ČT odmítá propustit reportéry pořadu Fakta

radiotv22Na Kavčích horách došlo k paradoxní situaci: reportéři, kterých se vedení beztak chtělo zbavit, nemohou odejít z České televize. Výpověď dohodou jim totiž nechce nikdo podepsat.

Paradoxní situace nastala v redakci publicistiky České televize. Pět reportérů, kteří oznámili úmysl opustit Kavčí hory, se nejprve s pověřeným šéfredaktorem Petrem Bohušem dohodlo na výpovědi, nyní však nesmí televizi opustit. Jde o Marka Vítka, Radana Šprongla, Hanuše Hanslíka, Martina Schmarcze a Davida Vandrovce.

„Ještě v pondělí dopoledne platila naše dohoda o odchodu, večer mi ale volal Bohuš, že jsme medializovali rozhodnutí ohledně reportáže o Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, a tudíž tuto dohodu ruší,“ přiblížil serveru RadioTV situaci vedoucí oddělení reportérů ČT Marek Vítek.

Výpověď dal zatím jen Šprongl

Žádost o výpověď zatím oficiálně podal pouze Radan Šprongl. Reportéři pořadu Fakta tvrdí, že ředitel zpravodajství Zbyněk Honys zakázal odvysílat reportáž o licenční radě, která se zabývala její odpovědností za prohranou arbitráž mezi společností CME a Českou republikou. Podle jejich slov jde o cenzuru.

Mluvčí ČT David Jirušek potvrdil, že publicisté takovou reportáž skutečně připravovali, odmítnul však tvrzení, že její odvysílání bylo zakázáno. „Není pravdou, že došlo k zákazu odvysílání této reportáže, naopak vedení redakce publicistiky opakovaně urgovalo dokončení této reportáže a i nadále podniká kroky k dopracování tématu a odvysílání v nejbližším možném termínu,“ řekl Jirušek s tím, že příprava reportáže začala již před měsícem.

Nedošlo k cenzuře, tvrdí Honys

Podobně argumentuje i Honys, podle něhož je údajně zastavená reportáž pouhou záminkou, aby reportéři mohli odůvodnit svůj odchod. Jirušek navíc říká, že o posunutí vysílání reportáže několikrát žádali sami autoři. „Na poslední chvíli objevovaly nové skutečnosti, které reportáž nereflektovala,“ tvrdí mluvčí, který hned dodává praktický příklad.

„Minulý týden, když odstoupil člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pan František Schildberger, obdrželi reportéři jednoznačný pokyn vytěžit maximum informací z jeho veřejných vyjádření, v nichž naznačoval tlaky na členy Rady,“ vysvětlil Jirušek. „Dále měl být poskytnut prostor i některým jiným členům Rady, aby při dodržení principů novinářské etiky dostaly prostor všechny relevantní strany.“

Mluvčí ČT: Reportéři nás vydírají

Reportéři, kteří chtějí opustit redakci publicistiky, podle Jiruška sami nejlépe znají skutečné důvody svého odchodu. „Jde zejména o neudržitelný způsob komunikace, který zde někteří z nich několik měsíců prosazovali a který se stále více stupňoval až za hranici porušování pravidel prosté mezilidské slušnosti,“ stěžuje si mluvčí.

Podle Jiruška požadují odcházející reportéři po televizi odstupné ve výši několikanásobku průměrného měsíčního platu. Ředitel zpravodajství Zbyněk Honys již naznačil, že jakési odstupné reportéři dostanou, nepůjde však o skutečné odstupné, nýbrž o určitou formu odměn spojenou s pracovnm nasazením v době teroristických útoků na Spojené státy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .