Slovensko má nový skandál: Ministr vnitra versus TV Markíza

radiotv222Ještě pořádně neutichla aféra kolem roztržky britské veřejnoprávní BBC a labouristickou vládou premiéra Blaira a v Evropě je nový mediální skandál, do kterého je, jak jinak, zapletena politika. Jde o konflikt slovenského ministra vnitra s TV Markíza.

Vladimír Palko, ministr vnitra Slovenské republiky, na začátku září veřejně prohlásil, že na Slovensku existuje společenství – „mafia“, která, „jde napříč politickými stranami, podnikatelskou sférou, médii a tajnou službou a dalšími institucemi.“

Jste zkorumpovaná televize, řekl Palko o Markíze

Nejpikantnější je to, že to řekl v pořadu Na telo, v relaci televize Markíza. Zároveň tuto televizi obvinil, že „kope za lidi, kteří si přejí zpochybnění policie a ministerstva.“ Moderátor pořadu Pavel Pavlík se ministra zeptal, zda naznačuje, že „kopeme (TV Markíza) za mafii“. Palko odpověděl: „V jistém smyslu to tak je. Policii diskredituje televize Markíza.“

Emoce houstly a Palko se neudržel: „Jste zkorumpovaná televize. (…) Dělali jste proti mně kampaň, že jsem mařil vyšetřování tím, že jsem odstraňoval vyšetřovatele, kteří chtěli vyšetřovat.“ Ministr vnitra odjistil rozbušku, která explodovala.

O dva dny později, 11.9.2003, TV Markíza se rozhodla jít do protiútoku. Oznámila, že vedení a redaktoři zpravodajství nejsledovanější slovenské televize podají trestní oznámení na ministra vnitra Vladimíra Palka. Nelíbí se jim prý urážlivé výroky, které na jejich adresu pronesl v nedělním diskusním pořadu Na telo.

TV Markíza se cítí dotčena následujícím výrokem: „Vy jste normálně zkorumpovaná televize, kde jsou zkorumpovaní zpravodajové. Vy jste televize, jen co se týče filmů. Co se týče zpravodajství, jste propagandistická mašinérie.“

Za vším hledej politiku; a Ruska

Palkovo mateřské Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) je už dlouhou dobu ve sporu s předsedou vládní Aliance nového občana (ANO) Pavlem Ruskem, bývalým spolumajitelem Markízy. Rusko před časem nařkl KDH, že se v boji proti němu spojilo s jeho rivalem Františkem Mojžišem. Tento podnikatel Ruska obvinil z vydírání, což však šéf ANO odmítl. Případ ale začalo zkoumat Palkovo ministerstvo. Rusko přešel do protiútoku, když naznačil, že Mojžiš jako sponzor nepřímo poskytl KDH deset milionů korun. KDH i Mojžiš však taková obvinění popřeli.

Ruskova strana v minulosti také neúspěšně usilovala o post šéfa finanční policie. Liberálové a konzervativci se neshodli ani na novele interrupčního zákona. Rusko rovněž podezíral ministerstvo vnitra z nelegálního odposlechu svého telefonu. Nakonec se ale ukázalo, že odposlouchávala slovenská tajná služba. Nikoli však Ruska, ale redaktora listu Sme, který s ním dělal rozhovor.

KDH: Budeme bojkotovat Markízu

Napětí na Slovensku mezi vládní KDH a soukromou televizí Markíza nadále roste. Politici za KDH považují zpravodajství nejsledovanější slovenské televizní stanice za zavádějící. Rozhodli se proto Markízu bojkotovat. Informovala o tom mluvčí KDH Laura Dyttertová.

V praxi to znamená, že křesťanští demokraté nebudou poskytovat individuální rozhovory redaktorům Markízy. Rovněž odmítají účast v diskusních pořadech této soukromé televize. KDH také chystá stížnost Radě pro vysílání a retransmisi, které chce předložit údajně neobjektivní zpravodajské příspěvky.

Místo ústavních činitelů a politiků za KDH budou na dotazy Markízy odpovídat pouze jejich mluvčí. Redaktoři Markízy se budou moci zúčastňovat také oficiálních tiskových konferencí politiků za KDH.

Markíza: Není to od nich korektní

Rozhodnutí bojkotovat televizi Markíza se nelíbí pověřenému šéfovi zpravodajství této stanice Ľubomírovi Karáskovi. „Tento způsob boje proti médiu, konkrétně proti Markíze, zvolil naposledy Vladimír Mečiar a HZDS v letech 1996 – 1998,“ nechal se slyšet pro agenturu SITA Karásek. Podobnou komunikaci politické strany s médii nepovažuje za slušnou a v souladu s demokratickými principy.

Podle Karáska byly zpravodajské příspěvky jeho televize o KDH objektivní. Zároveň v pondělí informoval Radu pre vysielanie a retransmisu (RVR) o kroku KDH a upozornil ji, že TV Markíza nemůže v současné době zabezpečit plnohodnotné a vyvážené zpravodajství, protože KDH s ní odmítá komunikovat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .