V Chicagu vysílá česká televize

radiotv22V hodinách zeměpisu jsem často dostával otázku, jaké je největší francouzsky mluvicí město mimo Francii. Samozřejmě že je to Montreal. A když někdo položí stejnou otázku pro češtinu? Českou komunitu najdeme hned kousek za našimi hranicemi ve Vídni a pak také v zámoří. Konkrétně v Chicagu. České komunita se už ale nevyznačuje jen tím, že má svoji hospodu. V Chicagu už má dokonce i vlastní televizi nebo spíš televizní pořad.

Českému okénku je věnována půl hodina týdně. Každou neděli od půl páté do pěti odpoledne. Na českou půl hodinku navazuje podobné vysílání pro slováky. Na svých internetových stránkách www.catvherald.com se televize chlubí tím, že je první česko-americkou televizí. Vysílání šíří na 28. kanále v pásmu UHF vysílač v centru Chicaga. Signál zasahuje území, kde bydlí přibližně 15 miliónů lidí. V případě že někdo nestihne vysílání sledovat, může si pak přehrát záznam umístěný na internetových stránkách. Vysílání je určeno Čechům žijícím v zahraničí, hlavně tedy těm co žijí v USA. Program ostatně přináší zprávy o kulturním životě české komunity v USA.

Jakousi předzvěstí českého vysílání byl pořad TV Herald (česky Hlasatel) vysílaný na 23. kanále. To byly ale jen dokumenty, které připravoval producent, režisér a kameraman Jan Honner. To byl první pořad, který dostal na americké obrazovky češtinu. Po jeho zrušení se z TV Herald začala rodit nová televize. Ta se přestěhovala na 28. kanál a poprvé vysílala v neděli 23. května. Jan/John Honner sem i nadále přispívá svými dokumenty a celému projektu vlastně šéfuje. Nezávislý televizní program přináší kromě zpravodajství a dokumentů také rozhovory se zajímavými osobnostmi, na obrazovce se pravidelně objevuje i reverend Dušan Hladík a také Jerry (Vladimír) Jirák, který vysílá český program na jedné lokální chicagské stanici.

Hlavní postavou celého projektu je Jan Honner. Ten má zkušenosti s prací v České Televizi, byl v Syndikátů novinářů ČR a Mezinárodní asociaci novinářů. Pracoval i v novinách Hlasatel. Ty jsou nejstaršími českými novinami v USA, vycházejí každých čtrnáct dní už od roku 1891. A protože v Americe existují nejen české noviny ale i rádio, rozhodl se pan Honner založit televizi. V rozhovoru na stránkách TV Herald doslova píše: „Americe se říká země splněných snů a toto byl můj sen.“

Projekt televize Herald není komerční. Je financován jen z příspěvků dobrovolných dárců. Aby se dalo pořídit nové lepší studio, existuje konto, na které mohou zájemci posílat své finanční dary. Kdyby každý Čechoameričan poslal měsíčně v obálce jeden dolar, píše se v prosbě o finanční podporu, mohla by televize klidně vysílat 24 hodin denně. Jména sponzorů se objevují ve vysílání a vítány jsou jak soukromé osoby tak třeba i firmy. Vítaná jsou ale i různá společenská oznámení (o narození, úmrtí apod.) Televize zaměstnává dobrovolné spolupracovníky. Mezi nimi najdeme taková jména jako například Libor Nimmerrichter, Mao Turon, Rosta Jiricek, John Honner, Pista, Steve Mrazek, Micki Spigl, Lenka Mezerova, Reverend Dusan Hladik, Vera Navrat

Co se sledovanosti týče, tak ta by mohla dosáhnout 200 tisíc. Vysílání je jak v češtině tak v angličtině, takže ho můžou sledovat i američané, kteří nevládnou znalostmi českého jazyka. Události v Česku se vysílají v angličtině. Rozhovory jsou v tom jazyce, který host ve studiu ovládá lépe. Dokumenty mají přinášet informace o tom, jak se žije krajanům v Chicagu. Po tom co promluví otec Hladík, ten hovoří česky, následuje písnička na přání, které je pro změnu v angličtině.

Zájem je i o sledování záznamů na internetu. Právě díky síti sledují TV Herald diváci na celém světe. Údajně by jich mělo být několik tisíc. O jejich zájmu svědčí dopisy od diváků z celých USA i z Kanady. Mj. své diváky televize prosí i o rady a tipy, jaké události točit a nebo co na vysílání zlepšit. Internetové stránky stojí za to navštívit i například kvůli zajímavým odkazům na česko-americké organizace. Třeba na amerického Sokola, Českou misii apod. Aby se tato nezisková televize trochu zviditelnila vydala nedávno (15. června) tiskovou zprávu, ve které upozornila na to, že už měsíc vysílá.

John Honner je velice ambiciózní člověk, takže u půl hodiny programu týdně rozhodně nezůstane. Jakmile se mu podaří sehnat peníze, plánuje prodloužit nedělní vysílání na hodinu anebo zůstat u půlhodinové relace, ale vysílat dvakrát týdně. Přejme mu ať se tyto plány vydaří a doufejme, že se česká případně i slovenská okénka objeví i v jiných zemích, kde žijí české a také slovenské menšiny.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .