě…

Je pro ně místo v současné redakci sportu?

(zamýšlí se) To je otázka, až tam přijdu. Já to teď fakt nevím. Až tam přijdu, uvidíme. Já tuto redakci samozřejmě znám, je plná chytrých a inteligentních lidí, špičkových profesionálů, a se všemi mám dobré přátelské styky. Opačná tvrzení jsou novinářské bludy. Nevím, proč novináři píší, že se redaktoři sportu chystají dávat hromadné výpovědi. Já se tu pohybuji, a nikdo mi neřekl, že se chystá odejít.

Takže jste s lidmi z redakce už mluvil?

Samozřejmě.

Jaké byly jejich reakce na výsledek konkurzu?

Jak říkám, oni mě znají a říkají, že vedení, které odchází, bylo kvalitní. Nepomlouvají. Ale já si myslím, že nové vedení bude nejméně tak dobré, jako to současné. Nebudu jim to kazit. Když se mi to nepovede, odejdu. Ale já si myslím, že se to povede.

Panu Bosákovi jste okamžitě nabídnul, aby v televizi zůstal a komentoval fotbalové zápasy. Ve čtvrtek jste na Frekvenci 1 dokonce řekl, že Bosák vaši nabídku přijal a nyní se rozhoduje, jestli bude interním zaměstnancem nebo externistou.

Ano, takhle mi to řekl.

Bosák ale ve středu na chatu serveru Lidovky tvrdil, že se o případném setrvání v ČT rozhodne až během víkendu a dá vám vědět příští týden.

Řekl, že mi v pondělí oznámí, zda bude externě či interně spolupracovat. Je možné, že jsem mu v mobilu špatně rozuměl, ale takhle jsem to pochopil.

Když už tvrdil, že se bude rozhodovat, zda zůstane v ČT nebo ne, říkal, že rozhodne také to, zda ČT nakoupí práva na Ligu mistrů pro příští ročník.

Právě dnes jsem kvůli tomu byl v televizi a Liga mistrů na rok 2003 bude podepsána. O roku 2004 jedná s tím, že bude, ale je složité jednání, protože mediální svět se „zacumlal“, a zatím se hledá partner, s nímž se to bude řešit. ČT má enormní zájem ji udržet a udrží ji.

Také padlo slovo o mistrovství světa ve fotbale 2006.

Odpusťte, ale to ještě neřešíme.

Jak se stavíte k projektu speciálního kanálu ČT Sport?  Máte o něm nějaké bližší informace?

To bylo první, o čem jsme včera (ve čtvrtek, pozn. RadioTV) jednali. Považuji to za svůj hlavní úkol, protože jinak bude budoucí ČT vysílat Branky, body, vteřiny a nic víc. Ostatních programů je tak moc, že je nutné s tím něco udělat. Budeme muset trošku přemýšlet o tom, zda půjde o digitální kanál, protože by to stálo miliardu. Na to ČT nemá a dlouho mít nebude. Takže to budeme muset složit část po části, ale chtěli bychom velmi brzo vyjet s jasným plánem a programem. Mohu říci, že jsme včera zahájili spolupráci s člověkem, který tím bude pověřený, a který celou věc bude strategicky řídit a uskutečňovat.

Jde o pana Mejstříka?

Ne.

Jiří Balvín v souvislosti s projektem ČT Sport několikrát uvedl, že by tento kanál mohl začít vysílat již v příštím roce. Stále ale ještě není dořešená digitalizace. Počítáte s tím, že byste zatím zahájili vysílání přes kabelové rozvody a satelit?

Obě varianty jsou velmi reálné. Spíš si myslím, že reálnější je kabel. Je to příliš čerstvé. Za měsíc povím více.

Skutečně by mohl ČT Sport začít vysílat v příštím roce?

Za měsíc si povíme víc.

V roce 1998 vás z ČT vyprovázel tehdejší ředitel Jakub Puchalský. Co byste mu dnes, když se po čtyřech letech vracíte na Kavčí hory, vzkázal?

Že to vyprovázení tehdy bylo nutné. Já jsem samozřejmě cítil, že pořad, který jsem moderoval osm let, je ohraná záležitost, obnošené šaty. Chystali jsme jeho ukončení. To, že jsem odešel tehdy, jsem nebral jako osobní křivdu. Přišla prostě jiná generace, a život ukázal, že jejich působení na Kavčích horách nebylo příliš úspěšné. Ale já z toho nemám radost. Na Kavčích horách mám letitého kamaráda, kterého nebudu jmenovat. Včera jsem s ním mluvil, a řekl mi: Mně je v podstatě jedno, kdo bude šéfredaktorem. Záleží mi na tom, co z té televize vychází. A to je moje životní krédo. Divím se některým lidem, se kterými mluvím tak, jako teď s vámi, neřeknou mi špatné slovo, a najednou se na vašem serveru dočtu, že jsem neschopný manažer. To je prostě česká povaha.

Myslíte naši anketu? V té mohl každý vyjádřit svůj názor.

Ano, jsme v demokracii. Já se na nikoho nezlobím. Ale ten člověk, se kterým jsem se před týdnem sešel u kávy, mi nejdřív říkal dobrý, a potom mi to v té anketě takhle nandal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .