Televize jako hodná chůva

Specializovaný televizní program pamatuje i na nejmladší diváky – batolata. Baby TV nabízí programovou skladbu pro děti do tří let. Zdá se vám to podivné? Některým psychologům rovněž. Děsí je představa miminek v kočárku sledujících …Specializovaný televizní program pamatuje i na nejmladší diváky – batolata. Baby TV nabízí programovou skladbu pro děti do tří let. Zdá se vám to podivné? Některým psychologům rovněž. Děsí je představa miminek v kočárku sledujících zaujatě televizní program a mladých maminek, které už dávno přestaly na své děti mluvit a přenechaly vše odborníkům na mediální komunikaci. Speciální postýlky a kočárky se zabudovaným “našlapaným” digitálním aparátem a HIFI sluchátky. Všudypřítomné LCD obrazovky už od dob ranného dětství…

Něžná, hravá a přátelská televize


Program Baby TV, který se zrodil v Izraeli, má však trochu jiné ambice. Měl by být protipólem příliš realistického zpravodajství místní televize. Batolata čekají jednoduché dětské animace, hádanky, písničky, pohádky a říkanky. Baby TV funguje jako placený kanál, který nechce nabízet jen pasivní sledování, ale hodlá podle slov realizátorů přes den motivovat k nejrůznějším aktivitám, v noci pak klidnou hudbou a barevným displayem navozuje sladký spánek těch nejmenších.

Přestože Baby TV vyvolala značnou nevoli u psychologů (pro sledování televize jsou batolata ještě příliš malá, televize nesmí suplovat lidský kontakt atd.), slavila úspěch zejména ve Velké Británii a ve Francii, kde kanál kabelové televize přijímá podle údajů Baby TV vice než milion domácností. Ostatní státy se staví k tomuto projektu spíše skepticky.

Vysílání pro děti pouze bez reklam


“Podstatné je, že děti neobtežují žádnou reklamou, nabízejí klidnou hudbu a vytvářejí interaktivní a chytrý program,” hodnotí Baby TV dvacetiletá Rachel, která studuje v Praze, a vysvětluje dále, že v Izraeli neexistuje žádný orgán, který by reklamu v médiích reguloval. Soukromé i státní televize a rozhlasové stanice se řídí vlastní etikou a navíc všechny televizní kanály jsou plné atentátů a nesmyslných diskusí, přibývá agresivní reklamy. Negativní odezvy diváků mají jen pramalou šanci uspět. Mohou se sice obrátit na organizaci na ochranu spotřebitele, ale její pravomoci jsou zanedbatelné. Agresivní televize a všudypřítomná reklama se tak podle Rácheliných slov mohou stát jedinými výchovnými prostředky pro děti, což nebývá šťastné zjištění.

“Líbí se mi skandinávský model, kde se v televizních pořadech pro děti nesmí objevovat žádná reklama. Baby TV se tomuto modelu alespoň trochu přiblížila,” dodává Rachel.

Autor článku:

Komentáře (9)

 1. 112t

  Autor evidentně nemá moc velký přehled o rozhlasové nabídce ve Švýcarsku.O to víc tento článek působí jako malý nátlak na přidělení vkv kmitočtu jistému netovému rádiu,např. v Praze by to nebylo marný. :)

  1. PV

   No… nemohu mluvit za autora, ale „nátlak“ jsem v článku jaksi nenašel. Můžeš mi tu tlačenku (předpokládám k Danceradiu.cz) přiblížit ? Ale i kdyby, tak styl danceradio je jediný, který je schopen v podílech na trhu něco změnit. Jiný chybějící styl ne – nedosáhl by ani poloviny průměru.

  2. XXL

   Me jde o to, ze autor nema presne informace a jiz nazev je demagogicky!!!

  3. Shaman

   V nadpisu je slovo „rádia“, tak proč se mluví pak v článku pouze o jednom?!

  4. XXL

   Zadam autora o uvedeni nazvu a celeho clanku do souladu se skutecnosti!! Ten clanek uvadi nepravdive udaje o svycarskem radiovem trhu!!

  5. Rasťo

   Dosť divný článok. To v celom Švajčiarsku vysiela iba Radio 105?

  6. Anonym

   V nadpisu je slovo „rádia“, tak proč se mluví pak v článku pouze o jednom?!

   Řeč je o Radiu 105, Radiu Monte Carlo, 105 Dope, 105 Classics a 105 Hitradio

  7. XXL

   Navic v eteru jsou bezna koemrcni radia pro mlade. Pravda radia 105 jsou oblibena. Ne vsak jedina komercni radia pro mlade. Ta lze chytat i v pasmu FM. Ne vsude, ale v mnoha regionech ano(Vyjimkou jsou nektere oblasti vysoko v horach kde je obcas jen nekolik komercnich radii..Ten clanek je fabulace. Zadam opravu!!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .