Kdo nahradí Svatopluka Karáska v Radě ČT?

radiotv22Občanská sdružení a nezávislé organizace nominovaly na uvolněnou pozici v Radě České televize sedm kandidátů. Poslanci z nich 17. ledna vyberou tři finalisty.

Do měsíce by měla být Rada České televize opět kompletní. Poslanecká sněmovna zvolí patnáctého radního, který nahradí Svatopluka Karáska, jež na své členství rezignoval 31. října minulého roku na protest proti zvolení Jiřího Balvína do funkce řádného generálního ředitele ČT. Jak informuje agentura ČIA, o členství v Radě ČT se uchází celkem sedm kandidátů, které nominovala občanská sdružení a nezávislé organizace (podle abecedy):

1. Jana Horváthová – navrhlo sdružení Athinganoi, Muzeum romské kultury
2. Karel Klobosil – navrhla Unie výtvarných umělců
3. Vratislav Měchura – navrhnul Rallye Sportclub Příbram
4. Vladimír Nechanický – navrhnul Český rybářský svaz
5. Tomáš Řehák – navrhla Česká rada dětí a mládeže
6. Jaroslava Sýkorová – navrhlo Sdružení pro ochranu Ústavy ČR
7. František Vízek – navrhnul Spolek pro ochranu před televizí

Nominace na členství v Radě ČT vyhlásil začátkem prosince předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Občanská sdružení a nezávislé organizace mohly nominovat své kandidáty do 21. prosince. Výběr užšího okruhu tří finalistů provedou poslanci 17. ledna a nového člena Rady ČT by měla sněmovna zvolit nejpozději na únorové schůzi.

Rada ČT má podle nového zákona o ČT platného od loňského ledna 15 členů oproti dřívějším devíti. Evangelický farář Svatopluk Karásek byl radním pouhých pět měsíců – od května 2001, kdy sněmovna zvolila současnou televizní radu. Karáskovo funkční období mělo trvat čtyři roky, nový člen tedy měl v radě setrvat až do května 2005. Mezi sedmi kandidáty na členství v Radě ČT je i jeden neúspěšný kandidát na funkci generálního ředitele ČT – Vratislav Měchura.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .