Sledovanost 1/2007: Nova dominuje českým obrazovkám

Novinky v programu českých televizních stanic zamíchaly sledovaností jejich pořadů. Do ratingů a sharů se tak promítl přesun Událostí ČT1 na 19:00, diváky si na ČT2 našly i Události a komentáře. Z programu TV NOVA se po Pojišťovně vytratila i Ordinace, zato „nový“ seriál na PRIMA TV zabodoval. Českým obrazovkám dominuje TV NOVA: všechny pořady z TOP20 nejsledovanějších pořadů českých televizních stanic minulého týdne pocházejí z její stáje. Každý jeden z nich měl sledovanost přes 2 mil. diváků.

Nejviditelnější změnou programu je od Nového roku přesun začátku Události na 19:00. ČT1 se tak podařilo přetáhnout některé diváky 1. zpráv PRIMA TV. Sledovanost však vzrostla i Televizním novinám na TV NOVA. Loňský podzim byl plný českých seriálů a začátek roku 2007 se rozjíždí ve stejném rytmu. Skončila sice Pojišťovna štěstí a Ordinace v růžové zahradě na TV NOVA, uzavřela se i Poslední sezóna na ČT1, tahákem pro diváky však nadále zůstávají Ulice a Velmi křehké vztahy. Šanci promluvit do žebříčků sledovanosti dostává i Letiště na PRIMA TV. Zatímco Horákovi na ČT1 zůstávají za očekáváními, procentní body do sharu televize veřejné služby může přinést Eden, který odstartoval na ČT1 v neděli večer.
I v roce 2007 se točí peoplemetry společnosti Mediaresearch, která pro ATO měří sledovanost největších českých televizních stanic.


TV NOVA – Jak na Nový rok, tak po celý rok
TV NOVA začala nový rok ve velkém stylu. Podíl na celodenní sledovanosti sice poklesl z 43,5% na 41,51, v klíčovém prime timu ale share Novy vzrostl z 44,37% na 46,85%. Nova rovněž obsadila všechny pozice v TOP 20 nejsledovanějších pořadů. Sledovanost žádného z nich neklesla pod 2 mil. diváků. Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek se minulý týden staly Novoroční Televizní noviny, které sledovalo 3,43 mil. diváků.
I ostatní vydání Televizních novin vykázala velmi slušnou sledovanost, která se pohybovala kolem 3 mil. diváků. V průměru se tak na hlavní zprávy TV NOVA dívalo o 200 tis. až 300 tis. více diváků než v předcházejících týdnech. Posunutí Událostí na 19:00 tak má překvapivého vítěze – TV NOVA. Při absenci jiných taháků to byly právě Televizní noviny, které Nově pomohly k uvedeným výsledkům. Z dalších pořadů zaujaly už jen Střepiny (2 mil. diváků) a x-tá repríza příběhu novodobé popelky Pretty Woman (2,1 mil. diváků).


ČT1 – Události v 19:00 přitahují
Nejvíce pozornosti si minulý týden vysloužily Události (1,4 mil. – 1,8 mil. diváků) , které posunuly svůj začátek na 19:00 a pozměnily formát. Dřívější start jim přinesl mezi 100 tis. a 200 tis. diváky navíc především na úkor 1. zpráv PRIMA TV. Share ČT1 v prime timu přesto významně poklesl z 26,59% na 23,12%, podíl na celodenní sledovanosti se pak snížil z 22,94% na 22,39%. Minulý týden zkrátka na ČT1 chyběl blockbuster, který by přitáhl zpět diváky, kteří po Událostech přepnuli jinam a už se na první kanál České televize nevrátili. První den nového programového schématu to nebylo ještě tak markantní, film Horem, pádem sledovalo slušných 1,61 mil. diváků, v dalších dnech se ale večerní diváci ČT1 začali ztrácet. Získat je zpět pro ČT1 se v neděli pokusil i pilotní díl nového detektivního seriálu Eden (1,45 mil. diváků). Uvidíme, jak si povedou další díly. Dařilo se Janu Krausovi a jeho talk show Uvolněte se, prosím (1,52 mil. diváků), na kterou se i přes pozdější začátek dívalo o několik desítek tisíc diváků více než bylo obvyklé u předcházejících dílů.
 
PRIMA TV v boji na několika frontách
V posledních týdnech loňského roku se Primě lepila smůla na paty – dostala se do několika sporů, kvůli kterým nemá plně pod kontrolou vysílání na kmitočtech sdílených s regionálními televizemi a musela zastavit vysílání Rodinných pout. Na začátku roku se pak potvrdila očekávání ohledně ztráty části diváků 1. zpráv. Prima si nemohla přát horší start do nového roku. Optimismus do žil jejím pracovníkům by mohlo vlít přidělení vysílacích práv pro EURO 2008.
Příjemným překvapením však je, že se uvedené problémy nepromítnuly příliš dramaticky do její celkové sledovanosti. Ztráta asi 300 tis. diváků 1. zpráv sice hodně bolí, ale úspěch ostatních pořadů způsobil, že celkový pokles sledovanosti PRIMA TV byl jen kosmetický. Podíl Primy na celodenní sledovanosti poklesl jen mírně z 19,75% na 19,45% a share v prime timu jen lehce z 18,28% na 18,16%.
Dařilo se Velmi křehkým vztahům (1,26 mil. a 1,39 mil. diváků), které tak ve sledovanosti překonaly poslední díly svého předchůdce – Rodinných pout. Zájmu diváků se těšily Letiště (1 mil. diváků) a film Co ta holka chce (1 mil. diváků).


ČT2: Savci jsou mrtví, ať žijí pravěké formy života!
Druhý kanál České televize se na konci roku rozloučil se svou mucholapkou na diváky a dlouhodobou jedničkou své sledovanosti seriálem Život savců podle Davida Attenborougha. Jeho dramaturgové jej však nahradili neméně zajímavým dokumentem o unikátním ekosystému guayanských pralesů Ztracený svět (800 tis. diváků). Kdo chtěl vidět sníh alespoň v televizi, sledoval Tour de Ski (490 tis. diváků) či skokanské Turné čtyř můstků (480 tis. diváků). Na desátém místě TOP10 ČT2 zaujaly Události a komentáře (440 tis. diváků), které se po letech vrátily na tento kanál. Celkově si ČT2 polepšila, když její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 6,36% na 7,85% a share v prime timu se lehce zvýšil z 5,19% na 5,4%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .