Třetí největší televize světa sídlí v Brazílii

Stanice která ovlivňuje veřejné mínění tak, jak se to líbí jejímu majiteli. Program, který denně osloví 80 milionů diváků. To je brazilskáé Globo. Televize vysílá převážně vlastní pořady, produkci jiných nebo zahraniční formáty nakupuje jen výjimečně. Vlivné stanici je hodně vyčítáno ovlivňování mínění ve prospěch politických favoritů svých majitelů.

Třetí největší televizi na světe sleduje denně 80 milionů lidí. Zároveň se jedná o největšího producenta televizních programů v portugalštině.  Rede Globo (v překladu síť Globo – Globo Network) začala vysílat 26. dubna 1965 v Riu de Janeiru. V roce 1966 se stanice rozšířila i do São Paula. V současnosti už Globo šíří svůj signál ve všech státech Brazílie (pokrývá 97 procent území) a svým share 40 – 60 procent je leaderem na trhu. Zpravodajská relace Jornal Nacional byla prvním zpravodajským pořadem vysílaným celoplošně pro celou Brazílii. Globo je známá hlavně díky svým operám a dalším nekonečným seriálům. Jak už před několika lety napsal německý časopis TV Spiegel, televize Globo v podstatě nenakupuje žádné pořady, ale všechny natáčí zcela sama a také je samozřejmě prodává do zahraničí. Kromě mýdlových oper a zpravodajství je dalším důležitým prvkem fotbal.


Zakladatelem a prvním ředitelem televize Globo byl Robert Irineu Marinho. Protože svého postavení zneužíval pro ovlivňování veřejného mínění, vysloužil si i pozornost britské stanice Channel  Four, která o něm v roce 1993 natočila dokument Beyond Citizen Kane.  V dokumentu byl Marinho přirovnán k literární postavě Charlese Fostera Kaneho, který byl v čele novinového vydavatelství. Channel Four dokument opakoval v roce 2003 den po té, co Marinho zemřel. Rodina Marinho koupila na tento dokument veškerá práva pro Brazílii a zamezila tak nejen televiznímu vysílání ale také šíření pořadu na videokazetách. Diváci v této zemi měli možnost si dokument stáhnout pouze z internetu, případně sehnat někde videonahrávky, které se šířily především v politických stranách a také mezi vysokoškoláky.


Co je Globo hodně vyčítáno, je ovlivňování mínění ve prospěch politických favoritů majitelů. Známý je případ předvolebního duelu kandidátů na prezidenta z roku 1989, kde Fernando Collor de Mello dostal mnohem víc prostoru a byl ukázán v lepším světle než jeho soupeř nynější prezident Luiz Inácio Lula da Silva.


Hlavní produkční centrum má Rede Globo v Riu de Janeiru. Central Globo de Produção též Globo Production Center přezdívané Projac je místem, kde vzniká většina pořadů. Jedná se o jeden z největších komplexů studií na světě a úplně největší v Latinské Americe. Další studia jsou pak umístěna v São Paulu. Síť Globo má vlastní stanice v Riu, São Paulu, hlavním městě Brasilii, Belo Horizonte a Recife. V USA, Evropě, Japonsku i Africe provozuje na satelitu řadu stanic pro Brazilany a portugalsky hovořící obyvatele na celém světě. TV Globo Internacional přináší jak zábavu tak zpravodajství a sport. V Portugalsku provozovalo Globo program GNT Portugal. Jeho vysílání ale v dubnu 2006 skončilo a  program byl nahrazen kanálem provozovaný televizí Record TV, která je rivalem Globa. 


Globo je majetkově propojeno s několika dalšími médii. Riodejaneirskými deníky O Globo a Extra, sãopaulským Diário de São Paulo, Valor Econômico (polovinu má Grupo Folha) , vydavatelstvím Editora Globo, filmovým studiem Globo Filmes, distributorem videa Globo Video, kabelovou televizí NET TV, Universal TV (50%), placenou kabelovou stanicí SKY TV Brasil (47%), placenou satelitní stanicí Globosat, portálem Globo.com, sítí FM rádii CBN, stanicí 98 FM, rádii vysílajícími na SV Radio Globo a RBS, které vysílá na SV i FM. Ke koncernu patří i dobročinná nadace Fundação Roberto Marinho.


Program Rede Globo tvoří kromě seriálů například vědomostní soutěž Video Show, která je založena na poznávání pořadů vysílaných na TV Globo a současného dění (podobný princip jako Máte na to na ČRo1). Seriály jsou tvořeny pro různé cílové skupiny. Najdeme tady animované pro nejmenší, hrané pro teenagery i pro dospělé. V programu se objevuje i dovezený formát a to Big Brother. Ten tady běží od ledna 2002 a v současnosti (květen 2006) se vysílá už šestá řada. Na placené internetové stránce můžou diváci sledovat dění ve vile 24 hodin denně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .