Ze Žižkova zmizí analog za čtyři dny, Praha ale bez něj úplně nezůstane

vysilaczizkovPět pražských dokrývačů, blízký středočeský Cukrák i omezený zásah z dalších silných vysílačů způsobí, že ani po blížícím se vypnutí analogového signálu ze zásadního pražského vysílače Žižkov velká část hlavního města o analog prozatím nepřijde. Otálení diváků ale není na místě, brzký přechod na digitální způsob příjmu je nevyhnutelný.Až se za čtyři dny odmlčí analogové vysílání z centrálního pražského vysílače na Žižkově, dojde sice k nejzásadnějšímu zásahu do stávajícího pozemního pokrytí Česka televizním signálem, ale ani poté se metropole neponoří do úplné analogové tmy. Část pražských domácností bude moci pro příjem celoplošných stanic ČT1,ČT2, TV Nova a Prima TV využívat pětici analogových dokrývačů. A navíc – zejména na jižní polovinu Prahy zasahuje i výkon středočeského Cukráku. Zatímco menší vysílače by měly vypnout analog podle Technického plánu přechodu až v listopadu 2011, Cukrák o něj přijde už letos v říjnu.

Odkud tedy Pražané naladí analogové vysílání po prvním květnu? Ze stanoviště Strahov bude k dipozici na 32.kanálu ČT1 a na 39.kanálu TV Nova. Pro nejbližší okolí bude i nadále dostupný signál z dokrývače Praha – Krč. ČT1 vysílá na 34.kanálu (výkon 10W), ČT2 na 57.kanálu (výkon 10W) a TV Prima na 6.kanálu (výkon 5W). Vokovice přenáší i nadále ČT1 na 44.kanálu (26W), ČT2 na 56.kanálu (25W), TV Nova na 47.kanálu (26W) a TV Prima na 61.kanálu (21W). Převaděč Žvahov analogově vysílá i nadále ČT1 na 49.kanálu (27W), ČT2 na 60.kanálu (27W), TV Nova na 45.kanálu (27W) a TV Prima na 43.kanálu (27W). Tuto stanici šíří slabým výkonem 1 W i opakovač Břevnov na 61.kanálu.

Jak jsme již zmínili, velkou část Prahy až do října pokryje analogový signál z Cukráku. Kam všude se dostane, nelze v tento okamžik stoprocentně odhadnout. V každém případě musí diváci upravit anténní systém a nastavit ho na nový směr příjmu. Nejsložitější to bude v případě společných antén. Při tomto technickém zásahu na střechách by bylo nejrozumější zvolit už konečné digitální řešení a nespoléhat na krátkodobé zajištění analogového signálu z Cukráku. Z něj budou do letošního října k dispozici ČT1 na 26.kanálu (výkon 1000 kW), TV Nova na 1.kanálu (158 kW) a TV Prima na 7.kanálu (20 kW).

Programovou výhodou pro diváky, kteří přechází na digitální pozemní vysílání (DVB-T), je nejen širší nabídka televizních kanálů ve třech digitálních sítích, ale také možnost pohodlného příjmu rozhlasových stanic v prvním multiplexu. Čtyřem kanálům veřejnoprávní České televize tu jsou za sousedy stanice Českého rozhlasu. Zájemci tak v kvalitní formě naladí Radiožurnál, Prahu, Vltavu, Wave, Leonardo, Český rozhlas 6, D-dur i Rádio Česko.

Termín žižkovského analogového zlomu – 30.duben využívá pro své marketingové akce řada subjektů. Prodejci elektroniky lákají na akční nabídky set-top-boxů, provozovatelé různých programových platforem (kabelovky, IPTV provideři i satelitní operátoři) vyzdvihují výhody právě svého způsobu přenosu televizního signálu do domácnosti a lákají na časově omezené slevy. Potencionální nové klienty, kteří mají obavy kterak si zajistit příjem oblíbených programů i po prvním květnu, oslovují cíleným telefonním marketingem či osobními ataky prodejců v nákupních centrech či frekventovaných místech na pražských ulicích. Set-top-box jako aktuální hit zvolili jako prémii pro nové předplatitele i Hospodářské noviny, stejný typ výhry do soutěže na Radiožurnálu věnoval jejich přední výrobce.

Svoji stoprocentní podporu datu vypnutí analogového vysílání ze Žižkova, tak jak ho ukládá zákonná norma v podobě Technického plánu přechodu (TPP), deklarovala již dříve Česká televize. Její komerční konkurentky TV Nova a Prima TV s jasným stanoviskem váhají do poslední chvíle.

K TPP se v loňském roce oficiálně připojily a stal se tudíž pro ně závazným, nicméně technickému zprostředkovateli vysílání – Českým Radiokomunikacím ještě závaznou smlouvu na ukončení přenosu analogu ze Žižkova nedodaly. Upozornil na to server Digizone, který přinesl i vyjádření ředitele útvaru rozvoje a investic ČRa Jiřího Vykydala k této situaci: „Naši klienti ještě mají čas. Písemné rozhodnutí o ukončení smlouvy na šíření analogového vysílání z tohoto vysílače potřebujeme nejpozději dvacet čtyři hodin před plánovaným termínem vypínání. Mohou poslat doporučený dopis, mohou nám tento požadavek předat osobně nebo ho poslat po messengerovi.“

TV Nova podmiňovala souhlas s ukončením stávajícího způsobu pozemního šíření své stanice v metropoli tím, že diváci budou dokonale připraveni na digitální vysílání a nikdo z nich o možnost sledovat její kanál nepřijde. Stanice si zadala i vlastní výzkum, který by jí potřebná data měl přinést. Jeho výsledky prozatím nezveřejnila, ale otálení do poslední chvíle je standartní taktikou nejsilnějšího tuzemského hráče na televizním trhu. Podobně se chovala i při prvním definitivním vypínání analogu v Česku v září 2007 z vysílače Vraní vrch na Domažlicku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: