Nahradí Drahoše ve vedení ČT Brno Drahoš?

radiotv221Jméno vítěze konkurzu na šéfa brněnského studia České televize už zná generální ředitel ČT Jiří Balvín. O jeho jmenování ale musí rozhodnout Rada ČT, která už jednou odmítla potvrdit současného ředitele Zdeňka Drahoše.Příští týden ve středu se Rada České televize oficiálně dozví jméno vítěze konkurzu na ředitele brněnského studia České televize. Oznámí ho generální ředitel ČT Jiří Balvín, jehož favoritem je současný šéf ČT Brno Zdeněk Drahoš. Toho však radní už jednou odmítli, i když zvítězil v řádném v konkurzu. Do finále nového výběrového řízení kromě Drahoše postoupili Jiří Florian, Pavel Aujezdský, Ivan Štefka a Ivan Biel. Nového ředitele brněnského studia musí jmenovat Rada ČT, které to ukládá zákon.
Drahoš čelí od podzimu 2000 silné kritice občanského sdružení Brno 20/21 a některých zaměstnanců ČT Brno, kteří mezitím studio opustili, nebo byli propuštěni. Ti tvrdí, že za Drahošova devítiletého šéfování vysílala ČT Brno skrytou reklamu a docházelo k chybnému hospodaření. Určité nesrovnalosti v hospodaření prokázal také audit, který pro ČT vypracovala společnost HZ Praha. Chyby prokázala také komise, kterou na podzim 2000 poslal do Brna tehdejší generální ředitel ČT Dušan Chmelíček.
Balvínova versus Chmelíčkova komise
Na základě zprávy komise Chmelíček inicioval Drahošovo odvolání, proti kterému se však postavila tehdejší Rada ČT včele s předsedou Miroslavem Marešem. Radní místo Drahoše odvolali Chmelíčka, čímž odstartovali krizi na Kavčích horách. Tu Drahoš přečkal jako zastánce nového generálního ředitele Jiřího Hodače, který jej chtěl jmenovat programovým ředitelem celé ČT. Situace na Kavčích horách ale Drahoše přinutila vrátit se do Brna, kde krizi ve veřejnoprávní televizi přežil prakticky bez újmy.
Po odvolání Marešovy Rady a nástupu prozatímního ředitele Jiřího Balvína začalo nové šetření hospodaření ČT Brno. Nově jmenovaná Rada ČT na přímých jednáních s iniciativami Brno 20/21 a ČT – věc veřejná slíbila, že případ v dohledné době uzavře. K jednání si pozvala také Drashoše – ten se však nikdy nedostavil. Kromě výsledků auditu si Balvín nechal vypracovat také vlastní kontrolní zprávu, která měla nahradit podle něho neobjektivní závěry kontrolní komise jmenované Chmelíčkem. Také práce na této zprávě vázly.
Výběrová komise z kamarádů
Balvín po potvrzení ve funkci řádného generálního ředitele ČT slíbil, že vypíše výběrová řízení na ředitelské funkce v brněnském a ostravském studiu. V obou případech byli jasnými favority současní ředitelé Zdeněk Drahoš a Miloslav Petronec. Rada ČT však deklarovala zájem obsadit tyto funkce novými lidmi. Proto odmítla výsledek prvního výběrového řízení v Brně, ve kterém jasně zvítězil Drahoš. Také ostravský ředitel Petronec se mohl s dalším působením ve vedení studia rozloučit: nahradil jej Ilja Racek.
Ačkoli Rada odmítla Drahošovo jmenování ředitelem brněnského studia ČT, v účasti na novém výběrovém řízení mu bránit nemohla. Do finále tak mezi pěti kandidáty postoupil i současný šéf ČT Brno. Ve tříčlenné výběrové komisi, kterou stejně jako v předchozích případech jmenoval Balvín, jsou přitom dva Drahošovi známí: umělecký ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša a šéf Design centra ČR Karel Kobosil. Radu ČT v komisi zastupuje kromě Jany Šilerové a Petra Kučery i Zdenek Forman, dřívější technik ČT Brno a bývalý Drahošův podřízený.
Drahoš má politickou podporu
„Obhajoval jsem tutéž koncepci jako v prvním výběrovém řízení,“ komentoval opakovaný konkurz Drahoš. Mezi pětici finalistů postoupili i dva jeho nejbližší spolupracovníci: Jiří Florian a Pavel Aujezdský. Současný ředitel brněnské ČT se těší velké podpoře politických stran, zejména ODS a ČSSD. Určitý nátlak v souvislosti s blížící se volbou nového šéfa ČT Brno přiznala nedávno odvolaná místopředsedkyně Rady ČT Zdena Hůlová, která v rozhovoru pro časopis Týden řekla, že jí chodí textové zprávy a vzkazy, aby hlasovala pro Drahoše.
Podle Zdenka Plachého z iniciativy Brno 20/21 se Drahošovi dosud nepodařilo vyvrátit všechna obvinění, která proti němu vznesli bývalí zaměstnanci ČT Brno. Policie sice odložila trestní oznámení, které iniciativa na Drahoše podala, právní zástupkyně Brna 20/21 Milada Sigmundová však obratem podala nové. To je oproti prvnímu ještě obsáhlejší. Advokátka zároveň zaslala informace o případu nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, kterou požádala o dozor nad touto kauzou. Drahoš považuje tento postup za absurdní: „Jakmile bude ono halasné vyšetřování ukončeno, zahájíme právní řízení s těmi, kteří přes sedmnáct měsíců šíří poplašné zprávy a pomluvy.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .