Za koncesionářské poplatky v Polsku bojují i soukromé stanice

radiotv-archiv3I soukromé televize se postavily za zachování koncesionářských poplatků, které chce zrušit polský premiér Donald Tusk. Téma teď hýbe Polskem. Poplatky se mají odbourávat postupně. Teď se připravuje zrušení povinnosti platit za televizi a rozhlas pro důchodce. Výběrem a správou poplatků je v Polsku pověřená pošta. Je možné, že brzy už nebude mít vybírat co. Financování veřejnoprávních, dá-li se to tak ještě nazvat, médií bude plně v režii státu.

Za zachování koncesionářských poplatků v polské veřejnoprávní televizi se postavili i soukromí vysílatelé. Soukromé stanice TVN a Polsat poslaly společně s veřejnoprávní TVP Sejmu dopis, ve kterém žádají zachování poplatků. To, že se pod výzvu podepsali zástupci soukromých stanic, je dost překvapivé, protože privátní broadcasteři zatím poplatky jen kritizovali.

Ve většině evropských zemí je koncesionářský poplatek běžnou formou financování veřejnoprávních médií,“ píše se v dopise. Šéfové televizí se navíc chtějí sejít s předsedou Sejmu a pohovořit s ním o budoucnosti veřejnoprávních médií a jejich úkolu. „Rána veřejnoprávním médiím by byla ránou celému televiznímu trhu,“ říká šéf veřejnoprávní TVP Andrej Urbanski. Novinám Dziennik řekl, že se soukromé stanice obávají silnějšího boje o příjmy z reklamy a případného zahraničního investora do TVP.

Pro zrušení poplatků je premiér Donald Tusk. Ten považuje placení za televizi za archaické břemeno. V parlamentu se v současné době projednává návrh zákona, který by měl osvobodit od placení důchodce. List Rzeczpospolita přinesl anketu, ve které se pro zachování poplatků v současné formě vyslovilo jen 19% dotázaných. Proti placení zrušení poplatků je ale opoziční strana Právo a Spravedlnost (PiS). Té se nelíbí, že by finance televizi a rozhlasu měl přidělovat stát, tedy vládnoucí politická strana. To považuje za ohrožení demokratických principů.

Server Digitalfernsehen.de přinesl zprávu o tom, že ještě víc než televize by byl postižen veřejnoprávní rozhlas. Ten je totiž závislý na poplatcích ze dvou třetin, zatímco televize pokryje větší část svých nákladů z reklamy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .