Balvín zrušil konkurz na ředitele ČT Brno, šéfem zůstává Drahoš

radiotv221Zrušení výběrového řízení na ředitele brněnského studia České televize dnes navrhnul Radě ČT generální ředitel Jiří Balvín. Minimálně do září pak chce ve funkci podržet současného šéfa studia Zdeňka Drahoše.Také druhý konkurz na ředitele brněnského studia České televize skončil patem poté, co generální ředitel ČT Jiří Balvín na dnešním zasedání Rady ČT navrhnul, aby ve funkci zůstal současný šéf studia Zdeněk Drahoš. Výsledek konkurzu přitom Balvín radním neoznámil s tím, že nenašel nikoho jiného, kdo by dokázal v Brně provést chystanou reorganizaci. Proto požádal Radu, aby Drahoše ponechala ve funkci bez dalšího jmenování až do doby, než proběhnou chystané změny v celé ČT.
Balvínův návrh se setkal s ostrou kritikou radní Jany Šilerové, která společně se Zdeňkem Formanem dohlížela na průběh konkurzu. Drahoš zvítězil již v prvním konkurzu na ředitele ČT Brno, tehdy však Rada výsledek řízení anulovala s tím, že požaduje změnu. Drahoš se však zúčastnil i druhého konkurzu. Radním nyní nezbývá než vypsat další řízení, protože Drahoše sami od sebe odvolat nemohou. Podle zákona totiž Rada volí a odvolává ředitele mimopražských studií na návrh generálního ředitele celé ČT.
Šilerová: Dalo se to čekat
Podle Balvína by se mohl konkurz zopakovat letos v září. Do té doby by měl Drahoš provést v brněnském studiu změny, které Balvín nastínil při kandidatuře na funkci generálního ředitele. Šilerová poznamenala, že společně s Formanem navrhovali do finále výběrového řízení odlišné kandidáty než pětici, kterou ohodnotila tříčlenná výběrová komise za nejlepší. Radní však měli v konkurzu pouze poradní slovo, rozhodnující byl názor komise jmenované Jiřím Balvínem. Forman upozornil, že jeden ze tří členů současné komise seděl i v té předchozí při prvním konkurzu na šéfa ČT Brno.
Patovou situaci může Rada vyřešit pouze stanovením pevného termínu nové volby ředitele brněnského studia, a v případě, že k ní nedojde, odvoláním generálního ředitele Jiřího Balvína. Novela zákona o ČT, která platí od loňského února, totiž radním nedává v personálních otázkách téměř žádné pravomoci. Drahoš vede Českou televizi v Brně od roku 1992, smlouvu má podepsanou na dobu neurčitou. Ačkoli zákon striktně vymezuje funkční období generálního ředitele ČT, u ředitelů brněnského a ostravského studia je neurčuje.
FITES se vyjádří v pondělí
Balvínův postup kritizovaly také radní Lucie Weissová a Zdena Hůlová. Podle Jany Šilerové došlo ke znevýhodnění ostravského studia ČT, které se přizpůsobilo požadavku na změnu ředitele. Miloslava Petronce tam na základě výběrového řízení nahradil Ilja Racek. Radní však nakonec museli Balvínův návrh akceptovat, takže Drahoš zůstane ve funkci minimálně do 30. září. K tomuto datu by měla ČT Brno  ukončit zásadní restrukturalizaci, kterou podle Balvína zahájil právě Drahoš a proto by měla být zachována kontinuita jeho dosavadních kroků.
Výsledek konkurzu na ředitele brněnského studia ČT netrpělivě očekávala většina zaměstnanců ČT, odbory a profesní organizace. Dnešnímu jednání Rady přímo na Kavčích horách přihlížel i neúspěšný kandidát na generálního ředitele ČT Martin Vadas. Předseda Filmového a televizního svazu Jan Kraus serveru RadioTV řekl, že FITES k Balvínově postupu zaujme stanovisko na pondělním jednání výkonného výboru. „Jak je vidět, pan Balvín znovu podržel svého kamaráda,“ dodal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .