Železný se sešel se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou

radiotv22Ředitel televize Nova navazuje kontakty se slovenskými politiky: loni začal ministrem kultury Milanem Kňažkem, před týdnem to byl expremiér Vladimír Mečiar…

Ředitel televize Nova Vladimír Železný se v sobotu dopoledne neplánovaně setkal v Bratislavě se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou. Jak informoval slovenský deník Sme, Železný s Dzurindou poseděli v luxusní kavárně Roland v centru slovenské metropole. Šéf TV Nova označil tuto schůzku za zcela náhodnou.

„Když jsem se procházel centrem města, dostal jsem chuť na kávu. Šel jsem okolo Rolanda a někdo na mě mával. Byl to předseda slovenské vlády. Zavolal mě dovnitř,“ vysvětlil Železný deníku, jak ke schůzce došlo. Schůzku potvrdil i Dzurinda: „Setkali jsme se a seděli jsme v kavárně jako ve výkladní skříni,“ přiblížil.

Železný se zajímal, jestli přežije TA3

Podle Dzurindy se oba muži bavili o situaci v médiích. „Ptal jsem se na jeho nástup, na konkurenci,“ řekl premiér deníku Sme v narážce na nedávný vstup České produkční invest do slovenské televizní sítě Global. Železný při této transakci vystupoval v roli manažera české společnosti a vystupoval také před slovenskou Radou pro vysílání a retranslaci při veřejných slyšeních žadatelů o regionální televizní licence.

Železný naznačil, že se s Dzurindou bavil především o plánovaných změnách v televizi Global, která by měla na jaře radikálně změnit grafiku i program. „Bavili jsme se o tom, jak se nám tu bude dařit s televizí a o tom, zda TA3 přežije, nebo ne,“ řekl šéf TV Nova. Jde o druhou schůzku Železného s vysokým představitelem slovenské politické scény v uplynulých dvou týdnech.

Na setkání se špičkami HZDS

Minulý týden se Železný zúčastnil setkání předsedy opozičního HZDS a bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara se zástupci slovenských médií. Na schůzku původně dostal pozvánku pouze nový ředitel Globalu Richard Rybníček, nakonec se jí ale zúčastnil společně se Železným. Mečiar při té příležitosti kritizoval stíhání Železného v České republice.

„Nevím o žádné trestné činnosti, která by byla uznaná legitimním orgánem. Pro mě je ten člověk nevinný,“ upozornil Mečiar. Ke schůzce mezi čtyřma očima ale podle něj nedošlo. Mečiar již dříve přivítal vstup televize Nova na slovenský trh, neboť to omezí monopol nejsledovanější komerční stanice Markíza a jejího spoluvlastníka Pavla Ruska.

Mečiar vás dovede do NATO, slibuje šéf Novy

„Vstup Železného na Slovensko je ovlivněn tím, jak se vyvíjí slovenská mediální scéna, tedy tím, že dominuje Markíza, která má sledovanost 48 procent a bere více než 80 procent reklamy,“ vysvětlil Mečiar na dotaz ČTK, proč podporuje expanzi Novy na Slovensko. Podobných výsledků jako Markíza na Slovensku však dosahuje i Nova v České republice.

Železný podporu předsedy nejsilnější slovenské politické strany vítá. „Byl jsem potěšen tím, že mě pan Mečiar bránil a držel se presumpce neviny,“ řekl ve svém sobotním pořadu Volejte řediteli. Při diskusi v bratislavském divadle Stoka dodal, že předseda HZDS podle jeho názoru bude moci Slovensko dovést do NATO. „Viděl jsem Mečiara při jednání o rozdělení federace. Byl to velmi bystrý vyjednavač. To byla jedna z mých mála zkušeností s ním,“ uvedl.

„Nemám problém se sejít s premiérem“

Slovensko čekají v příštím roce parlamentní volby. Televizní síť Global, kterou bude výrazně podporovat mateřská TV Nova, sehraje v těchto volbách velmi důležitou roli. Pokud se již dnes Železný setkává s předsedy politických stran, které aspirují na členství v příští vládě, rozhodně to neznamená, že by chtěl zůstat stranou tohoto zápasu. Ostatně, volby budou i v České republice. Schůzku s šéfem ODS Václavem Klausem má ředitel Novy už za sebou.

„Také český premiér řekl, že kdykoli mu zavolám, rád mě přijde,“ chlubil se Železný slovenským novinářům. „Velmi rád se setkám s premiérem a budu ho informovat o situaci, je to úplně normální.“ Setkávání se slovenskými politiky začalo již loni, kdy se měl Železný opakovaně sejít s ministrem kultury Milanem Kňažkem. Údajně jednali o možnosti kulturní spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem. V té době se však už zajímal o vstup do televize Global.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .