Zemřel tvůrce zábavných soutěží Riskuj! a Kolotoč

Když zemřel bývalý americký prezident Ronald Regan, byl jedním z těch, kdo nesli jeho rakev. Teď už došla řada i na něj. Merv Griffin zemřel v 82 letech. Světu zanechal především soutěže Wheel of Fortune a Jeopardy! Ta se ani po více jak čtyřiceti letech neomrzela. Stále se vysílá. Občas se zpestří například speciálním vydáním, kde soutěží hvězdy. Při kulatém výročí pořadu se uspořádá speciální kolo, kde proti sobě nastoupí nejlpší hráči dané dekády. Aby soutěž oslovila co nejvíc diváků, natáčí se i speciální verze pro děti nebo fanoušly rock and rollu.

Merv Griffin se narodil 6. července 1925 v městě San Mateo v Kalifornii jako Mervyn Edward Griffin Jr. Jeho kariéra začala v devatenácti, kdy se jako zpěvák uplatnil v rádiu. Jeho fanoušci ho znali jen po hlase z pořadu San Francisco Sketchbook a tak je velmi zklamalo, když zjistili, že je Mervyn ve skutečnosti tlouštík. Dělali si z něj dokonce srandu. Griffin se proto rozhodl zhubnout a změnit svou image. To se mu podařilo.


Mezi jeho fanoušky patřil i Freddy Martin, který ho vzal na turné své kapely. To trvalo celkem čtyři roky. Mervyn si tak vydělal tolik peněz, že si mohl dovolit založit vlastní label Panda Records a vydávat vlastní nahrávky. Album Songs by Merv Griffin bylo v USA první, které vyšlo na magnetickém pásku. S písní I´ve Got a Lovely Bunch of Coconuts se v roce 1950 dokonce dostal na první místo americké hitparády.  Této nahrávky se prodaly více jak tři miliony kusů. Jako sólový zpěvák si  získal oblibu v nočních podnicích, kde často vystupoval. V jednom takovém podniku ho objevila Doris Day. Ta ho přivedla do studií Warner Bros.  Ve svém debutu předvedl tehdy nevídanou věc a to vášnivý polibek. Ve snímku So This Is Love líbal v roce 1953 Kathryn Grayson.


V roce 1965 začal Griffin vysílat vlastní talk show The Merv Griffin Show. Ta vznikala pro televizní sítě ve společnosti Westinghouse Broadcasting. Televize si mohly vybrat buďto šedesáti nebo devadesátiminutovou verzi. Některé stanice ji vysílaly přes den, jiné ji nasazovali proti The Tonight Show Johnnyho Carsona. Griffina dříve v jeho show uváděl britský herec Arthur Treacher. Griffina vítal slovy: „And now, the dear boy himself.“ Po té co Treacher show opustil, ohlašoval se Griffin sám. A to slovy: „And now…, here I come!“


Griffin se nestyděl hovořit o žádných tématech. Věnoval se například i válce ve Vietnamu. Jeho hosty byli baviči, spisovatelé, politici, performeři, hudebníci nejrůznějších žánrů, členové hnutí Hipies a další. Často diskutoval i s diváky. Jednou z nejpravidelnějších divaček byla Lilliam Miller. Ta byla častým hostem řady televizních pořadů, do kterých chodila proto, aby mohla potkat své oblíbené osobnosti z obrazovky. Lillian Miller zemřela ve svých 92ti letech. Známá byla jako Miss Miller a byla to podobná osobnost jako francouzská Madamae Leprieur d´Agon-Countainville.


V roce 1969 přešel Merv Griffin na CBS. Tam vysílal vlastní late night show. Té se ale nedařilo tak, jak by si majitelé televize přáli a tak show po třech letech skončila. Kromě svého působení v televizi se také věnoval nemovitostem a hotelnictví. Mj. koupil hotel od Donalda Trumpa. Tady se mu ale tolik nevedlo. V roce 2001 se albem It´s Like a Dream vrátil ke zpívání.


Ve světě jsou ale známé jeho dvě soutěže. Jeopardy! a Wheel of Fortune. Kolo štěstí se u nás vysílalo jako Kolotoč. Ten měl premiéru 6. ledna 1975 na NBC a na amerických obrazovkách se dobře zabydlel.  Pilotní díly se ale vysílali na zkoušku už v roce 1973 a 1974. Show se postupem času vyvíjela. Měnilo se barevné provedení kola, zvyšovaly se částky, které je možné vyhrát, měnila se hudba a také moderátoři. Pořad se ale stále vysílá. Sezóna 2006/07 už byla dokonce ve vysokém rozlišení HDTV. Pořad je znám na celém světe, protože se vysílal nebo vysílá v řadě zemí.


Podobně je na tom i soutěž Jeopardy!, která se u nás vysílala pod názvem Riskuj!  Ta se začala vysílat 30. března 1964, což bylo po odeznění velkého televizního skandálu s kvizy z konce padesátých let. I Jeopardy! se dnes už vysílá v HDTV. Stále pokračuje a v USA už se tato soutěž vysílala více jak pět tisíckrát. Stejně jako Wheel of Fortune znají tento formát diváci v řadě zemí celého světa.


19. července 2007 lékaři objevili u Griffina rakovinu prostaty, kterou mu už jednou léčili v roce 1996. 12. srpna 2007 této nemoci podlehl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .