Tři sta tisíc Pražanů dnes obdrží informační SMS o analogové tmě

settopboxvelkyZávěrečné odpočítávání je zde – jen deset dní zbývá do vypnutí analogového signálu tří nejsledovanějších televizních stanic z pražského vysílače na Žižkově. Informační kampaň dnes přinese další nový prvek – stovky tisíc obyvatel metropole obdrží textovou zprávu o blížícím se datu zásadní změny. Část Prahy si na definitivní odstřižení od analogu počká do podzimu – zatím ji pokryje signál z Cukráku a menší dokrývače.O textovku víc si dnes na displejích svých mobilních telefonů přečtou zákazníci operátora Telefonica O2, kteří budou pobývat v Praze. Budou upozorněni na rychle se blížící datum vypnutí analogového signálu z hlavního městského vysílače na Žižkově. V poslední dubnový den se odtud odmlčí tři plnoformátové stanice v analogové formě (ČT1 na 51., TV Nova na 37. a TV Prima na 24.kanálu). Zpráva bude mít tento formát: „OS CT: Dulezite sdeleni: Analogove TV vysilani CT1, Prima a Nova z vysilace Zizkov bude 30.4. ukonceno! Vic na www.digitalne.tv a tel. 800906030.“ Celkem by se měla dostat ke třem stům tisícům lidí.

Národní koordinační skupina, která má informační kampaň na starosti, od toho adresného kroku očekává „oslovení těch, kteří doposud přechod na digitální televizní vysílání nedořešili“. Alespoň tak tento krok okomentoval v aktuální tiskové zprávě NKS její mluvčí Rostislav Starý. Zároveň v ní upozornil i na to, že analogová tma nepostihne za deset dní všechny pražské diváky, kteří jako zdroj signálu pro své televizory využívají pozemní analogové vysílání. Velkou část hlavního města bude i nadále pokrývat starším typem signálu vysílač Cukrák.V provozu zůstane i pět dokrývačů v lokalitách Břevnov, Strahov, Krč, Vokovice a Žvahov. Ty by podle platné zákonné úpravy mohly teoreticky analogově vysílat ještě dva roky. „Skoro celou Prahu pokrývá kromě žižkovského vysílače i vysílač Praha – Cukrák. Nelze tedy říci, které části Prahy přijímají televizní signál ze Žižkova a které z Cukráku. Spolehlivě to ale určí piktogram ve vysílání ČT1 nebo ticker či regionální spot TV Nova,“ uvedl Starý. Ticker je lišta s informací o ukončení analogového vysílání, kterou do dolní části obrazovky vkládají stanice ČT1 a TV Prima.

Informační spot vkládá do svého analogového vysílání ze Žižkova TV Nova několikrát v průběhu dne: „Nasazeny jsou dvakrát až třikrát denně, z toho minimálně jednou v hlavním vysílacím čase a jednou mimo něj,“ sdělila tisková mluvčí Novy Michaela Fričová. Další informace o digitalizaci přináší Nova podobně jako další stanice i ve svém zpravodajství.

O tom, že by obyvatelé Prahy nebyli dostatečně informováni o na dveře již klepajícím nástupu digitální formy pozemního televizního signálu, nemůže být ani řeči. Kromě oficiálních aktivit NKS (bezplatná infolinka, dvě vydání Diginovin, poradní digihlídky v ulicích, placená inzerce v různých typech nosičů informací a médií, semináře pro veřejnost , připravovaná velká tisková konference v tomto týdnu atd.) se informace a rady pro veřejnost objevují i díky dalším subjektům. Již byly zmíněny aktivity samotných stanic, kterých se analogová tma dotkne. Česká televize navíc připravila již dva samostané pořady Žijeme digitalizací, které doplní již tuto neděli 26.4. v prime time na ČT1 díl třetí. Začíná ve 21.35 a odborníci z technického útvaru ČT v něm poradí s nejběžnějšími problémy. Diváci také dostanou souhrnou informaci o celkovém postupu tuzemské digitalizace a dozví se také o nových možnostech, které díky digitalizaci televizního vysílání získají. Také internetová i tištěná média se žižkovské digitální revoluci obšírně věnují.Velkou přílohu o digitalizaci například přineslo páteční regionální vydání Mladé fronty DNES. Časté zprávy o tomto tématu na svých stanicích přináší i Český rozhlas.

Do konce dubna také ještě proběhne v různých pražských sálech pět seminářů, které jsou volně přístupné veřejnosti. Přítomní odborníci jsou připraveni odpovědět i na zcela konkrétní problémy jednotlivých návštěvníků, nemusí být tedy probírány jen všeobecně známé okolnosti přechodu na digitál, ale i jednotlivosti týkající se třeba jen omezeného počtu lidí. Kam se tedy mohou Pražané vydat pro radu? Zítra v úterý 21. 4. do Kulturního centra Novodvorská 151, Praha 4-Lhotka, dále budou následovat: 22. 4. Kongresové centrum nemocnice na Homolce Roentgenova 37/2, Praha 5-Motol, 23. 4. Kulturní centrum Zahrada Malenická 1784, Praha 11 -Chodov a v příštím týdnu pak 27. 4. Velmi jemný klub Limonádový Joe Revoluční 655/1, Praha 1- Staré Město a 28. 4. Hotel Albion Peroutkova 531/81, Praha 5- Jinonice. Začátek setkání je vždy v 16 hodin a délka semináře je plánována na dvě hodiny. Celkový počet takových mítingů, které probíhají v březnu a dubnu, se zastaví u čísla dvacet pět.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: