Skryté kamery používali i bývalí vzbouřenci v ČT

radiotv22Redakce publicistiky České televize vyslala během krize na Kavčích horách do týmu Jany Bobošíkové redaktora, který skrytou kamerou natáčel jeho práci. Získaný materiál chtěla redakce použít do některého z pořadů.

Generální ředitel České televize Jiří Balvín se stal terčem kritiky za stejný postup, který v době krize na Kavčích horách zvolila redakce publicistiky ČT. Ta tehdy vyslala jednoho redaktora do znepřáteleného týmu Jany Bobošíkové, kde se nechal naoko najmout, aby tajně natáčel práci příznivců tehdejšího šéfa ČT Jiřího Hodače. Takto získané záběry chtěla redakce později použít pro některý z publicistických pořadů. Balvín nechal skryté kamery nainstalovat na čtyřech pracovištích ČT, kde podle něj hrozilo zneužívání techniky pro osobní účely.

Techniku ke sledování nechal nakoupit Chmelíček

Balvínovo počínání šetří Úřad pro ochranu osobních údajů, na který se obrátila Nezávislá odborová organizace ČT. Ta tvrdí, že u jedné z kamer byl i mikrofon, a tudíž docházelo k odposlouchávání zaměstnanců. Balvín to rezolutně odmítá. Skryté kamery podle něj vedení ČT úspěšně použilo již před několika měsíci, kdy s jejich pomocí odhalilo nekalé chování jedné z pracovnic veřejnoprávní televize, se kterou ČT okamžitě rozvázala pracovní poměr. Technika, kterou ČT pro sledování pracovišť použila, televize údajně nakoupila již v roce 2000, tedy za vedení Dušana Chmelíčka.

Výkonný výbor odborářské organizace varoval své členy, že skrytých kamer může být na Kavčích horách více. Podle Adama Komerse ztratilo vedení ČT odhalením skrytých kamer poslední oporu u svých zaměstnanců. Odboráři tvrdí, že kamery pracovníky monitorovaly během jejich pracovní doby, zatímco Balvín oponuje, že zařízení fungovalo pouze po pracovní době a mělo pomoci odhalit ty zaměstnance, kteří využívali technického zařízení pro vlastní „melouchy“. Ztráta z takových „melouchů“ se podle Balvína může vyšplhat na desítky miliónů korun.

Skryté kamery používají i redaktoři ČT

Skryté kamery používá pro svou práci také redakce zpravodajství, která s jejich pomocí odhalila prodej zařízení Turbo, které umožňuje pražským taxikářům okrádat své klienty. Skrytou kamerou také ČT natočila, jak se její redaktorka Nora Nováková dostala bez jakékoli kontroly na letištní plochu v Praze – Ruzyni a nasedla do jednoho prázdného letadla. Nejčerstvějším případem použití skryté kamery byla výpověď majitelky bytu v Pařížské ulici v Praze 1, která přiznala, že od radního Filipa Dvořáka přijala miliónový úplatek za koupi bytu.

Ve všech reportážích, kdy ČT použila skrytou kameru, vystupovala Nora Nováková. Všechny případy doprovázela kritika ČT, kdy dotčené strany poukazovaly na neetický přístup televize. Na druhou stranu všechny příspěvky prokázaly pochybení nebo trestné činy, u nichž následně došlo k vyšetřování a nápravě. V případě skrytých kamer na pracovištích ČT však vedení televize nezaznamenalo žádné porušení pracovní kázně, ani „melouchy“ po pracovní době. Balvínovi, který se dnes chystá vystoupit na chatu internetových stránek ČT, kvůli nestandardnímu postupu dokonce hrozí trestní stíhání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .