ČT uvažuje o změně moderátorů Událostí

radiotv22„Česká televize o svých plánech a personální politice nikdy neinformuje dříve, než s novými lidmi podepíše pracovní smlouvu. Což se v tomto případě nestalo,“ potvrdil nepřímo chystané změny mluvčí ČT David Jirušek.

Čtyři ze šesti současných moderátorů hlavní zpravodajské relace Události nahradí Česká televize od září novými tvářemi. Tvrdí to Večerník Praha, podle kterého jsou ve hře jména, která jsou televizním divákům důvěrně známá: Martin Severa, Martina Kociánová, Zbyněk Merunka, Eva Jurinová a Jana Nováková. Všichni za sebou mají praxi v televizi Nova, buď jako moderátoři Televizních novin, nebo – v případě Novákové – Sportovních novin. Vedení zpravodajství nechce připravované změny příliš komentovat.

„Změny jsou legitimní kdykoli, a můžou se týkat většího počtu relací, nejen Událostí,“ odpověděl na dotaz RadioTV ředitel zpravodajství Zbyněk Honys. Přímé otázce, zda dojde o září ke změně některé z moderátorských dvojic Událostí, se však vyhnul: „Očekáváme zásadní změnu v hlavní zpravodajské relaci Události i v pořadu 21,“ řekl pouze. „Rozhodně to ale není o těchto šesti jménech,“ dodal na adresu Večerníku Praha. Šéfredaktor zpravodajství Karel Novák podle svých slov o žádných personálních změnách na úrovni moderátorů Událostí neví.

Novák: Personální změny nejsou na pořadu dne

„V tuto chvíli připravujeme dramaturgické a formální změny v pořadech Události a 21,“ řekl Novák serveru RadioTV. Události mají změnit grafiku, Jednadvacítka se přesune z druhého na první program, změní název i vysílací čas. Hlavní zpravodajskou relaci čeká nové studio, vysílací čas zůstane stejný. „Personální změny nejsou na pořadu dne,“ tvrdí Novák, který se při nástupu do funkce dohodnul s Honysem jako svým přímým nadřízeným, že se musí v personálních otázkách vždy předem dohodnout. To potvrzuje i Honys: „My jsme se dohodli při nástupu pana Nováka do funkce, že veškeré personální změny budeme vzájemně konzultovat.“

Před časem do médií pronikla zpráva, že ČT nabízí místo v Událostech sportovní moderátorce Novy Janě Novákové. Mluvčí Novy Martin Chalupský tuto informaci odmítnul, nicméně někteří lidé z veřejnoprávní televize tvrdí, že se o Novákové jednalo. S určitou pravděpodobností lze hovořit i o bývalém moderátorovi Televizních novin na Nově Martinu Severovi, který do loňského srpna uváděl Metropolitní expres na TV3, nebo o Evě Jurinové, která po rozchodu Vladimíra Železného s ČNTS odešla na post mluvčí do Motolské nemocnice.

Odejde Kociánová z Primy?

Naopak méně pravděpodobné je angažmá Zbyňka Merunky, který koncem června opustil post moderátora publicistického pořadu Černá, bílá na ČT. Merunka pracoval pro ČT jako externista poté, co odešel z metropolitní televize TV3, kde uváděl pořad o pražském fotbalu. Merunku ani Jurinovou podle jejich slov ČT zatím nekontaktovala. Martina Kociánová moderuje Zpravodajský deník na Primě a dá se říci, že je vedle Štěpánky Duchkové hlavní hvězdou této televize. Pro Primu by byl její odchod na Kavčí hory velkým problémem. Do ČT ale už přešla její kolegyně Markéta Fialová, která před rokem odešla na mateřskou dovolenou.

Fialová se chtěla začátkem roku vrátit na pozici moderátorky hlavní zpravodajské relace Primy, generální ředitel Martin Dvořák ji ale odmítnul. Nyní se Fialová podílí na publicistickém pořadu Fakta, který čekají od září razantní změny. Mluvčí ČT David Jirušek na dotaz RadioTV před časem uvedl, že televize v současné době nepočítá s Fialovou na některý z moderátorských postů. Kociánová, která tento týden odlétala na pětitýdenní pěvecké turné do Japonska. Večerníku Praha řekla, že nechce spekulace o jejím odchodu do ČT komentovat. „Až se vrátím, možná vám řeknu něco víc,“ dodala.

Jirušek: Zatím jsme nepodepsali smlouvy

Prima informaci o odchodu Kociánové nemá. „Nemáme žádné oficiální informace o tom, že by Martina Kociánová chtěla odejít,“ řekla RadioTV mluvčí Primy Jana Malíková. Šéfredaktor zpravodajství Jiří Závozda je na dovolené a nebyl tudíž k zastižení. Připravované změny v Událostech ovšem nevyloučil mluvčí ČT David Jirušek. „Česká televize o svých plánech a personální politice nikdy neinformuje dříve, než s novými lidmi podepíše pracovní smlouvu. Což se v tomto případě nestalo,“ řekl Večerníku Praha.

Události v současné době moderují tři dvojice: Jiří Janeček a Marcela Augustová, Bohumil Klepetko a Iveta Toušlová, a Josef Maršál a Jolana Voldánová. Všichni patří mezi bývalé „vzbouřence“, kteří se na přelomu let 2000 a 2001 postavili proti narychlo zvolenému generálnímu řediteli Jiřímu Hodačovi a jeho ředitelce zpravodajství Janě Bobošíkové. Klepetko, který donedávna zastával funkci šéfredaktora zpravodajství, údajně s Novákem uzavřel dohodu o svém setrvání v Událostech. Není však jasné, zda tato dohoda platí i pro ředitele zpravodajství Honyse.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .