Rada ČT: Televizi si rozvracet nenecháme

radiotv221Rada České televize ve středu odvolala z funkce místopředsedkyni Zdenu Hůlovou. Stačilo k tomu tvrzení jediného člena Rady o tom, že Hůlová nabádala k rozpuštění Rady a obnovení činnosti iniciativy ČT – věc veřejná.Rada České televize ve středu neočekávaně odvolala z funkce místopředsedkyni Zdenu Hůlovou. Důvodem bylo tvrzení radního Zdenka Formana, že na pondělní akci Filmového a televizního svazu (FITES) v pražském kině Mat vybízela k rozpuštění Rady a obnovení činnosti iniciativy ČT – věc veřejná, známé především z dob předloňské a loňské stávky na Kavčích horách. K odvolání Hůlové se přitom schylovalo již delší dobu – náznakem mohla být i nedávná volba třetího místopředsedy Rady Ladislava Milera.
Rada hlasovala bez důkazů
Šéf Rady Jan Mrzena tvrdí, že Hůlová ztratila kvůli dlouhodobému souhrnu problémů podporu radních. „To se projevilo při hlasování o jejím odvolání,“ dodal. Hůlová tvrdí, že obvinění je vykonstruované. „Není to vůbec pravda. Chtěla jsem důkaz ve stenozáznamu. Nemají právo mě odvolávat,“ hájila se na středečním zasedání Rady. K odvolání Hůlové došlo i přes to, že stenozáznam z akce FITESu bude k dispozici až koncem týdne, a radní tedy neměli pro tvrzení Formana žádný přímý důkaz.
Na pondělním setkání FITES vznikla iniciativa odborářů z ČT, kteří následující den zaslali otevřený dopis Poslanecké sněmovně. V něm si stěžují na některé pasáže výroční zprávy Rady ČT za rok 2001. Odbory rovněž tvrdí, že konečné znění zprávy neprošlo hlasováním Rady a je výsledkem několika jejích členů. „Především byste měli vědět, že tato zpráva není výsledkem společného úsilí všech členů Rady ČT, ale představuje pocity a postoje pouze několika z nich. Neumíme si takový postup vysvětlit, a jakkoli jde o záležitost nanejvýš absurdní, buďte ujištěni, že odpovídá skutečnému stavu věcí,“ napsali odboráři poslancům.
Hůlová – pro dobrotu na žebrotu?
Odbory se přitom opírají o skutečnost, že radní Erazim Kohák se od obsahu zprávy distancoval. Podiv nad některými formulacemi údajně projevil i Forman a Hůlová. „Skutečnost, že tak závažný dokument je předložen Poslanecké sněmovně ve znění, se kterým bylo na poslední chvíli účelově manipulováno, nás šokuje. Rada ČT by měla zjistit a zveřejnit, kdo je autorem dodatečných úprav,“ požadují odbory. Předseda Rady Jan Mrzena i radní Milan Knížák tvrdí, že zprávu Rada schválila nadpoloviční většinou hlasů a poté v jejím textu došlo pouze k formálním úpravám.
Odvolání Hůlové je o to překvapivější, že v době zahájení činnosti současné Rady pomáhala jejímu šéfovi Mrzenovi se zvládnutím agendy a uvedla ho do problematiky médií. Určitou dobu tedy suplovala funkci předsedy (Hůlová v minulosti působila jako místopředsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání). Do „velké“ Rady byla Hůlová původně zvolena za ODS, po změně politické příslušnosti (na další funkční období ji nominovala Unie svobody) a vypršení prvního mandátu jí Poslanecká sněmovna již do Rady pro vysílání nezvolila. Také se zvolením do Rady ČT měla Hůlová problém.
ODS získává větší vliv na Radu ČT
Právě členové Rady ČT blízcí ODS získávají stále větší vliv na chod kontrolního orgánu veřejnoprávní televize. Předseda Rady Jan Mrzena se nedávno pokoušel prostřednictvím šéfa Národní galerie Milana Knížáka, který patří mezi nejvýraznější sympatizanty ODS v televizní radě, přesvědčit smluvně-opozičního ministra kultury Pavla Dostála, aby jej jmenoval do funkce šéfa Státní opery. Hůlová patří k té menšině Rady, která prosazovala benevolentnější přístup k odborům a dřívějším televizním „vzbouřencům“. Tuto skupinu reprezentuje také Erazim Kohák, Jana Šilerová nebo Lucie Weissová.
Odvolání Hůlové z funkce 1. místopředsedkyně Rady ČT byl jediný způsob, jak potrestat „vzbouřeneckou“ část Rady, která je přístupnější jednání s odbory a profesními organizacemi ČT. Řadové členy Rady může odvolat pouze Poslanecká sněmovna, jak stále ještě hrozí místopředsedovi Ladislavu Milerovi. Ten totiž poslancům při volbě Rady zamlčel, že v minulosti působil v ÚV KSČ a prověrkových komisích. Milerovo odvolání z Rady ČT prosazuje FITES vedený moderátorem a jedním z nejznámějších aktérů loňských událostí v ČT Janem Krausem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .