Vzdělávání pracovníků v médiích V. – vystupování na obrazovce

radiotv22Dnes opět pokračujeme seriálem o předávání zkušeností lidí z médií. Zatímco kurzy, které jsme představovali v předešlých dílech, byly spíše zaměřené na rádio, mnichovská škola se věnuje více televizi. Nabídka začíná kurzem Fit for casting. Dnes se vypravíme do bavorského Mnichova, kde existuje Moderatorenschule München – Moderátorska škola Mnichov. Ta má své pobočky i v dalších městech a to v Hamburgu, Kolíně nad Rýnem, Magdeburgu v bývalé NDR a ve Frankfurtu nad Mohanem. Ta nabízí kurzy těm, kteří chtějí vystupovat v televizi a také těm, kteří mají vystupovat kdekoliv na veřejnosti a aby zapůsobili, mohou použít některé triky, které se používají právě v televizi.

Ještě než se podíváme na kurzy, které tady nabízejí, uvedu jednu zajímavost. Někteří lidé, kteří se dostali do médií, se občas vypraví například do školy, kam sami chodili a jednu hodinu žákům zpestří povídáním o své práci. Moderatorenschule München nabízí školám všech stupňů i pořadatelům různých seminářů lidi, kteří přijedou a povypráví o tom, jak vlastně funguje televize.

Zatímco kurzy, které jsme představovali v předešlých dílech, byly spíše zaměřené na rádio (i když ne úplně), mnichovská škola se věnuje více televizi. Nabídka začíná kurzem Fit for casting. Ten trvá 3 až 6 hodin a naučí jeho účastníky, jak na castingu co nejlépe zapůsobit. Lektoři zájemcům o práci v televizi umožní i poradenství při natočení videokazety, které televize požadují před konkurzem. Kromě rad, jak si napsat text k takovému videu, jaké udělat obrázky a jak být oblečen, nabízí škola ještě jednu službu. A to sice možnost vytvořit takovou kazetu v jejím studiu na profesionální technice. Adept o práci v televizi tak může použít např. čtecí zařízení nebo modré klíčovací pozadí.

Další kurz by se mohl hodit tiskovým mluvčím, politikům, případně i soudcům, lékařům nebo vědcům, kteří musí vystupovat v televizi. Seminář je zaměřen především na odbourání trémy, když se na kameře rozsvítí červené světýlko. Zatímco tady je počet účastníků neomezen, u dalšího kurzu už omezení je. Maximálně 6 lidí najednou se může zúčastnit rychlokurzu moderace, který adepty na televizní práci seznámí s kamerou a čtecím zařízením a naučí je mluvit. Kdo nechce čekat až se naplní kurz nebo se chce prostě připravovat v soukromí, má možnost si sjednat individuální hodiny. Celkem se jedná o tři hodiny. Možnost individuálních hodin existuje i u dalšího semináře televizní moderace pro začátečníky. Ten se dělá ve skupinách maximálně po šesti účastnících. Kromě rad, jak se vypořádat s trémou, cvičení, jak se prezentovat, se tu seminaristé naučí i psát si sami texty a zpětně kontrolovat svou práci ze záznamu. Kursisté si tady vyzkouší i přípravu zpravodajské relace.

Koho čeká práce moderátora například zpravodajské relace, potřebuje zvládnout práci s čtecím zařízením. Té je určen jeden čtyřhodinový kurz. Jeho účastníci se dozví, jak i při čtení vypadat přirozeně, jak si psát texty a jak využívat čtecího zařízení a textu psaného na papíře zároveň. Kdo už se do televize dostal, ale bohužel nemá nikoho, kdo by mu odborně poradil, jak na sobě dál pracovat, nemusí si zoufat. Moderatorenschule v Mnichově nabízí i tzv. Video-feedback. Zájemce zašle poštou společně s potvrzením o zaplacení šedesáti euro VHS kazetu s maximálně dvaceti minutami pořadu, kde se dotyčný/á projevuje před kamerou. Emailem pak přijde analýza vystupování a tipy, co zlepšit a dělat lépe. O detailech je pak možné (tato služba je už v ceně) s tím, kdo analýzu prováděl, diskutovat emailem.

Lidé z televize moc dobře vědí, že šaty dělaj člověka. Moderátorská škola proto nabízí všem, kteří chtějí zapůsobit hned na první pohled, detailní analýzu. Zkušená stylistka z televize navrhne každému na míru, jaké oblečení, jaké barvy, jakých vzorů a z jaké látky by měl nosit. Kromě toho připomene základy řeči těla a také to, jak různé vzory oblečení, různě působí. Toto poradenství je určen jak zájemcům o moderování, tak například byznysmenům, které čeká výstup na veletrhu.

Kurzy samozřejmě opět vedou lidé z praxe. Devětačtyřicetiletý Jochen W. Sattler vystudoval práva, pedagogiku, sociologii, psychologii a germanistiku ve Frankfurtu nad Mohanem. Už během studií psal pro různé noviny. Pak absolvoval praxi u jedné PR agentury a nakonec skončil osm let jako vedoucí jednoho sociálního zařízení. Přitom prošel kurzy fyzioterapie, muzikoterapie, prodělal hlasový a pěvecký výcvik, psal odborné články a také procestoval všechny kontinenty, o čemž napsal i řadu reportáží a průvodců. Pak dva roky pracoval ve veřejnoprávním rozhlase jako moderátor zpráv a sportovní redaktor. Další dva roky pak strávil v komerčních rádiích Gong a Arabella v Mnichově. Po jednoročním působení jako tiskový referent se v roce 1996 konečně dostal do televize. Jako moderátor a redaktor působil ve sportovní stanici DSF, připravoval zprávy v TV München, moderoval společenské akce pro Porsche, Audi, Citroen, Jaguar, Mnichovské mediální dny atp. Připravoval firemní portréty, prošel si sám kurzy u zkušených osobností obrazovky, dostal se do hlavních zpráv Sat1 a nakonec skončil v pořadu Der Aktionär-TV na zpravodajském kanále N24.

O rok mladší Diethelm Straube vystudoval žurnalistiku a spolupracoval s novinami Hessisch Niedersächsische Allgemeine. V roce 1986 získal stipendium od nadace Heinze Kühna a 3 měsíce pracoval jako redaktor v Namibii. Pro namibijskou zpravodajskou agenturu pak působil jako korespondent v Německu. Externě přitom pracoval pro WDR a lokální televizi v Dortmundu. Stejně jako Jochen W. Sattler se zaměřoval na sport. Tomu se později věnoval i u RTL, kde posléze moderoval ranní vysílání. Potom si na pár let vyzkoušel práci editora. Výcviku moderátorů se věnuje od roku 2002.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: