Jiří Balvín při obchodu s ČNTS obešel Radu ČT

radiotv222Rada České televize si od generálního ředitele Jiřího Balvína vyžádala veškerou dokumentaci k výběrovému řízení na nákup přenosové techniky. O dalších krocích budou radní jednat na zasedání za dva týdny.

Bez vědomí Rady České televize proběhlo loňské výběrové řízení ČT na nákup přenosového vozu, kvůli kterému policie stíhá generálního ředitele ČT Jiřího Balvína. Rada by přitom z pozice kontrolního orgánu veřejnoprávní televize měla vědět o všech větších investicích ČT (cena vozu přesáhla 70 miliónů korun, penále za pozdní splacení dalších 2,5 miliónu Kč). Přesto radní na svém středečním zasedání nepřijali žádné usnesení, kterým by Balvína alespoň pokárali. Ředitele ČT však zavázali k tomu, aby jim během dnešního dne dodal veškeré materiály, které se týkají sporného nákupu.

Radní prý o nákupu neoficiálně věděli

Balvín na středečním zasedání Rady ČT čelil vůbec největšímu problému za dobu působení ve funkci generálního ředitele. V emotivním projevu odmítnul veškerá obvinění a předal radním kopii dvanáctistránkové stížnosti svého advokáta Tomáše Sokola, kterou během odpoledne obdržela Policie. Sokol v ní upozorňuje, že písemná formulace obvinění je zmatečná a není z ní patrné, kvůli čemu vyšetřovatel zahájil trestní stíhání. „Obviněnému to výrazně stěžuje adekvátní obranu,“ upozornil. Odpoledne se text obvinění i Sokolovy stížnosti objevil na internetových stránkách ČT.

Balvínovu pozici před Radou ČT ztížila některá protichůdná tvrzení, podle nichž měl například radní Petr Kučera o chystané koupi vozu od ČNTS vědět. Kučera to však popřel, což Balvína evidentně vyvedlo z míry. Podle dalších informací se měl o nákupu vozu neoficiální cestou dozvědět i další radní Zdeněk Forman. Balvín se také snažil Radu přesvědčit o tom, že výběrové řízení probíhalo v době, kdy ještě Rada neexistovala, nebo nevyžadovala kontrolu podobných transakcí. Předseda Rady Jan Mrzena poté řekl, že radní prověří všechna svá usnesení za loňský rok.

Kučera: Balvín by neměl podepisovat smlouvy

Rada nakonec podle očekávání zkonstatovala, že nemůže zasahovat do probíhajícího stíhání. Radní Petr Kučera však navrhnul, aby do doby, než soud rozhodne o vině či nevině Jiřího Balvína, došlo k omezení pravomocí generálního ředitele. „Na základě dohody s Radou ČT by veškeré smlouvy za ČT po dobu vyšetřování podepisoval generální ředitel společně s jedním zaměstnancem ČT, kterého určí Rada,“ nastínil Kučera. Podle informací, které má RadioTV k dispozici, měl být tímto zaměstnancem ředitel výroby Petr Erben. Balvín však takovou dohodu odmítnul a Rada Kučerův návrh neschválila.

Další člen Rady Pavel Žáček se pozastavil nad rychlostí vyšetřování, která podle něj není standardní. Zároveň dodal, že případné delší soudní řízení by mohlo poškodit pověst ČT, a Rada by proto měla k Balvínově obvinění zaujmout nějaké stanovisko. Radní nakonec Balvína pověřili, aby jim do 24 hodin předal veškerou dokumentaci, která se týká nákupu přenosového vozu od ČNTS. Tu má následně analyzovat Dozorčí komise Rady ČT. Výsledek mají radní obdržet do 27. května. O dva dny později se Rada k problému vrátí na svém dalším řádném zasedání.

Dva svědci hovoří o provizi pro Balvína

Balvín rovněž Radu ČT informoval o tom, že penále požadované ČNTS za pozdní splacení druhé faktury (50 miliónů korun) televize neuznává a bude se o jeho oprávněnosti soudit. Výše penále je totiž podle Balvína v rozporu s dobrými mravy, protože se rovná 0,3 procenta celkové ceny vozu za jeden den prodlevy. „Za jeden rok by se tak penále vyšplhalo na více než 100 procent ceny vozu,“ dodal Balvín. Pozdní splátku faktury a následné penále policie označila za porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování správy cizího majetku. Neoficiálně však prošetřuje i verzi, podle které měl Balvín za obchod inkasovat pětiprocentní provizi.

O provizi hovoří i někteří svědci – především bývalý ředitel výroby a techniky ČT Vít Novotný, který měl z pozice své tehdejší funkce výběrové řízení na nákup přenosového vozu na starost, ale i jednatel ČNTS Milan Cimirot. Novotný tvrdí, že se ho Balvín při jednání o koupi vozu ptal, jak vysoká může být provize. Poté měl sám vyslovit názor, že „by to mohlo být pět procent“. Podle Cimirota si o pětiprocentní provizi pro Balvína řekl právník Pavel Kačírek, kterého si ČT najala jako externistu. Jednání o koupi vozu se měl účastnit také ředitel zpravodajství ČT Zbyněk Honys.

Hůlová: Pokud se to prokáže, ředitele musíme odvolat

Balvínovu žádost o provizi měl policii potvrdit i šéf ČNTS Jan Vávra, který se o požadavku dozvěděl od Cimirota. Vyšetřovatel má k dispozici také e-mail od tehdejšího finančního ředitele ČT Tomáše Olivy, který po ČNTS požadoval „dodržení dohod na úrovni generálního ředitele“, které blíže nespecifikoval. Podle Vávry však oficiálně žádné další dohody neexistovaly. V tiskové zprávě, kterou ČNTS vydala ve středu po zasedání Rady ČT, mediální zástupce společnosti Michal Donath informaci o úplatku odmítnul. „ČNTS nikomu žádný úplatek nenabízela ani nedala.“ Zároveň tím ale nevyloučil požadavek ze strany ČT.

Ze středečního jednání Rady ČT vyplynulo, že Balvínovi zatím nehrozí odvolání z funkce generálního ředitele. Radní Zdena Hůlová však upozornila, že pokud se obvinění vznesená vůči Balvínovi potvrdí, Rada má ze zákona povinnost jej odvolat. Středečnímu zasedání Rady přihlíželi také někteří odboráři z ČT, kteří na dnešní poledne svolali před hlavní budovu televize na Kavčích horách mítink zaměstnanců ČT. Na něm se mají vyjádřit k probíhajícímu vyšetřování Jiřího Balvína. Jednání Rady rovněž přihlížel bývalý ředitel výroby a techniky Vít Novotný a krátce předseda Filmového a televizního svazu Jan Kraus.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .