Šíma za nic nemůže, zavařil mu to Hrabovský

radiotv22Tvrzení Rady, že přerušení vysílání TV3 bylo zkoordinované s Českou televizí, je přinejmenším odvážné. Mediální agentura TV3 by se ale měla zamyslet nad tím, co dělá.

Obvinění Milana Šímy, moderátora pořadu České televize Naostro, že se společně se servisní organizací TV3 v neděli „spiknul“ proti místopředsedovi Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petru Štěpánkovi, je absurdní. Radní argumentují tím, že TV3 přerušila vysílání krátce předtím, než Štěpánek vystoupil v přímém přenosu pořadu Naostro.

Rada z této skutečnosti vyvozuje mj. i to, že se TV3 s moderátorem Šímou dohodla na „včasném“ umístění titulku na obrazovku metropolitní televize. Titulek oznamuje, že TV3 musela na základě rozhodnutí rady přerušit vysílání a k 6. prosinci jej zcela ukončí. Na obrazovce TV3 se objevil v neděli krátce po 21. hodině, tedy v průběhu pořadu Naostro, ve kterém vystupoval Štěpánek.

Zpytovat by měl spíš Štěpánek

„Moderátor podobného pořadu musí vystupovat nestranně, objektivně a vyváženě, a nikoli jako evidentní spojenec jedné strany názorového sporu,“ napsal v otevřeném dopise adresovaném generálnímu řediteli ČT Jiřímu Balvínovi předseda licenční rady Martin Muchka. Moderátor podle něj nedal Štěpánkovi šanci odpovídat na otázky.

Divák pořadu Naostro však ví, že skutečnost byla opačná. Petr Štěpánek dostal šanci odpovídat, a místo toho četl článek z týdeníku Profit, nebo uhýbal od tématu. Na upozornění Milana Šímy nedbal, prakticky nerespektoval moderátora. O kvalitách Šímova moderování lze obecně pochybovat, ale ne v tomto konkrétním případě.

Mediálka to Šímovi „zavařila“

Horší je obvinění, že Šíma společně s TV3 vypnutí této televize naplánoval tak, aby k němu došlo během pořadu Naostro. Zatímco moderátor jakoukoli souvislost mezi pořadem a přerušením vysílání TV3 vylučuje, mediální zástupce investora TV3 Jiří Hrabovský přiznal, že bylo načasované práva na dobu, kdy Štěpánek vystoupí v ČT. „Je to součást naší strategie. Chceme, aby už v pondělí ráno začali odpovědní lidé o situaci přemýšlet,“ uvedl pro ČTK.

Hrabovský sice vyloučil, že by tento krok konzultoval se Šímou, dostal ho však do prekérní situace. Jak se mohl Šíma o přerušení vysílání TV3 dozvědět v tak krátké době před zahájením přímého přenosu, kdy se měl věnovat přípravě pořadu? „Nikdo mě neinformoval, je to nesmyslné,“ brání se Šíma. Zcela opačného názoru je Štěpánek, který na závěr pořadu nedokázal Šímovi odpovědět na jednoduchou otázku, jakým způsobem rada zjistila, že firmu RTV Galaxie, na kterou převedla terestrické licence TV3, skutečně vlastní Martin Kindernay.

Rada hrozí Balvínovi pokutou

„Vkrádá se mi podezření, zda TV3 a jmenovitě pan Hrabovský nejednají ve shodě s panem Šímou a společně nepřipravili představení pro diváky prvního programu České televize,“ řekl Štěpánek bezprostředně po ukončení pořadu agentuře ČTK. Předseda rady Martin Muchka v otevřeném dopise adresovaném řediteli ČT toto podezření posouvá do roviny skutečnosti:

„Rada se rovněž pozastavuje nad tím, že „vypnutí“ vysílání TV3 téměř v přímém přenosu České televize, se stěží mohlo odehrát bez součinnosti s moderátorem M.Šímou, čímž je ČT vystavena podezření ze spolupráce s PR agenturou, zastupující právě TV3, a. s.,“ stojí v dopise. Pokud by Rada pro vysílání takovou součinnost televizi prokázala, hrozila by ČT vysoká pokuta.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .