Jak Peter Kršák odvolal Vladimíra Železného

radiotv22Zpráva z tiskové konference „vzbouřeného“ akcionáře společnosti CET 21 Petra Kršáka, který se rozhodnul údajně z pozice jednatele odvolat šéfa Novy Vladimíra Železného.

Vladimír Železný není od 3. ledna letošního roku generálním ředitelem společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova. Tvrdí to spolumajitel CET 21 Peter Kršák, který na dnešní tiskové konferenci v divadelní restauraci pražského Kolowratského paláce oznámil, že z pozice jednatele CET 21 Železného odvolal. Mluvčí CET 21 Martin Chalupský označil Kršákovy informace za úsměvnou frašku, která má za účel pouhé mediální zviditelnění.

Kršák na tiskové konferenci kontroval tím, že Chalupský není právoplatně jmenovaným mluvčím CET 21, protože jej touto funkcí nepověřila valná hromada této společnosti. Odvolání Železného odůvodnil závažným porušováním pracovní kázně a pracovních povinností. Kromě toho Kršák oznámil, že Železnému s okamžitou platností zrušil pracovní poměr s CET 21. Rozhořčilo ho totiž vystupování šéfa Novy na obranu právníka Aleše Rozehnala v pořadu Volejte řediteli.

Kršák: Vlastním 77 procent CET 21

Kršák zpochybňuje navýšení základního jmění CET 21, ke kterému došlo na mimořádné valné hromadě 21. září 1999. Tehdy do společnosti přistoupili noví partneři, firmy MEF Media a Edikon. Podle Kršáka tím došlo k porušení společenské smlouvy CET 21, protože ještě před těmito firmami nabídnul, že základní jmění CET 21 navýší sám. Na základě této informace prohlašuje, že je majitelem 76,66-pocentního podílu CET 21, a tedy majoritním vlastníkem licence na vysílání TV Nova.

Na dotazy novinářů, jak bude postupovat při zajištění fyzického odstranění Železného z postu generálního ředitele CET 21, Kršák nebyl schopný odpovědět. Odkázal pouze na blíže nespecifikované právní kroky. „Pan Železný je na podobné situace zvyklý, byl už odvolán z funkce ředitele ČNTS,“ řekl pouze. Právník Ondřej Hanák, který během konference seděl vedle Kršáka, nebyl schopen reagovat na dotazy novinářů. Na většinu otázek buď odpovídal, že nemá potřebné informace, nebo že neví. Nedůvěryhodně vyznívaly i některé odpovědi Petra Kršáka.

Chalupský: Jsou to jenom výmysly

Spolumajitel CET 21 například tvrdil, že i jemu se příčí další případná spolupráce Novy s bývalou servisní organizací ČNTS. Chvíli na to však připustil, že v rámci zažehnání rizika vysoké platby ze strany České republiky za prohranou arbitráž se společností CME hodlá přenechat této firmě v Nově podíl. Kršák rovněž tvrdí, že je v kontaktu s majitelem CME Ronaldem Lauderem. Zástupci CET 21 tvrdí, že si Kršák nehorázně vymýšlí, protože už dávno jednatelem této společnosti není.

„Pan Kršák byl 23. června 2000 odvolán z funkce jednatele mimo jiné i proto, že jeho jednání odporuje zájmům CET 21,“ sdělil v tiskovém prohlášení mluvčí CET 21 Martin Chalupský. Podle jeho slov Kršákovo odvolání potvrdila valná hromada, na které se jednateli CET 21 stali Vladimír Železný, Aleš Rozehnal a Libuše Šmuclerová. Právě ta nahradila ve funkci jednatele „odbojného“ Kršáka. Podle Chalupského není „teatrální odvolání“ Vladimíra Železného první blamáží Petra Kršáka.

Nejde o první pokus změnit Novu

„V lednu roku 2001 pan Kršák například tvrdil, že má právní nárok na získání majority ve společnosti CET 21,“ upozorňuje Chalupský. Kršák se skutečně domáhal svého práva na předkupní právo pro odprodej podílů ostatních podílníků CET 21, a to ještě dříve než v loňském lednu. Reagoval tak na skutečnost, že Vladimír Železný v letech 1997 až 1999 vykoupil za peníze CME podíly od ostatních akcionářů CET 21 tak, že ve společnosti získal 60 procent a tedy kontroloval licenci Novy. To mu v srpnu 1999 umožnilo odejít z Měšťanské besedy a spustit vysílání „nové“ Novy z Barrandova.

Kršák však tvrdil, že na odkoupení podílů ostatních akcionářů měli předkupní právo také ostatní spoluvlastníci CET 21, tedy i on. Režisér slovenského původu dokonce podal trestní oznámení, které mohlo Železnému v době rozchodu CET 21 s ČNTS zlomit vaz. Ředitel Novy se ale v polovině roku 1999 s Kršákem dohodnul na tom, že oznámení stáhne a údajně mu slíbil, že se bude moci podílet na přípravě programového schématu Novy. Svůj slib však nedodržel, a tak se Kršák znovu postavil proti němu.

Štáby Novy a Primy chyběly

Podle Chalupského je současná Kršákova snaha zpochybnit navýšení základního jmění CET 21, ke kterému došlo v září 1999, nesmyslná: „Vrchní soud v Praze 4. ledna 2001 pravomocně rozhodl, že valné hromady CET 21, kterými přistoupili do společnosti noví společníci MEF Media, a.s. a Edikon, a.s. jsou platné a odpůrčí žalobu v plném rozsahu zamítl. Byla tak definitivně potvrzena současná vlastnická struktura CET 21.“ Kršák ale tvrdí, že rozsudek Vrchního soudu nezná a nikdy jej jako žalobce neobdržel.

Tisková konference Petra Kršáka se těšila velkému zájmu novinářů. Nechyběly na ní štáby České televize, slovenské televize Markíza a agentury TVD, naopak nedorazily štáby televizí Nova a Prima. Z rozhlasových stanic a píšících novinářů, kteří se zabývají mediální problematikou, zde nechyběl prakticky nikdo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .