Balvín předá funkci Balvínovi

radiotv22Jiřímu Balvínovi dnes končí prozatímní období a stává se generálním ředitelem České televize. V této funkci by měl setrvat až do listopadu 2007, pokud ho ovšem Rada ČT neodvolá.

Funkce řádného generálního ředitele České televize se dnes ujímá Jiří Balvín, který od února vedl televizi prozatímně. Na Kavčích horách se tímto faktem téměř nic nemění. Balvín v úterý vypsal výběrová řízení na finančního ředitele, ředitele zpravodajství, ředitele výroby a šéfy televizních studií v Brně a Ostravě, k čemuž ho zavázala Rada ČT.

Výběrová řízení na další ředitelské funkce televize dosud nevypsala. Podle dřívějšího sdělení radních i Balvína by však konkurzem měly projít všechny ředitelské a šéfproducentské posty v ČT. V nejbližších dnech by proto ČT měla vypsat řízení na funkce programového ředitele, technického ředitele (tato funkce je dosud spojená s funkcí ředitele výroby, ale Balvín je chce oddělit), šéfproducenty převzatých pořadů, uměleckých pořadů, publicistiky a dokumentaristiky.

Manažerská smlouva bude tvrdší

Zatím není jisté, zda se výběrová řízení budou týkat také funkcí vedoucího sekretariátu generálního ředitele a vedoucího oddělení PR a promotion ČT. Noví ředitelé by poté měli vypsat konkurzy na posty, které jim přímo podléhají, např. v případě ředitele zpravodajství na funkce šéfredaktorů zpravodajství, publicistiky a sportu. Ve výběrových řízeních na ředitelské posty sehraje určitou roli i Rada ČT, která bude vybrané kandidáty schvalovat. Hlavní slovo v řízení bude mít Balvín.

Současně s nástupem do funkce generálního ředitele rada Balvínovi zpřísnila manažerskou smlouvu, která ho zavazuje k provedení zásadních změn v televizi. Na plnění kandidátského projektu a termínů restruktualizace a reorganizace ČT bude závislá podstatná část Balvínových příjmů. Podle předsedy Rady ČT Jana Mrzeny půjde o 40 procent platu, který bude rada udělat ve formě odměn podle spokojenosti s prací ředitele.

Plat ředitele? Sto tisíc měsíčně.

Balvínův plat rada určila na 90 tisíc korun měsíčně. Pro porovnání, plat Jakuba Puchalského po nástupu do funkce generálního ředitele ČT v roce 1998 stanovila tehdejší rada na 75 tisíc korun měsíčně, a v roce 1999 jej zvýšila na 80 tisíc. Podobný plat pobíral i jeho nástupce Dušan Chmelíček. Plat 100 tisíc korun měsíčně schválila rada pro Jiřího Hodače, ten však televizi nevedl ani měsíc.

Nástup do ředitelské funkce Balvínovi málem znemožnilo zranění oka, které si přivodil o víkendu na své chatě u České Lípy. Kvůli němu strávil dva dny v Ústřední vojenské nemocnici v Praze – Střešovicích. Padaly dokonce úvahy, že jej ve vedení ČT na nějakou dobu nahradí pověřený ředitel zpravodajství Zbyněk Honys. Počátkem týdne ale Balvín opustil nemocnici a věnuje se své práci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .