Balvínovo stíhání skončilo, ne však pro Radu ČT

radiotv222Ačkoli státní zástupkyně Marcela Kratochvílová zastavila trestní stíhání generálního ředitele České televize Jiřího Balvína, ten se bude muset ještě zpovídat před Radou ČT, která na středu přesunula jednání o nákupu přenosového vozu od ČNTS.

Generální ředitel České televize Jiří Balvín se bude muset zpovídat z nákupu digitálního přenosového vozu od České nezávislé televizní společnosti, i když státní zástupkyně Marcela Kratochvílová zastavila jeho trestní stíhání. Ostře sledovaný obchod je totiž na programu středečního zasedání Rady ČT. Její předseda Jan Mrzena serveru RadioTV potvrdil, že se radní budou zabývat dokumenty, které pro ně zpracovala Dozorčí komise: „Pokud k tomu bude vůle členů rady při schvalování programu zasedání, budeme se tomu věnovat.“

Přijde Balvín o prémie?

Podle Mrzeny musí Rada vyřešit spoustu otázek, mezi něž patří i ta nejzásadnější: zda měl Balvín o chystaném výběrovém řízení a následném nákupu digitálního vozu v ceně 70 miliónů korun Radu předem informovat. „Abych pravdu řekl, jsem rád, že policejní orgány jednaly tak rychle a kauza se brzy vyřešila,“ řekl Mrzena, podle něhož není možné s předstihem říci, jaký postih by Balvína čekal, pokud by Rada zkonstatovala, že nákupem přenosového vozu bez jejího svolení porušil dříve přijatá ustanovení o kontrole hospodaření ČT. Rada však může Balvínovi odmítnout vyplatit odměny, které tvoří třetinu jeho měsíčního platu.

Balvín tvrdí, že o nákupu vozu neformálně informoval jak Mrzenu, tak dalšího radního Petra Kučeru. Ten to však popřel. Jisté je, že Rada oficiálně o obchodu s ČNTS nevěděla, stejně jako o pozdní platbě faktury, kvůli které se nyní bývalá servisní organizace Novy soudí s ČT o penále ve výši 2,5 miliónu korun. Balvín penále odmítá zaplatit, protože je podle jeho slov v rozporu s dobrými mravy. Při ročním prodlení by totiž dosáhlo více než 100 procent ceny přenosového vozu. Stejný argument Balvín použil i ve stížnosti na postup policie, kterou státní zastupitelství uznalo za oprávněnou.

Policie nepředložila důkazy

Z rozhodnutí státní zástupkyně Marcely Kratochvílové vyplývá, že policie špatně zformulovala obvinění a poskytla k němu nedostatečné důkazy. Text například hovoří o dvou trestných činech, ale není patrné, kdy a jakými konkrétními kroky se jich měl Balvín dopustit. U obvinění z trestného činu porušování závazných pravidel hospodářského styku například policie tvrdí, že Balvín předem informoval ČNTS o záměru televize vypsat výběrové řízení na nákup přenosového vozu, a tím jí měl v tomto řízení zvýhodnit. Vyšetřovatel ale neuvádí, kdy se měl Balvín se zástupci ČNTS setkat a předat jim informace o konkurzu.

Policii se také nepodařilo prokázat, že penále, které chce ČNTS vysoudit na ČT, vzniklo Balvínovým příkazem k záměrnému zdržení platby za přenosový vůz. Kvůli němu ředitele obvinila z porušování povinností při správě cizího majetku. Kvůli údajné pětiprocentní provizi, o kterou si měl Balvín podle bývalého ředitele výroby a techniky ČT Víta Novotného říci, policie vyšetřování nezahájila. Veškerou dokumentaci k trestnímu stíhání Jiřího Balvína – s výjimkou protokolu o výslechu externího právníka ČT Pavla Kačírka – zveřejnila ČT na svých internetových stránkách.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .