UPC je připravena žalovat Českou televizi

radiotv22Spor mezi kabelovou společností UPC a Českou televizí se vyhrotil poté, co ČT informovala o ukončení vysílání kabelových televizí v sítích MMDS. V místech, kterých se to týká, přestane UPC šířit signál veřejnoprávní televize.

Žalobu na Českou televizi je připravena podat kabelová společnost UPC Česká republika. Důvodem jsou informace, které se objevily v hlavní zpravodajské relaci ČT Události a pořadu Večerník 31. října letošního roku. Ty se týkaly plánovaného ukončení vysílání bezdrátových kabelových sítí MMDS.

Česká televize upozornila na problém, že v místech, kde skončí vysílání v síti MMDS, nabízí UPC jako náhradu satelitní službu UPC Direct. V její programové nabídce ale chybí programy ČT1 a ČT2. Televize proto upozornila, že v místech, kde společné antény ovládá UPC a kde dojde k ukončení vysílání v síti MMDS, nebudou moci diváci kvůli UPC sledovat veřejnoprávní kanály.

Jirušek: Postup UPC je nepřijatelný

UPC se proti obsahu reportáže ohradila a požádala vedení ČT o opravu. Ředitel společnosti Richard Z. Singer o tom informoval novináře již 6. listopadu na neformálním setkání. Mluvčí ČT David Jirušek druhý den na dotaz RadioTV odpověděl, že televize dosud písemnou stížnost od UPC neobdržela a tudíž se k ní nemůže vyjádřit. Koncem minulého týdne ale ČT vydala tiskovou zprávu, ve které počínání UPC odsoudila.

Kabelová firma požaduje, aby se opravené údaje objevily ve vysílání ČT nejpozději do středy. Pokud se tak nestane, je připravena podat na televizi žalobu. „V reportážích byly uvedeny nepravdivé a zkreslující informace,“ tvrdí mluvčí UPC ČR František Malina. Jde zejména o tvrzení, že služba UPC Direct je čtyřikrát dražší než systém MMDS.

ČT chystá vlastní digitální vysílání

„Cena MMDS je 298 korun za 15 televizních programů, kdežto UPC Direct stojí 512 korun za 90 televizních programů,“ uvedl Malina, podle něhož ČT také zkreslila informaci o počtu zákazníků, kterých se týká ukončení vyslání sítě MMDS. Podle jeh slov jde o několik desítek tisíc domácností. Síť MMDS ukončí provoz k 31. Prosinci letošního roku, protože z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu musí uvolnit frekvence pro mobilní operátory nové generace, síť UMTS.

Služba UPC Direct nabízí příjem televizních programů prostřednictvím satelitu. Jde o digitální vysílání, pro jehož příjem si musí zákazník od UPC pronajmout přístroj pro převod signálu na analogový přijímač. Programy ČT1 a ČT2 ve službě UPC Direct chybí z toho důvodu, že ČT chystá vlastní projekt digitálního vysílání. To by mělo být spuštěno v roce 2003.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .