Odbory vyzvaly Balvína, aby dočasně složil funkci

radiotv222Požadavek Nezávislé odborové organizace České televize přečetl na poledním setkání asi 150 zaměstnanců ČT před hlavní budovou televize na Kavčích horách redaktor Adam Komers. Odboráři zaslali Balvínovi otevřený dopis.

Nezávislá odborová organizace České televize dnes vyzvala generálního ředitele ČT Jiřího Balvína, aby do doby ukončení trestního stíhání dočasně pozastavil výkon své funkce. Požadavek přečetl redaktor zpravodajství a bývalý „vzbouřenec“ Adam Komers na poledním setkání asi 150 odborářů před hlavní budovou ČT na Kavčích horách. Omezení Balvínových pravomocí navrhoval již na středečním zasedání Rady ČT Petr Kučera.

Odboráři Balvínovi zaslali otevřený dopis, ve kterém vyjadřují obavy z poškození jména veřejnoprávní televize. „Důvěra v ČT je opět oslabena,“ upozornil Komers. Vedení odborové organizace ČT vyzvalo Balvína, aby vedení televize dočasně předal někomu jinému. „Chceme zdůraznit, že ctíme presumpci neviny a tudíž nežádáme vaši rezignaci. V civilizovaném světě je však naprosto běžné, je-li u takto vysoce postaveného funkcionáře podezření ze spáchání trestného činu, navíc v souvislosti s výkonem jeho funkce, že takový člověk sám dobrovolně odchází tzv. mimo službu a vyčká řádného uzavření případu policií a soudem.“

Radní Kučera navrhoval, aby po dobu stíhání Jiřího Balvína veškeré smlouvy za ČT podepisoval nejen generální ředitel, ale ještě jeden zaměstnanec, kterého určí Rada ČT. Tím měl podle informací, které má RadioTV k dispozici, na mysli ředitele výroby ČT Petra Erbena. Rada však návrh zamítla (hlasoval pro něj pouze Kučera), protože neměl oporu v zákonu o ČT. Podle odborářů by Balvín dočasným opuštěním funkce nepřiznal vinu, ale deklaroval odpovědnost a dobrou vůli dát věci do pořádku. „Jsme přesvědčeni, že takový postup je ve vašem případě na místě. V sázce totiž není nic menšího, než dobré jméno České televize,“ napsali Balvínovi.

Generální ředitel ČT dnes absolvoval výslech na protikorupčním úřadě, který navazoval na výslechy několika klíčových svědků. Policie Balvína obvinila ze spáchání trestného činu poškozování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Toho se měl dopustit tím, že společnosti ČNTS předem sdělil podmínky výběrového řízení ČT na nákup přenosového vozu a tím, že ČT pozdějším uhrazením faktury za tento vůz vznikla povinnost uhradit penále ve výši 2,5 miliónu korun. Podle neoficiálních informací však policie prověřuje i možnost, že Balvín požádal ČNTS o pětiprocentní provizi za zprostředkování obchodu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .