O imunitě pro Železného musí rozhodnout Senát

radiotv222Je diskustabilní, zda se ředitel televize Nova může vyhnout trestnímu stíhání, které začalo ještě před jeho zvolením do horní komory parlamentu. Každé další případné stíhání ale musí schválit Senát.

Vítězství Vladimíra Železného v senátních volbách na Znojemsku nemusí automaticky znamenat zastavení jeho trestních kauz. Stíhání senátora sice musí předcházet souhlas horní komory parlamentu, otázkou ale zůstává, zda lze takto pohlížet i na trestní kauzy, které začaly před zvolením Železného do Senátu.

O případu rozhodne Rychetský

Vicepremiér a ministr spravdelnosti Pavel Rychetský v sobotu po zveřejnění výsledků prvního kola senátních voleb prohlásil, že stíhání ředitele TV Nova bude moci pokračovat zřejmě jen se souhlasem Senátu. Rychetský také uvedl, že z pozice ministra po dohodě s nejvyšší státní zástupkyní rozhodne, zda je možné v těchto kauzách pokračovat.

Jde zejména o dvě obvinění z poškozování věřitele, kterým Železný čelí v souvislosti se sporem s americkým mediálním magnátem Ronaldem Lauderem, majitelem společnosti CME. Policie Železného vyšetřuje také v souvislosti s krácením daně.

Sokol: Začaté kauzy by se měly dokončit

Podle Rychetského má Česká republika v této věci dvojí právní úpravu – jednu v Ústavě a jednu trestním řádu. Ústava, která má nejvyšší právní sílu, vylučuje trestní stíhání osoby, která má poslaneckou nebo senátorskou imunitu, pokud k tomu nedá souhlas příslušná komora parlamentu.

Exministr spravedlnosti Tomáš Sokol míní, že imunita pro zákonodárce nebyla konstruována tak, aby měla poskytnout dodatečnou ochranu tomu, kdo byl stíhán v době před získáním mandátu. „V tomto případě není mandát na překážku stíhání,“ napsal Sokol v komentáři pro Hospodářské noviny. Pražské státní zastupitelství si podle Jiřího Leschtiny z Literárních novin vyžádalo stanovisko Nejvyššího soudu.

Pomůže Železnému vítězství ODS?

Pokud by měl o dalším stíhání šéfa TV Nova skutečně rozhodovat Senát, jednání zcela jistě ovlivní výsledek druhého kola senátních voleb, které se koná již tento víkend. Dosud mají v Senátu mírnou převahu strany vládní koalice, které by se stíháním Železného patrně souhlasily; výsledek prvního kola voleb ale naznačuje, že výrazně posílí pozice ODS – tradičního spojence Vladimíra Železného.

Železný se může spolehnout také na podporu komunistů. Nedá se sice říci, že by ředitel Novy udržoval s KSČM „nadstandardní vztahy“, po výrazném úspěchu strany v červnových parlamentních volbách ale zařídil, aby komunisté dostávali na Nově větší prostor. Komunisté byli na oplátku jedni z prvních, kdo Železnému v sobotu gratuloval k volebnímu vítězství.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .