O novém řediteli brněnského studia ČT se rozhodne zřejmě ve středu

Výběrové řízení na šéfa Televizního studia Brno by se mělo dočkat svého finále na zasedání Rady ČT ve středu 19. prosince a vše nasvědčuje tomu, že do této funkce nastoupí současný šéf zpravodajství RTA Karel Burian. Speciální výběrová komise nového ředitele pro brněnské studio hledá už od počátku října, kdy z tohoto postu odešel Vladimír Karmazín a nastoupil na Kavčích horách na pozici provozního ředitele celého veřejnoprávního kolosu.

Do úvodního kola výběrového řízení se přihlásilo 16 uchazečů z nichž výběrová komise ve složení Kateřina Fričová (programová ředitelka ČT), Jan Mrzena (personální ředitel ČT), Ilja Racek (ředitel TS Ostrava), Vlastimil Ježek (ředitel Národní knihovny), Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Pavel Hekela (ředitel olomouckého studia Českého rozhlasu) a Martin Bezouška (nezávislý scénárista) vyselektovala sedm postupujících do druhého kola, ve kterém uchazeči obhajovali svoji koncepci dalšího rozvoje ČT Brno. Druhé klání se konalo 14. listopadu v Brně a podle několika nezávislých zdrojů tehdy komise generálnímu řediteli doporučila jako vítěze Jana Součka – moderátora a dramaturga zábavné tvorby, který dnes působí právě v TS Brno.


 Za ním se v pořadí úspěšnosti umístili Karel Burian a Jaromír Ostrý (šéfredaktor brněnského studia Českého rozhlasu). Ředitel Janeček však na zasedání Rady ČT 5.prosince namísto představení kandidáta konstatoval, že komise nebyla díky vyrovnanému skóre schopna vybrat adepta na ředitelský post, a proto se generální ředitel rozhodl vypsat další – tentokrát už 3. kolo výběrového řízení, jehož součástí měl být i zátěžový psychologický test. Zdá se, že Česká televize nastupuje nový trend, neboť tak přísné požadavky na uchazeče a také tříkolové výběrové řízení včetně účasti psychologů zatím nebylo u manažerských postů v této instituci aplikováno.


Ačkoliv třetí kolo už proběhlo na přelomu listopadu a prosince, oficiální výsledek stále není znám. Z kruhů blízkých vedení České televize i členům komise se však proslýchá, že se generálnímu řediteli České televize Jiřímu Janečkovi podařil zamýšlený tah a komise při novém rozhodování změnila stanovisko. Ve středu 19.12. by tak měla Rada ČT pravděpodobně projednat návrh na jmenování Karla Buriana ředitelem TS Brno.


Zůstává však otázkou, jakým způsobem bude generální ředitel  Janeček svůj návrh zdůvodňovat. Karel Burian už totiž v brněnském televizním studiu působil a v únoru roku 2001 pod tlakem odešel z pozice šéfa zpravodajství. Kontrolní útvar ČT totiž na konci roku 2000 na popud Rady ČT a generálního ředitele Chmelíčka zrealizoval mimořádnou hloubkovou kontrolu činnosti a hospodaření brněnského studia. V závěrečné zprávě kontrolní komise a také v následném externím auditu společnosti HZ Praha se mimo jiné konstatuje, že v letech 1997 – 2000 se na přímý pokyn ředitele studia Zdeňka Drahoše a šéfa zpravodajství Karla Buriana natočilo  13 jednostranně oslavných reportáží ve prospěch firmy Železniční stavitelství Brno a 18 jednostranně orientovaných reportáží a skrytých reklam dceřiné společnosti ŽS Brno,  AZ Servisu Brno. Burian se stal aktérem také další sporné události, když v dubnu 2000 vystavil řediteli AZ Servisu Aleši Pohankovi potvrzení, že na většinu svých výdělků si vydělává v médiu Česká televize jako externí kameraman. Pohanka se díky tomuto potvrzení stal členem Syndikátu novinářů a tuto skutečnost zase využil v žádosti o získání rozhlasové licence na vysílání brněnského Rádia Petrov. Tu Pohanka (jako jednatel společnosti PS Křídla) získal v květnu 2001 a Karel Burian se stal ředitelem nového rádia.


Média spekulují také o spojení mezi Jiřím Janečkem a Karlem Burianem. Janeček totiž již v minulosti prokázal slabost právě pro lidi z okolí RTA. Na jaře 2006 instaloval jako šéfa svého sekretariátu Radima Hrehu. Téměř okamžitě  musel Hreha místo opustit, neboť se do věci dramaticky vložil Jan Kraus. Tomu vadily dlouholeté  úzké vazby Radima Hrehy na vedení TV Nova, kde působil jako ředitel a analytik. Hreha dříve  veřejnoprávní televizi výrazně kritizoval a angažoval se také ve zrušení reklamy v ČT. Navíc ovšem v letech 2004 a 2005 působil jako člen dozorčí rady společnosti RTA a od roku 2001 do ledna 2006 také jako ředitel a jednatel vydavatelství Česká média, spol. s r.o. (provozovatel serveru ceskamedia.cz). Jediným akcionářem RTA a také jediným vlastníkem společnosti Česká média s.r.o. je přitom stejná osoba – Jaroslav Berka. Radim Hreha se v prosinci 2006 stal generálním ředitelem STV a hned v březnu letošního roku uzavřel smlouvu s RTA o dodávce zpravodajských příspěvků ze všech regionů České republiky včetně Prahy. Podobnou smlouvu s RTA uzavřela také ČT pod vedením Jiřího Janečka. Objem dodávek je však podle vyjádření nového ředitele zpravodajství ČT Milana Fridricha mizivý a činí zhruba 70 – 80 tis. Kč za měsíc. 11. prosince 2007, tedy téměř přesně rok od jmenování, byl Hreha Radou STV z pozice generálního ředitele odvolán. Pod jeho vedením totiž televize  během letošního roku oproti plánu ještě prohloubila finanční ztrátu na 300 mil. SKK a nenaplnila ani podíly zpravodajství.


Brněnské studio České televize se s obsazením postu svého ředitele potýká už od odchodu Zdeňka Drahoše, kterého odvolal počátkem roku 2003 prozatímní ředitel Petr Klimeš. Řízením studia byl pověřen Radomír Kos, tehdejší zvukový mistr. V listopadu 2003 generální ředitel Janeček tehdy na poslední chvíli zrušil výběrové řízení a jmenoval brněnským ředitelem Mariána Kleise, někdejšího šéfa košického studia STV. Ani on se ale v Brně dlouho neohřál a po sporech s Janečkem rezignoval v únoru roku 2005. S účinností od března téhož roku byl opět bez výběrového řízení ředitelem TS Brno jmenován Vladimír Karmazín, jeho jedinou mediální praxí bylo přitom roční působení na postu vedoucí sekretariátu TS Brno. Po zářijovém odchodu Vladimíra Karmazína do Prahy dnes brněnské studio  na základě pověření řídí šéfka ekonomického úseku Lujza Oravcová.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .