Televize jako nástroj propagandy

Radikální hnutí Hamas začalo dva týdny před palestinskými volbami vysílat vlastní televizní stanici. „Televize Al Aksa má pomoct šířit politické zásady hnutí a rozšiřovat islámské ideály,“ prohlásil v pondělí vedoucí člen Hamasu Fathi Hammad.Radikální hnutí Hamas začalo dva týdny před palestinskými volbami vysílat vlastní televizní stanici. „Televize Al Aksa má pomoct šířit politické zásady hnutí a rozšiřovat islámské ideály,“ prohlásil v pondělí vedoucí člen Hamasu Fathi Hammad. Stanice bude veřejnost upozorňovat na nejdůležitější záležitosti Palestinců, jako jsou návrat palestinských uprchlíků, právo na Jeruzalém a na vlastní zem. Hamas chce přitvrdit především při volbách 25. ledna.

Stanice vysílá z tajného místa v pásmu Gaza. Přijímat se dá také na západě Jordánska a v Izraeli. Dlouhodobě doufá Hamas, že se podaří získat satelitní frekvenci a pomocí družice tak spojit palestinský lid se světem. Vysílání začalo v sobotu a prozatím se denně připravuje jen jedna hodina programu. Ta začíná čtením veršů z Koránu, informují agentury APA a Reuters citované rakouským deníkem Der Standard. Hamas chce program během následujících tří měsíců rozšířit.

V minulém roce zlikvidovala izraelská armáda rozhlasovou stanici Hamasu Hlas Al Aksy. Prostory redakce byly zničeny při raketovém útoku. Pracovníci stanice se dostali do bezpečí na poslední chvíli. Hamas je hnutím, které už zabilo stovky Izraelců sebevražednými atentáty. Palestinci si Hamasu velmi považují kvůli dobročinným akcím v pásmu Gaza a v západním Jordánsku.

Televizi pro svoji propagandu používají nejen extremistická hnutí ale také státy. Příkladem můžou být USA a jejich stanice pro Střední Východ Al Hurrá (více viz Hurá, je tu Al Hurrá) případně TV a Radio Marti určené divákům a posluchačům na Kubě. Tyto stanice dokonce vysílají z paluby letadla. Více viz Radio a TV Marti vysílají z letadla pro Kubánce. Svůj propagandistický kanál chystá i Británie. Za propagandu je označována i nová ruská televize Russia Today, která vysílá v angličtině přes satelit informace o tom, co se v Rusku děje.

Televize začala vysílat před měsícem, v neděli 11. prosince v 16 hodin. Už pár hodin po začátku vysílání byl program na celý jeden den kvůli útoku hackera přerušen. Pro severní Ameriku, Kanadu a Mexiko vysílá Russia Today přes Intelsat Americas 5, pro Evropu přes Hotbird a pro Asii, Afriku, Austrálii a Nový Zéland přes Taicom-3. V Rusku je možné ji sledovat v rámci balíčků NTV-plus.

Stanice zaměstnává přes 500 spolupracovníků. Z toho je 360 moderátorů, redaktorů, reportérů, kameramanů a jiných odborníků. Krom toho tady pracuje 80 expertů na jazyky. Vlastní kanceláře korespondentů má Russia Today v Londýně, Washingtonu, Paříži a Jeruzalémě. V dohledné době by se měly zřídit nové v Káhiře a New Yorku. Pětadvacetiletá šéfredaktorka stanice počítá i s vybudováním sítě korespondentů ve státech SNS.

Stanice vznikla poměrně rychle. Záměr byl oznámen v červnu. 15. září 2005 začalo pokusné vysílání a od 11. prosince se vysílá naostro. Od 20. prosince má televize i vlastní internetovou stránku. I ta je v angličtině. Dostupná je na drese www.russiatoday.ru. Přes internet je mj. možné sledovat živé vysílání. Zelené logo působí poměrně příjemně, stejně jako zelené krauly, na kterých běží, jak bývá na zpravodajských kanálech zvykem, titulky s nejdůležitějšími událostmi. Zeleň dominuje i internetové stránce stanice.

Stanice vysílá 24 hodin denně a obsahuje zprávy, sport a ekonomiku. 22-ti minutový pořad Spotlight moderovaný renomovaným ruským televizním novinářem Alexandrem Gurnovem denně představuje jednoho zajímavého hosta. S ním si moderátor povídá o seriózních politických tématech, ekonomice a také filmech, divadlu a kultuře. Pořad se sice nevysílá živě, ale je dělán stylem live to tape, díky kterému je možné nadabovat do ruštiny hosty, kteří nemluví anglicky.

Stanice má pomoct šířit do světa ruský pohled na některé události. Russia Today je podle svých stránek provozována neziskovou organizací, která byla založena na jaře 2005 jako odnož ruské zpravodajské agentury Novosti. Rozpočet společnosti je podporován z vládních fondů a bankovních půjček. Podle německého časopisu Spiegel spadá Russia Today pod Úřad pro tisk a masovou komunikaci, který spravuje sám prezident. Rozpočet kontroluje duma a v čele stanice stojí správní rada. Ta má 15 členů, které mají zastupovat různé regiony Ruska.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .