Televizní scéna v zahraničí – Indonésie

Až do roku 1989 měla na vysílání monopol veřejnoprávní televize. Pak začaly vznikat lokální tv stanice, které brzy získaly licence i k celoplošnému vysílání. Nabídka je poměrně pestrá. Zpravodajství, sport, hudba, zábava i náboženství.

Televisi Republik Indonesia (TVRI) je nejstarší televizní stanicí v Indonésii a do roku 1989 byla také jedinou. Jedná se o veřejnoprávní televizi, která zahájila své vysílání při příležitosti sedmnáctého výročí nezávislosti Indonésie 17. srpna 1962. Vysílání tehdy začalo z Národního paláce v Jakartě. Jednalo se o černobílé vysílání. V programu se objevily Asijské hry konané v Jakartě. Monopol měla televize až do roku 1989, kdy vznikla komerční stanice RCTI a později TPI. Až do roku 2000 se užíval slogan Menjalin Persatuan dan Kesatuan, což znamená něco jako vysílání jednoty a pospolitosti. Od roku 2000 se užívá slogan Makin Dekat di Hati, což je v překladu blíže k srdci. Vedení sídlí v Jižní Jakartě odděleně od centrálního studia. TVRI má i řadu regionálních poboček. Je jich celkem sedm. TVRI NAD, TVRI North Sumatra, TVRI Yogyakarta, TVRI East Java, TVRI Bali, TVRI South Sulawesi a TVRI Papua.


Rajawali Citra Televisi Indonesia (RCTI) je první komerční televizí, která začala v Indonésii vysílat. Sídlo má v Západní Jakartě. Vysílat začala v srpnu 1989 jako lokální stanice. Licenci k celoplošnému vysílání dostala o rok později. Motto stanice zní: Semakin Oke (víc a víc ok). Program obsahuje indonéskou superstar (Indonesian Idol), Chcete být milionářem?, mýdlové opery, filmy, zprávy, aktuální publicistiku, reality shows a také pořady o víře. Důležitým pořadem je Seputar Indonesia (Okolo Indonésie). Tento pořad se vysílá už od konce roku 1989, kdy se ještě na lokální televizi jmenoval Seputar Jakarta (Okolo Jakarty). Od konce roku 2005 se podle Nielsen Media Research jedná o nejsledovanější zpravodajský pořad v zemi. V roce 2005 se název Seputar Indonesia začal používat i pro noviny, které vydává stejná mediální skupina jako vlastní televizi RCTI.


Majitelem RCTI je Media Nusantara Citra (MNC), kterou ovládá Bimantara Citra business group. MNC ovládá též stanice TPI, Global TV, rádia Trijaya Radio a ARH Radio. Prvním zpravodajským pořadem, který se zabýval i zahraničním děním byl Buletin Malam (noční bulletin), který RCTI zavedlo v únoru 1991. Pořad běží půl hodiny před půlnocí. V době svého vzniku si získal oblibu díky tomu, že se věnoval dění v tehdejším SSSR. Prvenství patří RCTI i v zavedení ranních zpráv v televizi. Ty se tady poprvé objevily v srpnu 1993 a stejně jako ostatní relace si i Nuansa Pagi (ranní nuance) vydobyly dobré postavení u diváků.


TPI (Televisi Pendidikan Indonesia) začalo vysílat 23.ledna 1991. Sídlem stanice je Východní Jakarta. Zakladatelkou je Siti Hardijanti Rukmana, první dcera generála Suharta známého z Indonéské národní revoluce. Stanice vysílá mýdlové opery, reality shows, hudební pořady, kvizy apod. TPI je součástí mediální skupiny MNC stejně jako už zmiňovaná RCTI a Global TV. Global TV sídlí v Západní Jakartě. Vznikla začátkem roku 1999, vysílat ale začala až v říjnu 2001, kdy přebírala program MTV. V současnosti nabízí zprávy a sport. Formuli 1, automobilové závody, superbiky atd.


V Indonésii vysílají i další komerční televize jako třeba antv, která původně začínala 1.ledna 1993 jako lokální stanice v provincii Lampung. Ještě týž měsíc obdržela licenci na celoplošné vysílání. Od 30. září 2005 vlastní dvacet procent antv News Corporation Ruperta Murdocha. Podle indonéského práva totiž nesmí zahraniční společnosti ovládat víc jak 20 procent média.


Od roku 1994 se o přízeň indonéských diváků snaží i stanice Indosiar. Tu ovládá skupina Salim group. Indosiar se zaměřuje na kulturu a indonéské divadlo. Nechybí tu ale ani reality shows, talk shows atd. Logo připomíná logo stanice TVB vysílající v Hongkongu. V programu se objevují i některé pořady hongkongské produkce.  Další stanicí je například Lativi, která se svou programovou náplní nijak neodlišuje od ostatních komerčních televizí. Metro TV je jedinou indonéskou stanicí, která nevysílá mýdlové opery. Jedná se totiž o zpravodajský kanál, který přináší zprávy 24 hodin denně. Kromě zpráv jsou tu i lehce zábavné pořady například o životním stylu. Metro TV vysílá od 25. listopadu 2000. Majitelem je Surya Paloh, který zároveň vlastní druhý největší deník Media Indonesia. Metro TV přináší pořady i v mandarínské čínštině.


SCTV (Surya Citra Televiion Corporation) začínala 24. srpna 1990 jako lokální televize na východní Jávě. V roce 1991 se přidalo SCTV Bali. Program byl tehdy podobný RCTI. V roce 1993 dostalo SCTV licenci na celoplošné vysílání. Přestěhovalo se proto do Jakarty a letos jako jediné vysílalo šampionát ve fotbale. Mottem stanice je Satu Untuk Semua (jeden za všechny). Další stanicí z nabídky indonéských programů je Trans TV s klasickým komerčním programem a pak TV7 (PT Duta Visual Nusantara Tivi Tujuh). Tu vlastní Gramedia Group. Stanice nenabízí klasický komerční program. Například v roce 2003 přenášela během americké invaze do Iráku vysílání stanice Al Džazíra. V programu je i řada dokumentů, talk shows atd. Vyloženě vzdělanost šíří TVE (TV Edukasi), která vysílá od 12. října 2004. Krom toho existuje ještě řada regionálních televizí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .