Kotelnice Jílková povede dočasně Sedmičku na Nově

radiotv22Novou dočasnou moderátorkou diskusního pořadu Sedmička na televizi Nova bude Michaela Jílková. Sdělil mluvčí Novy Daniel Plovajko s tím, že Jílková Sedmičku povede do konce června a zároveň bude pokračovat v moderování Kotle.
Novou dočasnou moderátorkou diskusního pořadu Sedmička na televizi Nova bude Michaela Jílková. Prostřednictvím tiskové zprávy to sdělil mluvčí Novy Daniel Plovajko s tím, že Jílková Sedmičku povede do konce června, kdy se dikuse tradičně na letní měsíce odmlčí. Jílková bude nadále moderovat i pořad Kotel, který Nova vysílá živě každý pátek od 22 hodin. „Jsme rádi, že paní Jílková naší nabídku akceptovala. Je naprostou profesionálkou s bohatou televizní zkušeností, která bez problémů zvládne moderování Sedmičky,“ prohlásil Plovajko.
Podle mluvčího je Jílková přesně tím typem moderátora, který si umí získat respekt a autoritu politiků, což u je u pořadu jako Sedmička naprosto nutné. „Navíc nám Michaela Jílková svým vstřícným krokem pomohla úspěšně vyřešit neplánovou situaci po náhlém odchodu Jany Bobošíkové z televize,“ dodal. Nova zároveň zrušila dramaturgický plán Sedmičky připravený ještě za Jany Bobošíkové a chystá nový seznam hostů nedělní diskuse. Dramaturgii Sedmičky má nově na starost redakce zpravodajství. Jílková se v Sedmičce poprvé představí tuto neděli 18. dubna od 12:00 hod.

Jak tipovalo RadioTV

Odchod Jany Bobošíkové z Novy na kandidátku Hnutí Nezávislých ve volbách do Evropského parlamentu vedení nejsledovanější české televize zjevně zaskočil. Přesto že Bobošíková podle svých slov o nabídce věděla „několik týdnů“, svého zaměstnavatele o odchodu informovala na poslední chvíli, aniž by měl v záloze náhradního moderátora hlavního diskusního pořadu. Jestliže tedy Bobošíková považuje rozhodnutí Novy zrušit její poslední Sedmičku za neprofesionální, zřejmě by se měla sama zamyslet nad tím, jak „profesionálně“ se zachovala vůči televizi, která jí umožnila po extempore při televizní krizi na Kavčích horách návrat na obrazovku – navíc v tak prestižním pořadu, jakým je nejsledovanější politická diskuse v zemi.
„Rozhodnutí Jany Bobošíkové bylo velmi rychlé a pro nás nečekané. Víme o něm jen několik dnů. S ohledem na velmi profesionální spolupráci a korektní jednání důvody paní Bobošíkové chápeme a po vzájemné dohodě z postu moderátorky logicky odchází,“ napsal mluvčí Novy Plovajko v tiskové zprávě, která následovala po zveřejnění kandidatury Bobošíkové na serveru Novinky.cz. Plovajko dále dodal: „Nyní hledáme optimální řešení vzniklé situace. Máme několik tipů na vhodného moderátora či moderátorku z vnitřních zdrojů televize, kteří by dočasně do konce letošního června mohli vést tuto politickou diskusi. Konkrétní jméno zveřejníme v polovině příštího týdne. Paní Bobošíková se rozhodla jít dál jinou cestou. Její angažmá na obrazovce TV Nova považujeme za ukončené a nepočítáme ani v budoucnu s jejím návratem na naší obrazovku.“
Kdo by mohl Bobošíkovou na postu moderátora Sedmičky nahradit? Na toto téma minulý týden spekulovalo hned několik médií, žádné si ale nedalo práci s analýzou několika jmen, která se v souvislosti s možnou nabídkou od vedení Novy objevila. Při úvaze o nástupci Bobošíkové je přitom potřeba brát zřetel na zveřejněné skutečnosti: Nova nemá čas hledat mimo vlastní řady, nový moderátor se má v Sedmičce objevit už tuto neděli. Půjde tedy s největší pravděpodobností o někoho z Novy, případně o člověka natolik blízkého Nově a známého, o jehož moderátorských kvalitách nemůže být pochyb. Za druhé: nepůjde o řešení definitivní, Nova potřebuje dočasného moderátora do konce června, kdy se Sedmička na letní měsíce tradičně odmlčí. Od září by tedy mohl přijít někdo úplně jiný. Za třetí: musí jít o člověka, který má přehled o politické situaci nejen v České republice, ale minimálně i v EU, neboť ho čekají předvolební Sedmičky před volbami do Evropského parlamentu.
V této souvislosti mě napadá několik jmen, u kterých bych se rád zastavil. Nemusí se shodovat s představami televize Nova, mnoho kvalitních moderátorů ale není na výběr a proto se mohu směle domnívat, že některý z těchto mých „kandidátů“ o nedělním poledni skutečně zasedne do křesla moderátora Sedmičky. Pokud ovšem čtenáři RadioTV mají také nějaké tajné tipy, rozhodně je uvítáme v diskusi pod tímto článkem. A nyní ke slibovaných adeptům (bráno podle abecedy, aby se nikdo neurazil a netvrdil, že někoho protěžujeme):

Mirka Čejková

Bývalá moderátorka Televizních novin a nyní téměř nevyužitá tvář Novy se logicky nabízí. Čejková je sice dobrou čtečkou zpráv, domnívám se však, že v diskusním pořadu takového formátu jako je Sedmička je potřeba trochu víc. Čejková se osvědčila v Testech národa a Nova pro ni jistě najde nějaký zajímavý formát, do Sedmičky bych ji ale – být vedoucím pracovníkem televize – nepouštěl.

Pavel Dumbrovský

O bývalém parlamentním zpravodaji České televize a jednom z nejstarších reportérů Novy se nedávno spekulovalo, že v roli moderátora Televizních novin nahradí Pavla Zunu. Jistě by se na moderování hodil, pro politickou diskusi má veškeré předpoklady. V posledních letech mi k němu trošku neseděl bulvární ráz zpráv, který nasadil v nováckém zpravodajství, takže z mého pohledu by mu Sedmička padla lépe.

Martin Chalupský

Bývalý mluvčí televize Nova má zkušenosti s televizním zpravodajstvím ve veřejnoprávní televizi a zná Novu zevnitř. Jeho velkým mínusem je spojování s dobou, kdy Nově vládl Vladimír Železný. Chalupský však nedávno nastoupil jako mluvčí do Transgasu a Nova by mu těžko nabídla lepší plat. V Sedmičce by navíc vypadal příliš seriózně, jako moderátor by se hodil spíš na veřejnoprávní obrazovku, a to už je opravdu virtuální realita.

Václav Moravec

Toto jméno sem zařazuji schválně, byť je na 100 procent jasné, že se tvář tohoto moderátora v neděli na Nově neobjeví. S Moravcem totiž noví majitelé Novy v minulosti koketovali a jejich zájem o moderátora BBC nemusel pominout. Moravcovi v červnu končí smlouva s Českou televizí na moderování pořadu Otázky Václava Moravce a nový kontrakt, který by měl pokračovat od září, Moravec s ČT dosud nepodepsal. Zatím vyjednává podmínky a z dosavadních informací je jasné, že s těmi stávajícími na Kavčích horách není spokojen.

Andrea Němcová

Hvězda moderátorky publicistického pořadu Střepiny stoupá velmi strmě vzhůru, takže její případné angažmá v roli nástupkyně Jany Bobošíkové nelze vyloučit. Rozhodně by na ni pasovalo tvrzení mluvčího Novy Dana Plovajka, že se televize poohlédne mezi svými. Nemohu ale posoudit, nakolik by Němcová dokázala být na hosty tvrdá a zda by její působení v Sedmičce ve srovnání s Bobošíkovou nepůsobilo jako pěst na oko.

Jitka Obzinová

Jméno bývalé moderátorky Sedmičky a nynější výkonné ředitelky slovenské televize Joj citoval minulý týden deník Blesk. Pro Novu by šlo o sázku na jistotu, Obzinová má s moderováním Sedmičky mnohaleté zkušenosti. Na druhou stranu by šlo opravdovou znouzecnost, televize by se vracela k něčemu, co tu už bylo a dala by tak v podstatě najevo svoji neschopnost řešit krizovou situaci. Není také jisté, zda by Obzinová kvůli Sedmičce opustila zajímavější místo ve slovenské Jojce – a obojí by se dalo stíhat jen s maximálním vypětím sil.

Petr Šimůnek

Zástupce šéfredaktora Mladé fronty Dnes si televizní diváci zřejmě ještě pamatují z Nedělní partie na Primě. Šimůnek působí dojmem ostříleného novináře, na Primě dokázal rychle reagovat a ze své pozice v MfD má jistě dobré kontakty i rozhled na politické scéně. Pro Novu by to bylo dobré řešení, i když asi ne definitivní. Otázkou zůstává, zda by si dovolila risk s člověkem mimo vlastní struktury, navíc s tím rizikem, že by se do MfD mohly dostat informace zevnitř Novy – v situaci, která není pro PPF zrovna příjemná.

Bára Štěpánová

Toto jméno se také objevilo mezi tipy Blesku, ovšem spíš jen pro zpestření. Jistě, pokud by se volilo podle poměru objemu hrudníku a váhy, případně výšky, Štěpánová by vyhrála na plné čáře. Jako moderátorka talk show je skvělá, v politickém diskusním pořadu si ji ale představit nedokážu. Maximálně v Gilotině, kterou kdysi uváděla na Nově, a to byla spíš zábavná politická talk show. Do seznamu ji proto zařazuji spíš pro pobavení a s vědomím, že pokud by se o ní vážněji uvažovalo, už by ji Prima nasadila do své Partie místo Štěpánky Duchkové.

Barbora Tachecí

Programová ředitelka Frekvence 1 a moderátorka jejího Press klubu patří jistě mezi horké kandidáty, ovšem těžko jen na dočasnou nástupkyni Jany Bobošíkové, s níž v minulosti sváděla urputné boje o „první dámu Jednadvacítky“ na České televizi. Tachecí je profesionálka každým coulem, diskvalifikuje ji ale její dřívější působení v roli mluvčí IPB, od níž Vladimír Železný získal miliardový úvěr na rozjezd „nové Novy“ z Barrandova. Sama Tachecí se v minulosti k případnému návratu na televizní obrazovku vyjadřovala dost skepticky.

Jan Vávra

Bývalý šéfredaktor zpravodajství TV Nova a ředitel České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) má se Sedmičkou bohaté zkušenosti, z pohledu televizního diváka bylo ale jeho působení v roli moderátora utrpením a současné vedení televize by muselo být v opravdovém srabu, kdyby po něm sáhlo. To už by bylo lepší, kdyby místo nových Sedmiček do června Nova vysílala archivní díly z doby, kdy Vávra vedl zpravodajství v Měšťanské besedě. Alespoň bychom se pobavili.

Martin Veselovský

Bývalý moderátor talk show Áčko na Nově nyní pracuje v Českém rozhlase 1 – Radiožurnálu a nedávno se objevil v roli moderujícího také na semináři serveru Česká média v Českém Krumlově. Jeho výhodou je zkušenost s vystupováním před televizní kamerou, kontakt s politiky a dobrá image, nevýhodou nízký věk. Osobně bych ho ale zařadil mezi širší okruh adeptů, byť při dalším výběru by se asi nedostal mezi favority.

Pavel Zuna

Odcházející programový náměstek výkonné ředitelky Novy Libuše Šmuclerové má s moderováním velké zkušenosti. Po odchodu z funkce programového šéfa a šéfredaktora zpravodajství by časově tuto roli zvládal, byť by opravdu šlo jen o dočasné řešení. Výhodou je Zunova popularita a zkušenost s moderováním podobných pořadů v České televizi. Zuna však v souvislosti se svým avizovaným odchodem z postu náměstka pro program prohlásil, že se chce více věnovat rodině, která by asi jeho každonedělní výlety na Barrandov příliš nepřivítala.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .