Stávku v České televizi nelze vyloučit

radiotv221Pokud ani zprostředkovatel Petr Moos nepomůže k uzavření kolektivní smlouvy na letošní rok, Česká televize vstoupí koncem května do stávky. Moos tvrdí, že se odboráři i vedení televize snaží najít kompromis.Jednání o kolektivní smlouvě mezi Nezávislou odborovou organizací České televize a vedením ČT spějí k závěru. Tvrdí to exministr dopravy Petr Moos, kterého si obě strany zvolily za zprostředkovatele, když se v zákonné lhůtě nedokázaly samy dohodnout. Odbory již dříve naznačily, že pokud nedojde k dohodě do 12. dubna, vstoupí do stávky. Nyní je však zřejmé, že případná stávka nebude moci začít dříve než koncem května. Připustil to místopředseda odborářů Karel Dub.
„Stávkovou pohotovost máme od září, od oné události s reportérem Martinem Schmarczem (vyhrožování výpovědí, pozn. RadioTV). Protože jsme se s vedením nedohodli, nastupuje podle zákona o kolektivním vyjednávání zprostředkovatel, kterým byl po vzájemné dohodě Ministerstvem práce a sociálních věcí ustanoven Petr Moos z ČVUT. Předminulý týden jsme měli první setkání. Toto vyjednávání musí trvat ze zákona šedesát dnů, pak přichází na řadu institut stávky,“ řekl Dub v rozhovoru pro Literární noviny.
Stávka! Ale jak?
Generální ředitel ČT Jiří Balvín odbory varoval, že proti případným stávkujícím tvrdě zasáhne. „Budu tvrdě dodržovat stávkové zásady, tedy stávku ne-prací. Kdo podepíše, že stávkuje, nevstoupí druhý den do budovy ČT a nedostane mzdu,“ oznámil s tím, že pokud by mělo dojít ke stávce, stane se tak nejdříve v červnu. To by pro veřejnoprávní televizi znamenalo doslova katastrofu, protože v tomto měsíci proběhnou parlamentní volby. Dub míní, že Balvín nemá právo určovat, jak by měla stávka probíhat. „To jsou jen silácká slova. Ředitel nemá právo určit formu stávky. Stejně jako nemá právo nevpustit stávkující zaměstnance do podniku.“
Zatím není jasné, jakých výsledků se dobrala jednání zprostředkovaná Moosem. Odbory totiž požadovaly vyplacení remunerací, jakýchsi 13. a 14. platů, které vyrovnávají průměrný zaměstnanecký plat v České televizi. Balvín ale opakovaně upozornil, že na jejich vyplacení televize nemá prostředky. Vyplývá to i z rozpočtu na letošní rok, který nedávno schválila Rada ČT. V oddělení výdajů došlo k dalšímu krácení, takže k vyplácení remunerací by nemohlo dojít bez čerpání z rezervního fondu. To však Rada ČT striktně zamítla. „Rozpočet musí být vyrovnaný,“ říká její šéf Jan Mrzena. Schválená verze dokonce počítá s přebytkem okolo 50 milionů korun.
Vyjednávání pokračuje
Podle Moose je možné, že k dohodě nedojde do 12. dubna, což je termín, po kterém chtěli odboráři začít stávkovat. „I kdyby k dohodě nedošlo, můžeme požádat o prodloužení termínu. Termín stávková pohotovost v jednáních ani jednou nepadl,“ ujistil Moos. Vedení televize ani mluvčí David Jirušek se k problematice kolektivního vyjednávání odmítají vyjádřit. Odboráři tvrdí, že jim nejde o 13. a 14. platy, ale o to, aby stávající mzdy klesly co nejméně. „Nepožadujeme zvyšování mezd zaměstnanců. Ani v minulosti jsme nepožadovali reálný růst mezd. Snažíme se, aby mzdy zaměstnanců nepoklesly o 20 procent, ale nejvýše o sedm,“ říká odborový předák Antonín Dekoj.
„Ve státní správě se navyšovaly mzdy o 17 procent. Reálná hodnota poplatku, stejně jako mezd, klesá vlivem inflace. Za pět let přišla televize vlivem inflace o jeden roční rozpočet,“ upozorňuje Dekoj, podle něhož v současné době probíhá likvidace ČT, ale v „sofistikovanější podobě“. „V kolegiu generálního ředitele již nejsou odborníci, ti, kteří stáli na straně logiky. Jsou tam však příznivci paní Valterové a Bobošíkové, Dušica Zimová uvádí pořad na ČT2,“ stěžuje si Dekoj, který patří k největším kritikům současného šéfa ČT Jiřího Balvína. Odboráři se nebojí Balvína otevřeně kritizovat ani na akcích, kterých se ředitel přímo účastní. Naposledy se tak stalo na lednovém setkání v garážích na Kavčích horách.
Balvín terčem kritiky
„Nejsem spokojen s tím, že pan ředitel navenek nehájí organizaci, kterou vede. Přidává se k nepodloženému osočování, které je mediálně daleko zajímavější, než kladné hodnocení ČT. Pan Balvín chtěl být za každou cenu ředitelem a k tomu směřovaly všechny jeho výroky v mediích,“ míní Dekoj. „Nechceme si vybírat ředitele. Rádi bychom jen, aby byl zvolen ředitel, který Českou televizi skutečně povede a kterého si budou zaměstnanci vážit. Který nebude tvrdit, že nemusí nic vysvětlovat, protože mu to zákon nenařizuje. Pro realizaci svých záměrů přece potřebuje podporu a lidé zase musejí věřit ve smysl své práce.“
Odborářům se na Balvínovi nelíbí zejména to, že je neseznámil s podrobnými plány reorganizace a restruktualizace. Kritizují například propuštění zhruba 50 řidičů z vozového parku ČT. „Stávkou nevyhrožujeme, je to normální zákonný postup, běžný ve všech demokratických státech, při vyjednávání pracovních podmínek mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. V této chvíli probíhá vyjednávaní za účasti zprostředkovatele pana profesora Moose, takže mluvit o tom, zda, jak a kdo podpoří případnou stávku považuji za předčasné,“ říká Dekoj. Požadavky odborů kritizuje šéf televizní rady Mrzena, který se zasazuje o co nejrychlejší změny v ČT.
Rozpočet si uhlídáme!
„Nastolit velké změny v kolosu se 2900 zaměstnanci je práce tak na dva tři roky. Našli jsme nositele těchto procesů,“ řekl Mrzena na nedávném setkání s občany v českobudějovickém K-klubu. „Koncem listopadu jsme odmítli rozpočet ČT, zarputile vyžadovaný jako deficitní. Našli jsme v něm úsporu půl miliardy v nákladech, takže šel do plusu, a teď se budeme snažit zabezpečit, aby byl dodržen. Museli jsme škrtat i ve mzdách, o 150 miliónů na 600, situace byla výbušná, ,plejáda‘ vůdců někdejší stávky se ale začala rozpadat – koneckonců na náměstí se tehdy přece jen vydala každá skupina z trochu jiných pohnutek.“
Mrzena považuje kolektivní vyjednávání za velmi citlivou věc, tvrdí však, že mezi oběma stranami již existuje pětadevadesátiprocentní shoda. „O 50 – 60 miliónů byly seškrtány i platby pro externí pracovníky. Prioritou bylo zajistit celospolečensky vnímané události jako olympiádu a mistrovství světa ve fotbalu,“ vysvětlil. Průměrný plat v ČT je podle Mrzeny 22 tisíc korun (odbory však upozorňují, že tuto částku navyšují mzdy managementu, takže reálná mzda řadových zaměstnanců je mnohem nižší). „Bylo by nemravné, aby mzdy dál narůstaly, když před Českou televizí stojí jiné priority,“ míní Mrzena.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .