Honysova volba

radiotv22Potvrzení Zbyňka Honyse ve funkci ředitele zpravodajství České televize všichni předpokládali, přesto způsobilo pozdvižení nejen mezi novináři, ale i v samotné Radě ČT.

Novináři, kteří včera strávili téměř celý den na Kavčích horách, mohli pozdě odpoledne konstatovat, že tato doba byla celkem zbytečná. Čekání na chvíli, až Jiří Balvín členům Rady České televize oznámí jméno nového ředitele zpravodajství, bylo opravdu dlouhé. Oč dlouhé bylo, o to zbytečnější se zdálo ve chvíli, kdy Balvín potvrdil dlouho očekávaný fakt, že ve funkci zůstane Zbyněk Honys.

Zjistit jméno vítěze konkurzu, který vyvrcholil v pátek neveřejným slyšením jedenácti kandidátů před tříčlennou komisí, se novináři pokusili už při dopolední tiskové konferenci k programovému schématu ČT na příští rok. Balvín ho však tajil do poslední chvíle. Při jednání rady přišel tento bod na řadu až po dvou hodinách ostrých diskusí o přenášení zasedání vnitřním televizním okruhem a debatě nad návrhem nového Kodexu ČT.

Dva hlasy pro Honyse

Honyse do funkce doporučili dva ze tří členů výběrové komise. Jmenovitě generální ředitel vydavatelství Ringier ČR Tomáš Böhm a generální ředitel vydavatelství Euronews Petr Soukup. Třetí člen komise, vydavatel internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff, preferoval jiného kandidáta, vedoucí ekonomické redakce ČT Markétu Soukupovou. Radní Erazim Kohák a Lucie Weissová, kteří na neveřejná slyšení dohlíželi, ale neměli hlasovací právo, zase preferovali ředitele TV3 Jana Martinka.

Doporučením komise se Balvín řídit nemusel. Na zasedání rady ale řekl, že Honyse přes všechny výhrady do funkce jmenuje. „Já ho jmenuji samozřejmě navzdory výhradám. Já za to zodpovídám. Já jsem statutární zástupce a já prostě jmenuji okruh svých nejbližších spolupracovníků,“ řekl novinářům. Na adresu časopisu Týden, který již v pondělí upozornil, že Honysovo jméno figuruje ve čtyřčlenné delegaci ČT, která se v únoru zúčastní zimních olympijských her v Salt Lake City, Balvín dodal, že složení delegace se týká funkcí, nikoli jmen. „Pokud by byl zvolen ředitelem někdo jiný, pojede on,“ řekl Balvín.

Kohák: Je to špatná volba

Proti způsobu výběru ředitele zpravodajství protestovalo několik členů Rady ČT, překvapivě i Petr Kučera. Tomu se nelíbilo, že radní neměli k dispozici projekty jednotlivých kandidátů, ani jejich životopisy. Na stejnou věc si stěžovala i Weissová, která podle svých slov sice přihlížela neveřejným slyšením, ale o kandidátech, kteří předcházeli před komisi, tím pádem nic nevěděla. Nejostřejším kritikem volby Zbyňka Honyse byl radní Erazim Kohák. „Neslibuje nic pozitivního pro budoucnost ČT,“ uvedl mimo jiné.

Podle Koháka se Honys na funkci nehodí už z toho důvodu, že jej jeho podřízení neuznávají. Proti takové argumentaci se ohradil jak šéf ČT Balvín, tak Kohákův největší oponent v radě Milan Knížák. „Zaměstnanci by si neměli vybírat, kdo jim bude dělat nadřízeného,“ varoval Knížák před vyvoláním podobné situace, jaká na Kavčích horách nastala přibližně před rokem. Někteří radní dokonce navrhovali, aby funkce ředitele zpravodajství zanikla a šéfredaktory jednotlivých redakcí vedl sám Balvín. Honys se živého jednání rady nezúčastnil, ačkoli jindy na zasedáních nechybí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .