Seriály: The IT Crowd loví diváky na internetu

Gynekologie 2. Známý český seriál, který je možné shlédnout výlučně na internetu. Neuvádí ho žádná „kamená“ televize a přesto je oblíben. The IT Crowd sice vznikl v televizi Channel 4, ale protože ho žádná z našich televizí nevysílá, šíří se jen (bohužel nelegálně) po internetu. Stejná situace panuje i v řadě dalších zemí. U nás si už našel podobně jako třeba Futurama řadu příznivců. Ti co ho vidět chtějí, si k němu cestu najdou vždycky.

Tento seriál se v Česku doposud na žádné z terestricky vysílajících televizí neobjevil. Přesto si našel řadu fanoušků a v češtině už má dokonce minimálně tři fandovské weby. Po síti se šíří dokonce i české ačkoliv amatérské titulky. Jednotlivé díly si diváci stahují z internetu. Ukázky jsou i na portálu YouTube.com. The IT Crowd ale vznikl jako řádný televizní seriál britské stanice Channel 4, kde jsou také jeho oficiální stránky.


První dva díly byly uvedeny 3. února 2006, seriál se vysílá do dneška. V pátek 24. srpna se začala vysílat druhá série. Ta má stejně jako ta první šest epizod. Každá trvá zhruba 22 minut. Scénář napsal irský režisér Graham Linehan, produkce se ujal Ash Atalla. První série se natáčela v Teddington Studios, druhá v Pinewood Studios.  Obě řady se filmovaly před živým publikem. Diváci z Velké Británie si můžou jednotlivé díly stáhnout legálně ze stránek stanice Channel 4. A to ještě dřív, než se jednotlivé díly objeví na obrazovce.


Děj se odehrává ve špinavém sklepě, kde sedí IT odborníci jedné smyšlené firmy. Blázni do počítačů Ross a Moy, kteří se chovají dost nadutě, si jsou vědomi toho, že chod firmy je závislý na jejich ochotě řešit problémy. Moy často nechává telefon v klidu zvonit s nadějí, že přestane. Když už ho náhodou zvedne, většinou na každého spustí obligátní otázky jako: A zkusili jste ho vypnout a zapnout? Či Jste si jist, že je zapojen? 


Na prestižní mezinárodní soutěži Rose d´Or byl seriál The IT Crowd nominován jako nejlepší sitcom roku 2006. Lidé pracující v IT si ho oblíbili a protože pro tyto odborníky není problém prolomit nějakou ochranu, tak se seriál vesele šíří po celém světě. I když se po světe šíří nelegálně, tak ho vysílají legálně některé televize. V Latinské Americe přináší pohled do světa tzv. “ajtíků“ Sony Entertainment Television, v Kanadě digitální kabelový kanál G4techTV.  V Austrálii běží na ABC TV. V Evropě ho uvádí HBO a dočkají se i diváci v USA. Ti ale stejně jako v případě Kanclu neuvidí původní britskou verzi nýbrž americký remake.  Richard Ayoade si tady zopakuje roli Mosse. Ostatní role jsou přeobsazené a seriál je upraven pro americké publikum. Jak už to bývá, některé narážky jsou totiž dělané tak, že je pochopí jen britský divák. Televize NBC hodlá svoji verzi The IT Crowd odstartovat uprostřed sezony 2007-2008.


Na počítačích, které se dostaly do záběru, jsou často vidět známé počítačové hry. Dokonce i menu u DVD je děláno tak, aby připomínalo staré hry. Další zvláštností DVD, které vyšlo ve Velké Británii jako The IT Crowd – Version 1.0, jsou titulky v leetspeek. To je řeč počítačových nadšenců používaná na přiklad při chatování nebo maskování reklamy v emailech, kdy jsou některá písmena nahrazena opticky podobnými čísly. Druhý díl má titulky zakódované metodou ROT13 (jednoduché posunutí pozice písmen v abecedě). V třetím díle jsou slova titulků v abecedním pořadí a ve čtvrtém jsou kódovány systémem base64. DVD s první sérii už vyšlo i v Austrálii.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .