Veřejnoprávní média v zahraničí – Lotyšsko

Ačkoliv v Lotyšsku existují i privátní televize a rádia, my se pdíváme na veřejnoprávní rozhlas a televizi. Tu tady ovládá stát. Ten si vysílání platí. Diváci ale zase na druhou stranu nemusí platit koncesionářské poplatky. Tolik stručný úvod, teď už vzhůru do Rigy.

Lotyšským veřejnoprávním rozhlasem je Latvijas Radio. Vysílání začalo v této pobaltské zemi 1. listopadu 1925. Latvijas Radio je největším producentem pořadů v Lotyšsku. Organizace se orientuje především na kulturu. Kromě čtyř rozhlasových stanic provozuje ještě vlastní pěvecký sbor, dětský sbor a také divadlo. Od 1. ledna 1993 je Latvijas Radio členem Evropské vysílací unie EBU.


Prostřednictvím sítě FM vysílačů šíří lotyšský veřejnoprávní rozhlas celkem čtyři stanice. Latvijas Radio 1 je orientována především na zpravodajství. V lotyštině přináší zprávy ze světa i z domova, analýzy politického a společenského života, ekonomiku a kulturu (pořady natáčené uměleckými tělesy rozhlasu). Ačkoliv se jedná o zpravodajské rádio, s naším Radiožurnálem či Rádiem Slovensko ho úplně srovnávat nemůžeme. Lotyšská jednička totiž nabízí i rozhlasové hry, náboženské pořady, vážnou i oddechovou hudbu a další poklady lotyšského národního dědictví.


Latvijas Radio 2 si zakládá na lotyšské popové hudbě. Počátky tohoto programu je možné vystopovat v roce 1995, kdy bylo rozhodnuto založit program pro mladé pod patronací veřejnoprávního rozhlasu. 24 hodin denně vysílá LR 2 od 1. ledna 2002. Zatímco dvojka je určena mladým a je jakousi obdobou třeba rakouského Ö3, trojka se orientuje na klasickou hudbu. Napovídá tomu i název Latvijas Radio 3 – Klasika. V programu se objevuje klasická a původní hudbu z Lotyšska. Využívají se i nahrávky z bohatého rozhlasového archívu i nové produkce natočené buďto přímo v rozhlase nebo v koncertních halách v celé zemi. Díky členství v EBU může tato stanice vysílat i nahrávky (případně živé přenosy) zahraničních těles a naopak své umělce propagovat v zahraničí.


Trochu specifickou úlohu má čtvrtý program Lotyšského rozhlasu. Latvijas Radio 4  – Doma Laukumus je stanicí, která má napomoci integraci jazykových menšin do lotyšské společnosti. Tou hlavní menšinou, na kterou se orientuje, je ta ruská. Doma Laukumus vysílá především informace a analýzy lotyšské politiky. Každé odpoledne ve tři hodiny tady běží infotainmentová show, ve které  jsou posluchačům zábavnou formou předávány informace. Rádio ještě nabízí nejlepší ruskou a zahraniční popovou hudbu.


Rozhlasový sbor vznikl  v roce 1940. Jeho členem je 25 zpěváků. Když je potřeba, může se sbor zvětšit až na 60tihlavé těleso. Repertoár obsahuje skladby od rané renesance přes baroko až po současnou hudbu. Sbor odehraje ročně 60 koncertů doma i v zahraničí a vydává vlastní CD. Spolupracuje také s lotyšskými skladateli. Rozhlasový sbor se účastní řady mezinárodních festivalů. Například Jauna Muzika v sousední Litvě, Time of Music ve Finsku, Montpellier Radio festival ve Francii, Vale of Glamorgan Festival ve Velké Británii, Klangspuren Festival v Rakousku atd. Ve výčtu ale není žádný z českých nebo slovenských festivalů. Lotyšský rozhlas má i komorní sbor a dětský, který se jmenuje Dzeguzīte.


Lotyšský rozhlas má i svoje vlastní internetové stránky. Jejich adresa je http://www.radio.org.lv. Stránka je psaná lotyšsky. Některé informace jsou i v angličtině. Na stránkách je možné naladit i stream jednotlivých stanic. Jak v lotyšsky tak v anglicky psané části stránek je možné si stáhnout logo rozhlasu, všech stanic i sboru, divadla a také logo s osmdesátkou, které připomíná výročí osmdesáti let od založení Lotyšského rozhlasu. Tato loga jsou k dispozici v barvě i černobílé ve formátu JPEG, a barevné i ve formátu bmp, cdr (pro CorelDraw) ai (pro AdobeIlustrator) a zip.


Lotyšská televize se jmenuje Latvijas Televīzija (LTV). V současnosti vysílá dva televizní programy a to LTV1 a LTV7. LTV1 přináší pořady v lotyštině, LTV7 v lotyštině i ruštině a je orientováno na mladé publikum. LTV1 je i v nabídce satelitní placené televize Viasat. Latvijas Televīzija je státní organizací, která je ze 60% financována z příspěvků státu a zbytek si na sebe musí vydělat reklamou a sponzoringem. Koncesionářský poplatek se neplatí, ačkoliv se o jeho zavedení delší dobu diskutuje. Vláda ale tento návrh zavrhuje. Odborníci se domnívají že je to kvůli tomu, aby neztratila vliv na chod televize.


Televizní vysílání začalo 6. listopadu 1954. Od roku 1974 se vysílalo barevně a to v SECAMu. PAL tady zavedli až v roce 1998. Od roku 1993 je LTV členem EBU, díky které se podílí na pěvecké soutěži Eurovision Song Contest a má přístup k mezinárodním sportovním přenosům. Protože diváky jsou skoro všichni Lotyši, provádí se pravidelně sociologické průzkumy, kde se zjišťují přáni a potřeby publika.


LTV1 vysílá 17 hodin denně. Přináší zprávy, kulturu, pořady pro děti a další zájmové skupiny. LTV7 je víc interaktivní a kromě mladých cílí i na menšiny. Ranní vysílání je například v ruštině.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .