Vladimír Železný kritizoval etiku chování a metody CME

radiotv221Ohrazení proti výzvě k udavačství není v rozporu se zákonem
Televize Nova se ostře ohrazuje proti skandálnímu záměru CME podat stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) proti výrokům svého generálního ředitele v pořadu „Volejte řediteli“ dne 6. 4. 2002. Dr. Železný odpovídal na dotazy diváků a komentoval vyjádření prezidenta CME Freda Klinkhammera v rozhovoru pro páteční MFD. F. Klinkhammer v něm informuje českou veřejnost, že zaplatí odměnu za důkazy, které budou svědčit proti V. Železnému. „Určitě bychom zaplatili odměnu, kdyby někdo takové důkazy dodal“, uvedl doslova Klinkhammer v souvislosti s V. Železným a RRTV.  Článek také nese titulek „Zaplatíme za důkazy proti Železnému“.
„Zdůrazňujeme, že televize vysílají na českém území svobodně a nezávisle, bez cenzury a do jejich obsahu lze zasahovat pouze na základě zákona. Přesto TV Nova reagovala na žádost RRTV, aby se její představitelé nevyjadřovali na televizní obrazovce k neuzavřeným právním kauzám, a toto doporučení respektuje“, uvedl mluvčí TV Nova Martin Chalupský. „V daném případě se vyjádření Dr. Železného netýkala otevřených soudních sporů, šlo výhradně o etickou rovinu chování CME a její metody. Je zvláštní, že CME svoji amorální, mediálně prezentovanou výzvu k udavačství, nijak nepopírá“, dodal Chalupský.
Televize Nova se dále podle právníků nemohla dopustit žádného porušení zákona protože podle § 31 zák. 231/2001 Sb. (tzv. mediálního zákona) se případné otázky objektivity a vyváženosti vztahují konkrétně ke zpravodajským a politicko-publicistickým pořadům. Smyslem těchto ustanovení je, aby nebyla jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.
Pořad „Volejte řediteli“ není žádným politicko-publicistickým pořadem. Jde o pořad jiného typu, tzv. „calling in“, kdy diváci telefonují nebo zasílají své dotazy a představitel televize na ně odpovídá.
„Další z řady podání CME na RRTV má za cíl zakrýt nemorální jednání, kterého se CME svou veřejnou výzvou k udavačství dopustila“ dodal Dr. Železný.
 
Martin Chalupský
tiskový mluvčí CET 21
agentura CEPRA, a.s.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .