Honys se vrací ke Kytkově koncepci zpravodajství ČT

radiotv22Ředitel zpravodajství ČT se chystá zrušit funkce zástupců šéfredaktora a snížit počet editorů a moderátorů. Podrobný plán reorganizace Honys představí koncem ledna Radě ČT.

Zrušení pořadu „21“, snížení počtu moderátorů a editorů zpravodajství a zrušení funkcí zástupců šéfredaktorů chystá v letošním roce provést ředitel zpravodajství České televize Zbyněk Honys. Jak vyplývá z projektu, se kterým v prosinci loňského roku zvítězil ve výběrovém řízení na řádného ředitele zpravodajství, čeká redakce zpravodajství, publicistiky a sportu zásadní reorganizace a změna systému práce.

„Po jmenování šéfredaktorů dojde k resystemizaci řídící struktury. Výsledkem bude především přímé řízení redakce šéfredaktorem,“ upozorňuje Honys, který počítá se značnou redukcí sekretariátů, zrušením řídícího stupně zástupců šéfredaktorů a systému zdvojených editorů zpráv. „Zredukuji počet moderátorů a zvýším jejich výkonnost přímou spoluodpovědností za koordinaci zpravodajských relací,“ píše Honys ve svém projektu.

„Inspiroval jsem se od Balvína“

Na dotaz RadioTV, zda se redukce počtu moderátorů dotkne i hlavní zpravodajské relace Události, Honys nereagoval. Podle mluvčího ČT Davida Jiruška nebude ředitel zpravodajství odpovídat na dotazy týkající se reorganizace jednotlivých redakcí až do 28. ledna. „Toto je termín, do kdy má předložit Radě ČT konkrétní informační materiál o postupu změn v ředitelství zpravodajství, které on bude, na základě svého projektu, provádět,“ vysvětlil Jirušek.

Honys má v dohledné době vypsat výběrová řízení na šéfredaktory zpravodajství, publicistiky a sportu, k čemuž ho zavázal generální ředitel ČT Jiří Balvín. Právě z Balvínova projektu Honys často čerpá, přičemž se odvolává na to, že část věnovanou zpravodajství a publicistice Balvínovi pomáhal připravovat a předem s ní do své práce počítal: „Konzultace, které jsem poskytoval při přípravě projektu Jiřího Balvína, zároveň sloužily jako základ tohoto projektu.“

Návrat ke koncepci Ivana Kytky

Z obrazovky ČT by podle Honyse měl zmizet analyticko-zpravodajský pořad „21“, který nahradí nová zpravodajská relace vysílaná po 22. hodině na programu ČT1. Změny se mají dotknout také čistě diskusních a publicistických pořadů. „Nutně musí dojít k přeformátování pořadů Naostro, Přesčas, Na hraně, Černá bílá, Bez imunity, včetně jejich zařazení do příhodnějších časových pásem,“ tvrdí Honys, který by také rád zamezil tomu, aby diváci Událostí přepínali o půl osmé na Televizní noviny na TV Nova.

Lepší konkurenceschopnost by měla Událostem zajistit nová grafika, lepší a dynamičtější znělky, častější rozhovory v přímém přenosu a celkově kratší délka jednotlivých příspěvků. Honys se chce také vrátit ke koncepci tzv. producer systému, kterou v ČT neúspěšně prosazoval někdejší šéfredaktor zpravodajství Ivan Kytka. Podle Honyse jde především o to, aby reportáže ČT připravoval tým lidí, nikoli samotný reportér. „Tuto metodu se nepodařilo zavést do praxe Ivanu Kytkovi, ale to není důvod pro její zatracení,“ upozorňuje. Právě kvůli Kytkově koncepci zpravodajství chtěl v roce 1998 televizi opustil současný šéf zpravodajství Bohumil Klepetko.

Honys chce vytvořit „dobrý kolektiv“

Česká televize podle Honyse dosud nesplňuje zákonnou povinnost vysílat 25 minut denně regionální zpravodajství. Zatímco přes pracovní týden ČT tento limit dodržuje, o víkendu se ho nedaří naplňovat. Honys chce také celkově zpřehlednit systém zpravodajství a publicistiky, který je podle něho chaotický. Na závěr svého projektu přiznává, že jeho pozice u podřízených není nejlepší: „Po příchodu do zpravodajství ČT jsem převzal kolektiv stižený „svazáckým“ syndromem po pochopitelné, ale nekoordinované generační obměně.“

Podle Honyse se postupným omlazováním redakce zpravodajství zesílila „už tak tradiční izolace velína od ostatní ČT“. Staronový ředitel zpravodajství neopomenul připomenout události z přelomu let 2000/2001 a zmínil své největší odpůrce, reportéry Martina Schmarcze a Jana Tobiáše. Jako svůj prioritní úkol Honys označil „vytvoření kolektivu s přirozenou generační a profesionální strukturou“ a „stanovení standardních kritérií pro zjišťování nezávislého a zároveň odpovědného zpravodajství a aktuální publicistiky“.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .