Co ví Petr Dvořák o televizi, kterou řídí?

radiotv222Na titulek se mi chce a také to udělám, odpovědět, že nic. Alespoň takový dojem jsem získal z rozhovoru pro Mladou frontu Dnes, který vyšel v sobotním vydání ze 16. srpna 2003. Petr Dvořák, generální ředitel TV Nova, je, zdá se, mužem na špatném místě.

Ale abych nekřivdil. Dvořák je především obchodníkem a na post „generálního“ stále ještě nejsledovanější české komerční televize byl dosazen shora. Jak sám občas připustí, do role prvního muže Novy se nehrnul. Asi sám dobře ví, že médiím nerozumí.

Musí ale vrcholový manažer, který řídí podnik, rozumět tomu co a pro koho vyrábí, nebo stačí jenom ekonomické znalosti, nebot každé podnikání je především o penězích? Na Nově to zajistili tak, že přes program bude Libuše Šmuclerová, opěvovaná to žena jako Železného nástupkyně, která ví, jak na českého diváka. Další funkci podobného charakteru majitelé Novy přiklepli Pavlovi Zunovi, kterého elegantně stáhli ze zpravodajství, protože „vadil“. Proč to ale píšu? Kdo aspoň trochu se zajímá o média a televizi zvlášť, musí odtušit následující: Je tu Dvořák a Zuna, dva muži, kteří se teprve učí o televizním programu. Pak tedy logicky zbývá jediná žena Šmuclerová, která se poslední roky věnovala televizní dramaturgii a ví, jak se televizní pořady vyrábějí a především nakupují. Nakonec zbývá se zeptat: Má současná Nova reprezentativní vedení, které je schopno udržet televizi na výsluní, nebo ji pomalu torpéduje ke dnu?

Je jasné, že v těchto dnech Dvořák své manažerské schopnosti nasměruje k udržení finanční stability. PPF a MEF Holdingem, tedy majiteli, byl dosazen do funkce s jasným cílem: být hlídacím psem přes peníze. Zvláště v období, kdy CME se rozhodla rozehrát zajímavou partii o pohádkových 31 miliard. Dvořák měl být pouze dočasným „zaskakovačem“, z kterého se nakonec možná stane stálice. Má a ještě bude mít mnoho starostí, jak Novu udržet finančně při životě, aby neklekla. Na to ostatní nemá a nebude mít čas, takže co Nova bude vysílat, absolutně neovlivní. Musí se spoléhat pouze na své spolupracovníky, kteří o tom rozhodnou.

Dochází k zajímavé situaci. Dvořák je nucen naslouchat svým rádcům. A jak známe z pohádek nebo z reálného, třeba politického, života, není to dobrá cesta k prosperitě. Slabý panovník, který nerozumí zemi, kterou spravuje, se pomalu ale jistě stane symbolem jejího úpadku a lidé si ze všeho budou pamatovat ne ty rádce, ale toho panovníka.

Drží tedy Dvořák televizi Nova pěvně ve svých rukou? Nabízím několik zajímavých otázek a odpovědí z Mladé fronty Dnes, a čtenář si jistě udělá svůj úsudek:

Připouštíte, že je v tomto okamžiku Nova slabá?

Já myslím, že není slabá. Když se podíváte na čísla, tak Nova si stále drží svou výkonnost. Konkurence trochu posílila. (…) A po deseti letech taky zmizela nostalgie, kdy Nova byla číslo jedna pro většinu lidí.

Kdy na Nově běžel naposledy nějaký nový film, který vás zaujal?

Vy mi dáváte. Já ted sleduji spíš filmy, které nakupujeme.

Vzpomenete si, kdy jste tedy naposledy dávali nějakou opravdovou „pecku“, která by vám utkvěla v paměti?

Já nevím.

To je to, co říkají ti lidé: já nevím, kdy dávali něco pořádného…

Podívejte se, dnes se vyrábí málo filmů, které se mohou stát televizními trháky…

Co bude za výrazný film či pořad běžet na podzim?

To nemohu říci.

To, co půjde v září, už přece musíte vědět. Co tam bude za silný film?

Třeba celá série Indiana Jonese.

To je dvacet let starý film a naposledy jste ho dávali někdy před rokem. Co novinky?

Na podzim půjde kompletní série s Jamesem Bondem. V říjnu historický velkofilm Anna a král.

Jak často a na co se díváte v televizi?

Určitě víc než dřív a už taky chápu lépe, proč některé věci v televizi běží…

Styděl jste se někdy, když jste se díval na Novu?

Ne, nikdy. To se zatím nestalo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .