Videa sdílená na platformě UProm.TV se vysílají na satelitu

YouTube je pravděpodobně nejznámějším portálem, kde je možné umisťovat vlastní natočené snímky, které si pak můžou prohlížet i ostatní uživatelé. Podobných webů je víc a i televizí, které takto vysílají. Bývalý kandidát na amerického prezidenta Al Gore rozjel před dvěma lety projekt Current TV. V rakouském Engerwitzdorfu zprovoznili před dvěma lety službu Buntes Fernsehen. Mnichovská stanice UProm.TV teď přichází se satelitním programem, který je tvořen jen z videí, která natočili uživatelé internetu.

Propojení variace YouTube a satelitu


Zajímavé propojení videoplatformy podobné YouTube a satelitní televizi přináší mnichovská televize UProm.TV. Platforem podobných YouTube je už několik. UProm.TV (www.uprom.tv) ale nabízí tvůrcům i možnost odvysílat svůj příspěvek na satelitním kanálu. Ten začal vysílat v dubnu letošního roku. V srpnu se k němu přidal motoristicky laděný server UMotor.TV a seznamka uflirt.tv.


Téma, žánr, obsah, způsob zpracování, technika, námět příspěvku nejsou dány. Každý tvůrce může stvořit, co chce. Reportáž, dokument, fiktivní příběh, videoklip, talk-show, cokoliv. Když svůj příspěvek natočí a zaregistruje se, tak může ho umístit na internet. Video se uživatelům neobjeví hned. Nejprve ho musí vidět někdo z redakce. Předchází se tak šíření nevhodných obsahů a také případným právním třenicím, které by mohly nastat například v případě umístění nelegální kopie filmu nebo třeba jen snímku, kde by byla použita hudba, ke které nemá amatérský autor potřebná práva.


Když redakce neshledá žádnou závadu, umístí video na internet, kde si ho už každý může prohlédnout. Registrovaní uživatelé pak hlasují, který film by se měl vysílat v televizi. Ten, který dostane nejvíc hlasů, má velkou šanci, že se probojuje do vysílání. Redakce se spojí s autorem, vyrozumí ho o záměru vysílat a příspěvek odvysílá. Do vysílání ale nemusí jít vždy. I když dostane od diváků dost hlasů. Problémy můžou být v právní rovině, vyhovovat nemusí technická kvalita či se příspěvek nebude redakcí pozdávat z jiného důvodu. Některé kvalitní filmy se ale můžou dočkat i opakování i když opakovat chce televize co nejméně. V žádném případě ale tvůrcům nebrání v tom, aby své materiály umisťovali na jiné servery a nebo je dokonce přihlašovali na festivaly.


Vysílají se nejlépe hodnocené příspěvky 


Pokud by někdo našel mezi videi něco, co porušuje něčí práva, stačí jen kliknout na tlačítko: Nahlásit zneužití a na nejasnosti nebo pochybnosti upozornit provozovatele služby. Maximální délka je 15 minut, což odpovídá přibližně 100 MB ve slušné  kvalitě. Kdo chce natočit něco delšího, měl by své dílo rozdělit na víc částí a nabídnout ho jako seriál.


Vysoký počet návštěv a přehrátí nevede k zařazení do televizního vysílání. Tam se zařazují pouze ty příspěvky, které zvítězí v hlasování. Ty nejčastěji stahované jsou řazené v sekci UProm Charts. UProm.TV vysílá od pondělí do soboty od dvaceti do osmi hodin a v neděli po celý den digitálně na satelitu ASTRA 1F 19,2 stupně východně na frekvenci 12,246 GHz, vertikální polarizace, SR 27500, FEC 3/4.


UMotor.TV se omezuje na auta, uflirt.tv na seznamku


Princip platformy spojené s televizní stanicí se dá využít i pro prezentaci určitého produktu. Tak to dělá sesterská stanice UMotor.Tv, která se věnuje autům a motorismu. Zatímco u předchozí služby je možné točit příspěvky o všem možném, v tomto případě jde jen o auta. Objevují se tu rady, jak si svůj vůz pořádně vytunnit, jak se o něj starat a zároveň tu člověk najde inzeráty nebo upoutávky na srazy a veletrhy. Kupující si tu vůz může před koupí prohlédnout na videu. Divák si tu prohlédne i nové vozy, které ve svých filmech představují automobilky BMW, Mercedes, Fiat a Toyota, které s televizí spolupracují. I tady platí stejná pravidla, takže se na televizní obrazovku dostane jen to, co si diváci odhlasují.


UMotor.TV vysílá stejně jako UProm.TV denně od osmi večer a v neděli po celý den. Zájemci zachytí jeho nekódované vysílání na družici Astra 1H 19,2 st. vých. Na frekvenci 12.460,50 MHz. Tuto frekvenci udává server Radiowoche.de. Televize ji na svých stránkách zatajuje.


A svoji frekvenci před diváky úspěšně skrývá i uflirt.tv (www.uflirt.tv). Stejně jako stránka UMotor.TV (www.umotor.tv) je i ta flirtovací v angličtině zatímco v případě UProm.TV v němčině. Televize totiž sídlí v Mnichově. Uflirt.tv slouží, jak už název napovídá k seznamování, kde se každý přestaví v krátkém filmu, který o sobě natočí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .