Konkurz na šéfa sportu bude řešit Rada ČT

radiotv222Jaromír Bosák popřel, že by jej kontaktovaly televize Nova a Prima, otázkám na Galaxii Sport se vyhnul. O případném setrvání v České televizi, která mu nabízí místo komentátora na volné noze, se rozhodne během příštího týdne.

Rada České televize by se mohla na svém nejbližším zasedání příští středu zabývat regulérností výběrového řízení na šéfredaktora redakce sportu. Během on line diskuse s návštěvníky webových stránek Lidových novin to ve středu naznačil odstupující šéfredaktor Jaromír Bosák, který považuje prohraný konkurz za „zpackanou frašku“. „Souhlasím s tím, že Rada by měla začít jednat. A nejenom, co se týče sportu, ale celého fungování ČT,“ uvedl Bosák. Podnět k prošetření regulérnosti výběrového řízení Radě ve středu zaslal server RadioTV.

Bosák: rozhodlo se dávno před konkurzem

Podle Bosáka bylo o vítězi – Otakaru Černém – rozhodnuto mnoho měsíců předtím, než televize konkurz vypsala. „Problém je, že tohle všechno se špatně dokazuje a zůstane v rovině tvrzení proti tvrzení. Ale mám dojem, že Rada ČT musí tuto změnu projednávat. Uvidíme,“ odpověděl Bosák na chatu serveru Lidovky. „V čem jsem neuspěl, nebo byl Ota lepší, mi sděleno nebylo, což je v ČT normální,“ dodal. Výběrovou komisi podle Bosáka zajímal šestistránkový projekt a dvacetiminutové vystoupení jednotlivých kandidátů, při kterém zazněly čtyři velmi obecné otázky. „Bylo to jenom divadlo,“ míní Bosák.

„Když už v listopadu za vámi chodí lidi z nejvyšších míst a říkají vám, že na jaře budete odvolán, protože to prostě jinak nejde, jednoduše vadíte. Není to nic veselého, ale dobrou náladu mi to teda nebere. Za to mi někteří lidé nestojí. Jsem zvědav jak dlouho budou podobné praktiky v ČT běžné. Když by šlo o klasické výběrové řízení a v přímé konfrontaci by se ukázalo, že někdo je lepší, tak nemám problém své místo uvolnit. To člověka sport naučí, že se může i prohrát. Ale tohle nemělo s férovým soubojem nic společného,“ napsal odcházející šéfredaktor.

Přišla nabídka z Galaxie Sport?

Zatím není jasné, zda Bosák v ČT zůstane alespoň jako komentátor fotbalových zápasů, jak mu to nabídnul jeho nástupce Otakar Černý. „Rozhodnu se během příštího týdne po prostudování všech nabídek, které se mi scházejí v rukou,“ říká. Kromě nemediálních aktivit se na Bosáka obrátily i některé televize. Sám Bosák ale vyvrátil, že by šlo o Novu nebo Primu. Otázkám, které se týkaly jeho případného angažmá v Galaxii Sport, se Bosák elegantně vyhnul. Majitele Galaxie Sport Jiřího Hojgra se serveru RadioTV během středy nepodařilo kontaktovat, takže ani z jeho strany není případná nabídka potvrzena, ani vyvrácena.

Bosák naznačil, že za jeho neúspěchem v konkurzu na šéfredaktora sportu ČT může být snaha vedení zpochybnit jeho manažerské schopnosti tím, že často vystupoval na obrazovce v roli komentátora a cestoval do ciziny. „Během mých cest do zahraničí jsem měl vždy absolutní přehled, co se v redakci děje. Své práci šéfredaktora jsem se mohl věnovat i mimo Prahu nebo Českou republiku. Je to naprosto zástupný argument,“ míní Bosák. Spor s vedením ČT nastal také kvůli vysílacímu času pořadu Dohráno, který v neděli večer shrnuje výsledky sportovních zápasů z uplynulého týdne. Zatímco Bosák chtěl ponechat Dohráno od 22 hodin, vedení televize pořad posunulo o hodinu později, což vedlo k odlivu diváků.

Černý: chci si nejdřív pohovořit s redaktory

„Nepodařilo se nám udržet pořad Dohrána v dobrém vysílacím čase i když jsme dělali, co jsme mohli. Neodvysílali jsme určitě všechno, co jsme chtěli, především z finančních důvodů,“ přiblížil Bosák. Magazínu má od září konkurovat pořad Odpískáno na televizi Prima. Zatím však není jasné, zda jej Prima nasadí v pondělí odpoledne před přenosy fotbalové Gambrinus ligy, nebo v neděli před pořad Dohráno na ČT. Zatímco Prima si představuje zhruba osmiminutový pořad s publicistickými prvky, Českomoravský fotbalový svaz, který poskytuje vysílací práva na zápasy Gambrinus ligy, chce minimálně půlhodinový magazín v neděli podvečer.

Současná atmosféra v redakci sportu ČT je podle Bosáka pochmurná. „Nikterak to nemůže změnit ani fakt, že vztahy mezi komentátory a redaktory jsou nejlepší za posledních deset let,“ říká. Televizi již opustili Bosákovi zástupci Jiří Lípa a Zdeněk Maniš, které vedení televize propustilo kvůli reorganizaci. Ta předpokládá, že funkce zástupců šéfredaktorů budou zrušeny. Černý, který má Bosáka nahradit k 1. srpnu, se zatím k případným personálním změnám v redakci sportu nevyjádřil. Řekl pouze, že si chce se všemi redaktory pohovořit o další práci redakce. Bosák neskrývá rozčarování. „Bohužel zákulisní intriky, to je v ČT v současné době normální stav. Chtít po někom, aby s vámi jednal na rovinu, je naprosto nereálné.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .