Balvín už zná jméno nového ředitele zpravodajství

radiotv22Tříčlenná komise předala jméno kandidáta, kterého doporučuje, generálnímu řediteli České televize Jiřímu Balvínovi. Ten je zveřejní na středečním zasedání Rady ČT.

Jméno nového ředitele zpravodajství České televize už zná šéf ČT Jiří Balvín. Dnes dopoledne mu je sdělila tříčlenná komise, před kterou v pátek předstoupilo 11 z 13 přihlášených kandidátů. Jak serveru RadioTV řekl jeden z členů komise, vydavatel internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff, o finalistovi konkurzu však může informovat pouze Balvín.

Komise nevyslechla dva kandidáty

„Pan generální ředitel Balvín sdělí toto jméno ve středu na zasedání Rady ČT,“ přiblížil mluvčí televize David Jirušek. Stejným způsobem se podle něj bude postupovat i u ostatních konkurzů, například na finančního ředitele ČT, který na Kavčích horách probíhá dnes. Tříčlennou komisi, která vyslechla kandidáty na ředitele zpravodajství ČT, tvořili kromě Neffa také generální ředitel vydavatelství Ringier ČR Tomáš Böhm a předseda představenstva společnosti Euronews Petr Soukup.

Za Radu ČT konkurzu přihlíželi Lucie Weissová a Erazim Kohák. Komise nakonec nevyslechla dva kandidáty, redaktora zahraničního zpravodajství ČT Jiřího Františka Potužníka a Danu Mazalovou. Potužníka vyřadila kvůli nedodržení termínu pro dodání přihlášky a Mazalovou kvůli „absenci manažerských schopností“. Ta proti postupu komise protestovala dopisem Radě ČT. Ačkoli vedení televize odmítlo sdělit jména účastníků výběrového řízení, médiím se podařilo zjistit jména všech 13 kandidátů (seřazeno podle abecedy):

1. Pavel Daniel (redaktor týdeníku Marketing&Media)
2. Aleš Heřmánek (redaktor Českého rozhlasu)
3. Zbyněk Honys (pověřený ředitel zpravodajství České televize)
4. Jiří Janeček (moderátor Událostí ČT)
5. Vít Kolář (redaktor České televize)
6. Jan Martinek (generální ředitel TV3)
7. Dana Mazalová (?)
8. Tomáš Ondrášek (mediální manažer)
9. Jiří František Potužník (zahraniční redaktor České televize)
10. Markéta Soukupová (vedoucí ekonomické redakce České televize)
11. Martin Schmarcz (reportér České televize)
12. Petra Šmalcová – Pyšová (bývalá moderátorka České televize)
13. Martin Vadas (bývalý šéfredaktor zpravodajství ČST)

Všeobecně se předpokládá vítězství současného pověřeného ředitele zpravodajství Zbyňka Honyse. Časopis Týden dokonce přinesl informaci, že Honysovo jméno figuruje ve čtyřčlenné delegaci ČT, která se zúčastní zimních olympijských her v Salt Lake City. Na olympiádu přitom pojedou pouze členové vysokého managementu ČT. Týden uvedl, že pokud by Honys neuspěl v konkurzu na funkci ředitele zpravodajství, počítá s ním Balvín na pozici ředitele pro strategický rozvoj. Tato funkce přitom již neexistuje.

Jde jenom o frašku?

Prvním ředitelem pro strategický rozvoj ČT se v roce 1998 stal Brit Gordon Lovit, kterého jmenoval tehdejší ředitel televize Jakub Puchalský. Poté, co Lovit povýšil do funkce programového ředitele, stal se šéfem pro strategický rozvoj pozdější generální ředitel ČT Dušan Chmelíček. Ten po vítězství v konkurzu na šéfa celé televize tuto funkci zrušil. Nyní by tedy mohlo přijít v úvahu její obnovení, i když televize má zákaz náběru nových zaměstnanců.

Průběh výběrového řízení na ředitele zpravodajství ČT kritizuje jeden z účastníků pátečních slyšení, redaktor Vít Kolář. „Přihlásil jsem se s kolegou Potužníkem spíše pro zajímavost. Ústní pohovor mě však překvapil víc, než jsem čekal. Nepadla ani jedna konkrétní otázka na to, jak by mělo zpravodajství veřejnoprávní stanice vypadat, ani jedna otázka související s kvalitou a objektivitou vysílání, ani jedna otázka na situaci v redakci a na způsoby řešení napjaté situace,“ řekl Kolář serveru RadioTV. Podle členů komise však Kolář navrhoval zrušit všechny šéfredaktorské funkce, přičemž jednotlivé redakce měl podle jeho návrhu vést přímo ředitel zpravodajství.

Paluska se pokouší o návrat

Kolář podle svých slov odpovídal 40 minut na dotazy, které se neustále opakovaly. Ty se týkaly organizační struktury ředitelství zpravodajství, způsobů řízení, principů výběru podřízených, apod. „Nebylo mezi nimi nic konkrétního. Měl jsem pocit, že chtějí slyšet poučky z knihy o personálním manažerovi,“ shrnul Kolář dojmy z neveřejného slyšení. Kandidát, které tříčlenná komise navrhla Balvínovi jako nového ředitele zpravodajství, ale nakonec nemusí být vítězem řízení. Balvín má v konkurzu poslední slovo a verdikt komise bere pouze jako doporučení.

Na Kavčích horách dnes probíhají neveřejná slyšení 19 kandidátů na funkci finančního ředitele ČT, kterých se účastní také bývalý finanční ředitel Ladislav Paluska. Jeho šance však většina televizních odborníků označuje za malé, neboť Paluska patřil mezi nejaktivnější vzbouřence během loňské krize na Kavčích horách. Škodí mu zejména jeho rozhodnutí „obsadit“ prázdnou kancelář generálního ředitele ČT v době, kdy v ní neúřadovala pověřená ředitelka Věra Valterová, která zastupovala nemocného Jiřího Hodače.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .