Balvín prý není právoplatným ředitelem ČT

radiotv222Výsledek výběrového řízení na generálního ředitele České televize zpochybnil soud, na který se obrátil jeden z neúspěšných kandidátů. Televize zatím podle mluvčího Davida Jiruška nedostala oficiální vyrozumění, rozhodně se ale chystá odvolat.

Jiří Balvín by nemusel být právoplatným generálním ředitelem České televize. Už v průběhu minulého týdne o tom rozhodnul Obvodní soud pro Prahu 4, na který se obrátil jeden z neúspěšných kandidátů na tuto funkci. Soud konstatoval, že Balvínovo jmenování Radou ČT je neplatné. „Ano, můžeme to potvrdit. Zatím ale nemáme oficiální sdělení soudu,“ řekl internetovému deníku iDnes mluvčí ČT David Jirušek. „Až dostaneme zprávu oficiálně, odvoláme se. To je vše, co vám k tomu mohu říci.“

Neúspěšný kandidát ohrožuje Balvína

Rada České televize o soudu věděla a chtěla se jím zabývat již na svém zasedání minulý týden ve středu. Tehdy ale ještě netušila, jaký bude jeho verdikt. „S panem Mrzenou jsme byli u soudu jako svědci,“ řekla serveru RadioTV radní Zdena Hůlová. „Rozhodnutí tehdy ještě nepadlo.“ Soud jednal o stížnosti neúspěšného kandidáta na generálního ředitele ČT Evžena Hlinovského. Podle Hůlové rada Hlinovského vyřadila v prvním kole konkurzu, protože jeho přihláška neobsahovala všechny potřebné dokumenty. „Na to jsme také upozorňovali v inzerátech, kterými jsme výběrové řízení vypisovali,“ dodala Hůlová.

Hlinovský žije trvale v Německu a patrně nesplnil hned několik podmínek účasti ve výběrovém řízení. Hůlová nechce případ blíže komentovat, podle jejích slov ale může jít o precedens, na jehož základě lze uvažovat o legislativních úpravách. Balvín tvrdí, že soud jeho jmenování do funkce nezrušil. Verdikt se podle něj týká pouze regulérnosti výběrového řízení, ke kterému Rada nepřipustila Hlinovského. „Soud nezrušil mé jmenování. Šlo o případ, ve kterém si pan Hlinovský, nebo jak se jmenuje, stěžoval na to, že jej rada nepřipustila k výběrovému řízení. Není to vůbec o mně,“ řekl Balvín serveru iDnes.

Bude se muset výběrové řízení zopakovat?

Podle Hůlové je třeba vyčkat písemného odůvodnění rozsudku, a poté by se proti němu měla Česká televize odvolat. Nelze vyloučit ani variantu, podle které by se mělo výběrové řízení na generálního ředitele České televize zopakovat. Podle advokáta Jaroslava Vaška, který zastupuje Evžena Hlinovského, se soud zabýval žalobou na několik usnesení Rady ČT, mezi nimiž bylo i jmenování Balvína generálním ředitelem. Vaško řekl, že k vyřazení Hlinovského v prvním kole konkurzu došlo kvůli nedodání lustračního osvědčení, které podle něj nebylo v podmínkách účasti na výběrovém řízení.

Soud měl také konstatovat, že Rada advokátova klienta diskriminovala, když některým vyřazeným kandidátům později dovolila postoupit do dalšího kola konkurzu. Podle Vaška by měli radní vysvětlit, proč se tak stalo. Hlinovský podle něj požádal o vydání lustračního osvědčení, ale ministerstvo vnitra mu je nedodalo včas. Radní přitom v některých případech připustili prohlášení, že kandidát osvědčení dodá v nejbližším možném termínu. Hůlová však tvrdí, že Hlinovský žádné takové prohlášení Radě ČT nedodal, a tak jej radní museli z konkurzu vyřadit.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .