Jan Kraus se dostal do sporu s vedením ČT

radiotv221Herec oznámil divákům pořadu Přesčas, že končí s moderováním této relace, protože mu vedení televize zakázalo pozvat zástupce Rady ČT, aby zdůvodnili svůj postup při výběrovém řízení na ředitele televizního studia v Brně.Herec a předseda Filmového a televizního svazu Jan Kraus v pátečním přímém přenosu pořadu Přesčas na České televizi oznámil, že končí s moderováním této relace. Odůvodnil to nepřiměřeným zasahováním vedení televize do jeho vysílání. Kraus chtěl do Přesčasu pozvat zástupce Rady ČT a zeptat se ho, proč bylo zrušeno již druhé výběrové řízení na ředitele brněnského studia ČT. Generální ředitel ČT Jiří Balvín totiž radním ve středu oznámil, že v konkurzu nenašel nikoho schopnějšího, kdo by mohl nahradit současného ředitele ČT Brno Zdeňka Drahoše.
„Jsem moderátor, a ne lokaj. Rada není žádná vnitrotelevizní záležitost, rada je zástupce koncesionářů,“ reagoval Kraus na tvrzení vedení ČT, že Přesčas nesmí řešit vnitřní záležitosti veřejnoprávní televize. Možnost, že se s moderováním pořadu rozloučí tímto způsobem, naznačil Kraus již během rozhovoru pro RadioTV, který jsme zveřejnili minulý týden. Případné setrvání Drahoše ve funkci ředitele ČT Brno pak Kraus označil za moment, který by jej mohl vést k rozhodnutí z veřejnoprávní televize úplně odejít.
Diskusi zakázal šéfredaktor
„Odmítám se účastnit hrátek, že se brněnský ředitel vybere až v září po volbách. Nevěřím tomu, že tady není nikdo lepší než Drahoš,“ řekl Kraus podle Lidových novin ve svém posledním Přesčasu. Průběh pátečního vysílání Kraus popsal i ve svém pravidelném sloupku v časopisu Týden. Podle něj chtěl do pořadu nejprve pozvat místopředsedu Rady ČT Ladislava Milera, kterému hrozí kvůli zamlčení dřívějšího působení na ÚV KSČ a v prověrkových komisích odvolání. Jakmile Miler pozvání odmítnul, pokusil se Kraus získat jako hosta předsedu Rady ČT Jana Mrzenu.
„V 16.02 volala redaktorka pořadu panu Mrzenovi, předsedovi Rady ČT, zdali by nechtěl přijít on do pořadu? V 16.08 telefonoval vedoucí redaktorce šéfredaktor publicistiky pan Bouška, proč bychom chtěli do Přesčasu někoho z Rady ČT, když on vyjádřil názor, že to není vhodné, protože by se jednalo o řešení vnitrotelevizních věcí před veřejností,“ popsal Kraus. Vedení ředitelství zpravodajství si poté podle moderátora vyžádalo písemné sdělení, kdo bude hostem pátečního Přesčasu. „Na zprávu, že tedy nikdo z Rady ČT, přišla za chvíli odpověď od pana Honyse, ředitele zpravodajství, že je rád, že redaktorka uposlechla výzvy nadřízeného šéfredaktora,“ dodal Kraus.
FITES dnes jedná o Drahošovi
Ředitel zpravodajství Zbyněk Honys ve zmíněném e-mailu také apeloval na Krause, aby zvážil zvaní zástupců Rady ČT do Přesčasu, když je představitelem jedné názorové platformy. „V nepolitickém pořadu Přesčas by to nebylo vyvážené a nestranné,“ vysvětlil. Podle Lidových novin nebyl šéfredaktor publicistiky Milan Bouška ani jeho nadřízený Honys po páteční výměně názorů s Krausem a odvysílání pořadu Přesčas k dostižení. Kraus v rozhovoru pro RadioTV řekl, že nejpozději do konce roku ukončí i moderování pořadu Ze života zvířat a zvažuje úplný odchod z ČT, kde působí jako externista. Pro televizi přitom připravuje projekt nového diskusního pořadu Lidový parlament.
Postupem generálního ředitele a Rady ČT ve výběrovém řízení na šéfa brněnského studia ČT se dnes bude zabývat výkonný výbor Filmového a televizního svazu (FITES), kterému Kraus předsedá. Jednání se s velkou pravděpodobností dotkne i pátečního Přesčasu a současného vývoje ve veřejnoprávní televizi. FITES rovněž usiluje o to, aby Poslanecká sněmovna odvolala z Rady ČT místopředsedu Ladislava Milera.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .