Gavyn Davies do Česka nepřiletěl; odmítl letenku do ekonomické třídy

radiotv22Českokrumlovský mediální seminář „Konvergence médií“ pořádaný serverem Česká média provází skandál spojený s avizovanou účastí bývalého předsedy Rady guvernérů BBC Gavyna Daviese. Ten měl být hlavní hvězdou pátečního a sobotního programu věnovaného budoucnosti médií veřejné služby a digitalizaci rozhlasového a televizního vysílání. Ačkoli Davies předem opakovaně prostřednictvím své asistentky přislíbil účast, do Českého Krumlova nakonec nedorazil, ani se předem neomluvil.
Že něco není v pořádku, zjistila Česká média už ve čtvrtek večer, kdy měl Davies přiletět pravidelnou linkou z Londýna na pražské letiště v Ruzyni. Ředitel serveru Radim Hreha však na bývalého šéfa Rady guvernérů BBC čekal marně. „Zjišťovali jsme, zda vůbec seděl v letadle, kterým měl přiletět, protože jsme měli potvrzeno, že z Londýna odletěl. ČSA nám ale nechtěly sdělit, kdo byl na palubě. Až prostřednictvím cizinecké policie jsme si ověřili, že letištní halou prošli všichni pasažéři tohoto lety. Davies mezi nimi nebyl,“ popsal čtvrteční překvapení Hreha.
Od té chvíle se Česká média snažila s Davisem spojit, veškeré jejich pokusy byly ale marné. Hlavní host českokrumlovského semináře měl přitom vystoupit ve třech blocích věnovaných budoucnosti médií veřejné služby, digitalizaci a roli provozovatelů televizního vysílání při podpoře kultury. Páteční zahájení semináře proto bylo značně rozpačité. Během dopoledne se Českým médiím přeci jenom podařilo s Daviesem navázat kontakt, organizátoři akce se ale zároveň dozvěděli, že do Českého Krumlova definitivně nedorazí. Davies totiž do České republiky vůbec neodcestoval. V krátké textové zprávě to odůvodnil tím, že zprostředkovatel jeho účasti na semináři, Evropská mediální komise, mu zajistila letenku pouze do ekonomické třídy a ne do business class.
Česká média tento důvod účastníkům konference oficiálně nesdělila. Majitel serveru Jaroslav Berka nicméně mediálním odborníkům v sále českokrumlovského hotelu Růže sdělil, že se pokusí zprostředkovat s Gavynem Daviesem telemost, jehož prostřednictvím by se mohl všem přítomným veřejně omluvit. Řada účastníků totiž na seminář přijela právě kvůli Daviesovi. „Budeme po Evropské mediální komisi požadovat pádné vysvětlení,“ prohlásil Berka. Davisovu účast totiž měla Česká média smluvně podchycenou. Letenky měla zajišťovat právě Evropská mediální komise.
Gavyn Davies rezignoval na post předsedy Rady guvernérů BBC krátce po zveřejnění zprávy lorda Huttona, podle níž BBC selhala při informování o vládních podkladech, na jejichž základě kabinet premiéra Tonyho Blaira podpořil válku proti iráckému režimu Saddáma Husajna. BBC odvysílala reportáž o nepřesnostech ve vládních dokumentech o zbraních hromadného ničení, které měl mít Irák k dispozici a které se staly hlavním důvodem k zahájení ozbrojeného konfliktu. Informace BBC anonymně poskytl zbrojní expert David Kelly. BBC však jeho slova upravila, a na základě její zprávy se rozpoutal obrovský vládní skandál. Kelly pod tlakem veřejného mínění a z obavy před zveřejněním jeho totožnosti spáchal sebevraždu.
UPDATE: Gavyn Davies v další textové zprávě odmítl požadavek Českých médií, aby prostřednictvím telemostu ozřejmil důvod své neúčasti na semináři v Českém Krumlově. Na akci nedorazil ani další host, exministr Karel Březina.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .