Bývalé tváře Markízy na kandidátce strany ANO

radiotv221Televize Markíza čelí kritice kvůli protěžování strany Aliance nového občana ve svém vysílání. Stranu založil a vede spolumajitel Markízy a její bývalý ředitel Pavol Rusko, který se chce podílet na sestavování příští slovenské vlády.

Někdejší šéfredaktor zpravodajství slovenské komerční televize Markíza Ľubomír Lintner a bývalá populární moderátorka této stanice Eva Černá figurují na předních místech kandidátky politické strany Aliance nového občana (ANO) do zářijových parlamentních voleb na Slovensku. Stranu založil a vede spolumajitel Markízy a její bývalý ředitel Pavol Rusko. Kvůli protěžování ANO ve vysílání Markízu opakovaně kritizovala slovenská Rada pro vysílání a retransmisi i nevládní organizace MEMO 98, která monitoruje vyváženost elektronických médií.

Pavol Rusko ovládá televizi, rozhlas i noviny

Předvolební kampaň ANO, která vznikla teprve v dubnu loňského roku, povede další bývalý zaměstnanec Markízy, někdejší vedoucí oddělení Public Relations Jozef Heriban. První výročí vzniku ANO připomněla Markíza ve své hlavní zpravodajské relaci Televizní noviny, za což jí Rada pro vysílání uložila stotisícovou pokutu. Podle vedoucí Kanceláře Rady Jarmily Grujbárové tím totiž Markíza porušila zákaz politické reklamy. Představitelé ANO vystupují také v zábavných talk show a dalších programech televize Markíza.

Preference ANO se pohybují těsně nad hranicí zvolitelnosti do parlamentu, v rozmezí od pěti do deseti procent. Rusko, který by chtěl prostřednictvím ANO po volbách sehrát roli „jazýčku na vahách“ při sestavování nové slovenské vlády, kontroluje kromě Markízy i další vlivná média: Rádio Okey, deník Národná Obroda, časopis Markíza a stejnojmenný internetový portál. Ve vedení televize jej přede dvěma lety vystřídal populární moderátor Televizních novin Vladimír Repčík. Někteří slovenští novináři spekulují, že kdyby Rusko splňoval věkovou hranici, kandidoval by v první přímé volbě prezidenta, v níž se rozhodovalo mezi pozdějším vítězem Rudolfem Schusterem a šéfem HZDS Vladimírem Mečiarem.

Markíza už pomáhala Rudolfu Schusterovi

Markíza před volbou prezidenta podpořila Schustera, a nebylo to poprvé. Díky „mediální masáži“ této nejsledovanější televize vznikla těsně před minulými parlamentními volbami Strana občanského porozumění (SOP), které předsedal právě Schuster. Ačkoli její preference díky některým známým tvářím (operní pěvec Peter Dvorský a další) šplhaly poměrně rychle vzhůru, ve volbách získala pouze osm procent a Schuster ji využil pouze jako odrazový můstek pro volbu prezidenta. Rusko a jeho Markíza se poté od SOP odklonili, takže dnes se její preference pohybují okolo necelého jednoho procenta.

Kandidátku ANO do zářijových voleb na Slovensku vede Rusko, následovaný svým bývalým podřízeným z Markízy, někdejším šéfem zpravodajství Lintnerem. Exmoderátorka Markízy Černá zaujala čtvrtou pozici. Jako devátý je na kandidátní listině bývalý poslanec SOP Jirko Malchárek (nyní nezávislý), který získává značnou popularitu díky zájmu médií spadajících do Ruskova portfolia. Šéf volební kampaně ANO a bývalý vedoucí oddělení Public Realtions televize Markíza Jozef Heriban je na třináctém místě kandidátky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .