Mathé nemá v Radě ČT mnoho příznivců

radiotv222Klasickým výběrovým řízením na generálního ředitele České televize by prezidentský kancléř zřejmě neprošel. O způsobu volby Balvínova nástupce radní rozhodnou už tuto středu.

Ivo Mathé by zřejmě neuspěl v klasickém výběrovém řízení na generálního ředitele České televize, pokud by o nástupci Jiřího Balvína rozhodovali současní členové Rady ČT.  Ačkoli si návrat Mathého na Kavčí hory přejí odbory i zástupci různých profesních organizací, mezi radními prezidentský kancléř příliš příznivců nemá.

„Při setkáním s lidmi z televize se často setkáváme s názorem, že nejlepší by bylo, kdyby se na Kavčí hory vrátil Ivo Mathé,“ přiznává místopředsedkyně Lucie Weissová, která osobně nemá žádného favorita pro nadcházející výběrové řízení. „Zatím jsem o žádném jménu neuvažovala. Pokud dělali nějaký předvýběr osobností, mělo by vzejít z týmové práce celé rady,“ uvedla Weissová pro RadioTV.

Mrzena chce vybírat z konkrétních osobností

„Není možné, aby se ředitel, který už jednou neuspěl, pokoušel o návrat,“ říká radní Petr Kučera. „Osobně už mám několik tipů na ředitele, ale rozhodně je nebudu jmenovat, protože by tím jejich kandidatura skončila dřív, než by vůbec mohli kandidovat,“ dodal. Podle šéfa rady Jana Mrzeny by pro Mathého nebylo dobré vstupovat dvakrát do stejné řeky. „O žádných konkrétních jménech jsme se zatím nebavili. Určitě by bylo ale legitimní, kdybychom uvažovali o některých konkrétních osbonostech, které by mohly vyvést ČT ze současné složité situace,“ uvedl Mrzena.

„Mám určitý okruh lidí, kteří by připadali v úvahu, ale ještě jsem s nimi nemluvil a rozhodně jejich jména nechci zveřejňovat. Bylo by to předčasné,“ říká místopředseda rady Ladislav Miler. Nakonec ale svého favorita prozradil: „Pan finanční ředitel Klimeš je jednou z osob, která by se na tuto funkci hodila.“ Miler by se nebránil ani diskusi o návratu Iva Mathé. „Nemám s ním problém, pokud ho někdo navrhne, budu se jeho projektem zabývat. Mezi lidmi, o nichž uvažuji, ale není.“

Kohák má Mathého „na seznamu“

„Osobně jsem slyšel, že Ivo Mathé nemá o tuto funkci zájem. Myslím si, že by se neměl vracet,“ řekl serveru RadioTV radní Zdeněk Forman. „Iva Mathého bych nevolil, navíc si nemyslím, že by o tuto funkci měl zájem,“ přitakal jeho kolega Milan Horálek. To Erazim Kohák považuje Mathého za dobrého kandidáta: „Určitě je jedním z lidí na mém seznamu.“ A jak si Kohák představuje nového ředitele ČT? „Měla by to být charismatická osobnost, která by dokázala zapálit pracovníky ČT, vzbudit v nich nadšení pro prási ve veřejnoprávní televizi, měl by to být dobrý manažer, měl by hodně rozumět televizi. Jak se říká v Americe, měl by to být Ježíš Kristus s technickým nadáním.“

Zatímco určitou představu o novém řediteli má většina radních, o způsobu volby budou rozhodovat teprve tento týden ve středu. „Byl bych rád, kdybychom se zbavili toho předkola, do kterého se hlásí celá řada lidí sice s dobrou vůlí, ale bez patřičné praxe a zkušeností. Nechci říci přímo grafomanů, ale je to tak,“ říká Miler. „Nemyslím si, že by to mělo být stejně široké výběrové řízení jako minule. Spíš se kloním k tomu, aby první výběr provedla některá renomovaná agentura,“ souhlasí Weissová.

Fibingerová: Nebudeme mít z koho vybírat

„Myslím, že nebudeme mít z koho vybírat. Ředitelé se na Kavčích horách střídají každý rok, a manažerů, kteří by byli schopní vyvést televizi z finanční krize, je málo,“ varuje radní Helena Fibingerová. „Upřednostňuji předvýběr několika kandidátů, mohla ho udělat nějaká nezávislá firma. Už jsem jedno výběrové řízení absolvovala, a bylo to nekonečné martirium, o kterém jsem si myslela své.“ Zdeněk Forman by byl rád, kdyby výběrové řízení proběhlo mnohem rychleji než minule. „První kolo bych svěřil nějaké odborné firmě,“ dodává.

Milan Horálek a Petr Kučera by upřednostnili klasické výběrové řízení, kterého by se mohl zúčastnit kdokoli. Horálek si ale není jistý, zda se rada v současném složení dokáže dohodnout na jediném jménu. „V radě nejsou tři nebo čtyři lidé, kteří by se shodli na jediném kandidátovi. Různé zájmové skupiny z televize tlačí na odvolání sedmi dalších manažerů z vedení ČT.“ Zatímco jméno případného adepta není jasné, Horálkovi podle jeho slov volají politici a říkají mu, koho by rada volit neměla.

Jasno bude do konce února

Způsob volby nového ředitele ČT má navrhnout místopředseda rady Bohumil Fanta. „Rada ho tím pověřila už několik týdnů před odvoláním Jiřího Balvína,“ tvrdí Horálek. O Balvínově odchodu se podle něj rozhodlo již v květnu, kdy ředitel zcentralizoval uzavírání smluv a peněžní toky uvnitř ČT. „Tím si proti sobě poštval hodně lidí,“ říká Horálek. Podobně argumentuje i Balvín.

Mezi jmény, která figurují na pomyslném seznamu budoucích kandidátů na ředitele ČT, je kromě prezidentského kancléře Iva Mathé také herec a diplomat Martin Stropnický, producent Jan Štern, dramaturgyně Alena Mullerová, šéf ostravského studia ČT Ilja Racek, prozatímní ředitel ČT Petr Klimeš či někdejší místopředseda Rady ČT Vladimír Kučík. Nového šéfa České televize by měla rada zvolit do konce února.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .