Teleshoppingová NAT1 už vysílá, ale jen v Semilech

radiotv222Česká republika má první čistě reklamní televizi. Stanici Nat1 mohou od 23. května přijímat zatím jen klienti kabelové společnosti Katro v Semilech. Vysílání je oproti původnímu plánu omezeno pouze na 12 hodin denně. Dá se tedy říci, že jde o nouzovou variantu, aby provozovatel nepřišel o licenci. Nat1 totiž musela zahájit vysílání do 29. května, jinak by jí oprávnění k vysílání propadlo. Licence Nat1 přitom neříká, na jak velkém území by měla stanice vysílat.

“Nat1 měla zahájit vysílání do 29.5.2003; oznámila zahájení vysílání v kabelové síti Katro servisu v Semilech k 23.5.2003, což ve smyslu zákona stačí,” uvedl mluvčí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Barák. Televize má oprávnění vysílat také v Rokytnici nad Jizerou a v červnu požádala o možnost zařazení do kabelových rozvodů firmy F.C.A v Berounu, Bohumíně a Štětí. Zároveň usiluje o možnost vysílat prostřednictvím družice. “Provozovatel požádal o změnu náběhové fáze časového rozsahu vysílání na počátečních 12 hodin s tím, že cílových 24 hodin bude dosaženo postupně až v roce 2005. Rada k tomu udělila předchozí souhlas 3.6.2003,” přiblížil Barák.

Ambiciózní projekt původně počítal se zahájením vysílání na přelomu roku s tím, že by se program Nat1 (zkratka vyjadřuje název “Nabídková televize”) objevil v rozvodech většiny kabelových společností, včetně UPC a zfúzovaných TES Media a Intercable CZ. Provozovatelé Martin Dvořák (shoda jmen s generálním ředitelem televize Prima je čistě náhodná) a Luboš Lidický se ale s kabelovkami nedohodli, a rozjezd stanice navíc provázely finanční problémy. Kvůli nim se zakladatelé Nat1 údajně spojili se společností Kabel plus sport vlastněnou loterijní společností Sazka.

Sazka měla zajistit studio a veškerý servis, majitelé Nat1 program a jeho zařazení do kabelovek. Hlavním esem stanice se měla stát bývalá moderátorská dvojice z Televizních novin na Nově Eva Jurinová a Zbyněk Merunka. Právě ti měli divákům nabízet nejatraktivnější zboží a vést telefonické soutěže. Zahájení vysílání se posunulo na květen a vše nasvědčovalo tomu, že tentokrát už to vyjde. Jenže vše je zase úplně jinak. Nat1 v květnu požádala vysílací radu o předchozí souhlas se změnou společníků, ale Sazka ani Kabel plus sport se mezi nimi neobjevili.

“Nat1 dosud vlastnili Luboš Lidický a Martin Dvořák, kteří do ní vložili po 100 000 Kč a měli každý 50 % podíl ve společnosti. Nově mají výše uvedení vklady po 66 000 Kč a s 33 % podílech, a přibyl Zbyněk Roubal s vkladem 68 000 Kč a podílem 34 %. Rada s tím vyslovila svůj předchozí souhlas 24.6.2003,” prozrazuje mluvčí rady Barák. Ani velké kabelové společnosti dosud s Nat1 závazně nejednaly, navíc mají zcela rozdílný názor na způsob finančního vyrovnání než provozovatelé televize. Ti by chtěli, aby je kabelovky do svých rozvodů zařadily zdarma (obvykle kabelovky televizím za zařazení do své nabídky platí). Kabelové společnosti naopak očekávají, že od kanálu, který chce pouze vydělávat, obdrží část zisku.

Osud projektu Nat1 je proto zatím ve hvězdách. Představa, že by Eva Jurinová a Zbyněk Merunka nabízeli hrnce a vařečky divákům v Semilech je hodně nadsazená a bez smlouvy s velkými kabelovými společnostmi nemá teleshoppingový kanál naději, že získá atraktivní klienty. A o ty jde reklamní televizi především.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .