Jak Prima přichází o moderátory

radiotv222Bývalá moderátorka Zpravodajského deníku Markéta Fialová měla po mateřské dovolené znovu nastoupit do televize Prima. Místo toho se objevila v reportérském týmu publicistického pořadu Fakta na České televizi.

Bývalá moderátorka Zpravodajského deníku Markéta Fialová měla po mateřské dovolené znovu nastoupit do televize Prima. Místo toho se objevila v reportérském týmu publicistického pořadu Fakta na České televizi. „Přiznám se, že jsem se na Primu vrátit chtěla, ale po těch několika měsících už najednou nebylo kam,“ svěřila se v rozhovoru pro Týdeník Televize. Šéfredaktor zpravodajství Primy Jiří Závozda přitom ještě na podzim loňského roku tvrdil, že s Fialovou počítá.

„Markéta nám řekla, že se jí na mateřské líbí a já osobně nemám žádný důvod jí nutit, aby se rychle vracela,“ řekl Závozda koncem října. „Myslím, že až se bude chtít vrátit, nebude mít problém se na Primě zase prosadit.“ Právě koncem roku Fialová začala s Primou jednat o svém návratu. Mezitím ji ale v moderování Zpravodajského deníku nahradila Štěpánka Duchková a jako třetí moderátorka hlavní zpravodajské relace se na obrazovce objevila Dana Makrlíková. Podle Fialové s ní redakce přesto počítala, konečné slovo však měl generální ředitel Martin Dvořák.

ČT se příliš nerozmýšlela

„Ve chvíli, kdy jsem definitivně věděla, že na Primě už pracovat nebudu, dala jsem na vědomí ČT, kde jsem kdysi začínala, že jsem takzvaně na volné noze. Uvědomila jsem si totiž, že pokud nic neřeknu, budou si všichni myslet, že jsem stále doma s osmiměsíční Almou a užívám si jí,“ řekla Fialová Týdeníku Televize. Na Kavčí hory, kde v minulosti pracovala ve zpravodajství, nastoupila v únoru. „Byla oslovena panem Ovečkou na základě jejího zaslaného životopisu a její informace, že má zájem pracovat v televizi veřejné služby a rozvinout tak své dosavadní zkušenosti, které získala v komerční televizi a též v ČT,“ přiblížil serveru RadioTV mluvčí ČT David Jirušek.

„S paní Fialovou je podepsána standardní pracovní smlouva, je interním zaměstnancem ČT a v současné době je ve zkušební lhůtě. Vedení redakce publicistiky bylo nuceno, po odchodu některých redaktorů, přijmout jiné, kteří profesionálně a plnohodnotně nahradí ty původní. ČT je přesvědčena, že paní Fialová takovou profesionálkou je,“ říká Jirušek, podle něhož ČT zatím neuvažuje o tom, že by bývalou moderátorku Zpravodajského deníku využila jinak než jako řadovou reportérku. „Paní Fialová pracuje jako redaktorka pořadu Fakta a o žádném dalším využití se neuvažuje.“

Vedení Primy: Je to naše věc

Co bylo příčinou odchodu Markéty Fialové z televize Prima? Všechny zainteresované strany mlčí. Šéfredaktor zpravodajství se odmítnul k problému vyjádřit a odkázal na vedení televize, které si údajně vymínilo jako jediné v této věci komunikovat s novináři. Mluvčí Primy Jana Malíková ale na otázky RadioTV odmítla odpovědět s odůvodněním, že jde o interní záležitost mezi Primou a Markétou Fialovou. „Proto se k této záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ dodala. Sama moderátorka neskrývá překvapení ze změn, které na Primě proběhly během její mateřské dovolené. „Za rok, kdy jsem byla doma, se mnohé změnilo. Zůstalo tam už jen několik z těch původních lidí.“

Publicistický pořad Fakta na ČT čekají na podzim určité změny, které mají přitáhnout diváky. Sledovanost Fakt totiž od chvíle, kdy veřejnoprávní televizi opustilo reportérské oddělení Marka Vítka, znatelně klesla. „Ve Faktech se chystají určité změny, na kterých se chci podílet. Snad to pro diváky bude na podzim příjemné překvapení,“ říká Fialová. Podle Jiruška bude mít pořad od září novou grafiku a zaměří na stěžejní domácí témata. „ČT navázala spolupráci s celou řadou kvalitních režisérů, od které si hodně slibujeme,“ dodává mluvčí ČT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .