Volební kolovrátek TV Nova o odpovědnosti

radiotv22Nebudeme dávat prostor těm stranám, které nejsou v parlamentu a tudíž nenesou žádnou odpovědnost, říká generální ředitel televize Nova Vladimír Železný. Jak se mají tyto strany k odpovědnosti dostat, už Nova říci nedokáže.

Nebudeme dávat prostor těm stranám, které nejsou v parlamentu a tudíž nenesou žádnou odpovědnost, říká generální ředitel televize Nova Vladimír Železný. Věta, kterou šéf Novy několikrát zopakoval i na Slovensku při zahajování vysílání televize Joj, se objevila i v sobotním Volejte řediteli. Neparlamentní strany prostě nemají u TV Nova šanci. Do Televizních novin se možná dostanou, v rámci předvolebních průzkumů společnosti Median je ale Nova sdružuje pod označení „ostatní“ a v diskusních pořadech se jejich zástupci neobjeví vůbec.

Železný argumentuje tím, že parlamentní strany nesou odpovědnost za vývoj v České republice, neboť ony schvalují zákony, státní rozpočet a dávají důvěru vládě. Na druhou stranu již neříká, jak by se k této odpovědnosti mohly dostat neparlamentní subjekty, když se o nich voliči skrze nejsilnější typ média dozví jen minimum informací. Jinými slovy, při uznání argumentu Železného by Poslaneckou sněmovnu donekonečna obsazovaly pouze současné parlamentní strany, protože ony nesou odpovědnost a tudíž mají nárok na prostor v televizi.

V tomto směru ale Železný poněkud popřel vlastní slova, když slovenská televize Joj do nedávné debaty Jóój (obdoba Sedmičky na Nově) pozvala předsedu neparlamentní strany Směr Róberta Fica. Ten je sice společně s šéfem HZDS Vladimírem Mečiarem střídavě nejpopulárnějším politikem Slovenska, po odchodu z vládní Strany demokratické levice ale založil stranu, která se o přízeň voličů bude poprvé ucházet teprve letos v září. Jediným zástupcem Směru ve slovenském parlamentu je právě Fico. Pokud by tím snad chtěl Železný argumentovat, bylo by dobré mu připomenout, že v české Poslanecké sněmovně sedí také jedna zástupkyně „neparlamentní strany“ – Marie Machatá, původně zvolená za Unii svobody, přestoupila do České strany národně sociální.

Vyrovnaný prostor dostávají všechny kandidující strany pouze v předvolebních spotech na České televizi. Jejich kvalita a vysílací čas ale rozhodně nemohou zásadnějším způsobem ovlivnit dosud nerozhodnuté voliče. Na systém obsazování předvolební diskuse Bez imunity – Volby 202 si neparlamentní strany stěžují již několik týdnů. Obvodní soud pro Prahu 4 však v pátek odmítnul návrh jedné z nich, Demokratické ligy, aby předběžným opatřením ČT donutil k jeho změně. Jedinou celoplošnou televizí, kde v diskusních pořadech alespoň někdy dostávají stejný prostor představitelé parlamentních i neparlamentních stran, tak paradoxně zůstává Prima.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .